Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ο Ρατζικόφσκι πρώτευσε στο 34ο Σπάρταθλον

Ο Αντρέι Ρατζικόφσκι είναι ο νικητής του 34ου Σπάρταθλον, αφού έφτασε πρώτος στο άγαλμα του βασιλιά Λεωνίδα στη Σπάρτη, με χρόνο 23 ώρες και 2 λεπτά. Ο 35χρονος Πολωνός σημείωσε την καλύτερη επίδοσή του στον τρίτο διαδοχικό τερματισμό του (σ.σ. ήταν τρίτος στον αγώνα του 2014 και 18ος πέρυσι), ενώ τερμάτισε υπό τα χειροκροτήματα των κατοίκων της Σπάρτης λίγο μετά τις έξι το πρωί (06:02).

Ο Αντρέι Ρατζικόφσκι ήταν ο νικητής του 34ου Σπάρταθλον, αφού έφτασε πρώτος στο άγαλμα του βασιλιά Λεωνίδα στη Σπάρτη, με χρόνο 23 ώρες και 2 λεπτά. Ο 35χρονος Πολωνός σημείωσε την καλύτερη επίδοσή του στον τρίτο διαδοχικό τερματισμό του (σ.σ. ήταν τρίτος στον αγώνα του 2014 και 18ος πέρυσι), ενώ τερμάτισε υπό τα χειροκροτήματα των κατοίκων της Σπάρτης λίγο μετά τις έξι το πρωί (06:02).

Δεύτερος ήταν ο Ιταλός Μάρκο Μπονφίλιο με επίδοση 23 ώρες και 36 λεπτά, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Τσέχος Μπρούνερ Ράντεκ, ο οποίος είχε την πρωτοπορία στον αγώνα από το 11ο μέχρι και το 46ο σημείο ελέγχου. Στη βάση του Παρθένιου Όρους και το 47ο σημείο ελέγχου, ο Ρατζικόφσκι τον προσπέρασε και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

Κορυφαία στις γυναίκες και 4η στη γενική κατάταξη τερμάτισε η εκπληκτική Αμερικανίδα Κάταλιν Νάγκι, ενώ πέμπτος ήταν ο Ιάπωνας Φουκούντα Γιουτάκα. Κορυφαίος Έλληνας ήταν ο Νίκος Σιδερίδης ο οποίος αποθεώθηκε από τους Σπαρτιάτες κατά τον τερματισμό του στην 6η θέση, καθώς γιόρτασε την ολοκλήρωση της προσπάθειάς του μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας υποστήριξης και τους φίλους του (τρίτος Έλληνας ήταν ο Γιώργος Τάσιος που ήταν 17ος στη γενική κατάταξη).

Έβδομος κατετάγη ο Πολωνός Λούκας Σάγκαν, όγδοος ο Ιρλανδός Κιθ Ίοιν και στην ένατη ο Πορτογάλος Ζοάο Ολιβέιρα, νικητής του 2013, ενώ την πρώτη δεκάδα έκλεισε ο Έλληνας Γιάννης Κουρκουρίκης. Την τριάδα των πρώτων γυναικών συμπλήρωσε η Αμερικανίδα Σμιθ Παμ που τερμάτισε στη 13η της γενικής κατάταξης και η Σουζάνα Μάρας από την Ουγγαρία (20η θέση της γενικής).

Στις 19:00 έληξε το χρονικό όριο των 36 ωρών για την ολοκλήρωση του αγώνα με συνολικά 230 αθλητές να τερματίζουν (εκκίνησαν 380 από την Ακρόπολη της Αήνας) εγκαίρως τη διαδρομή των 246 χιλιομέτρων στα βήματα του αρχαίου ημεροδρόμου Φειδιππίδη. Αποψε το βράδυ ο Δήμος Σπάρτης έχει προετοιμάσει ειδική εκδήλωση στην κεντρική πλατεία της πόλης για να τιμήσει τους Σπαρταθλητές.

Έφερε τη σειρά στα ίσια με μπρέικ το Μαϊάμι (vid)

Οι Χιτ σόκαραν τους Σέλτικς, καθώς επικράτησαν με 111-101 στη Βοστώνη και έφεραν στα ίσια (1-1) τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.