Νέα και ειδήσεις : Άλλα Αθλήματα

Θριάμβευσε στους κρίκους

Πρωταθλητής Ευρώπης για τρίτη σερί χρονιά ο Πετρούνιας

Στο «πάνθεον» της ενόργανης γυμναστικής ανήκει πλέον ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο Ελληνας Ολυμπιονίκης των κρίκων, αναδείχθηκε για τρίτη διαδοχική φορά πρωταθλητής Ευρώπης (σ.σ. μετά το Μονπελιέ 2015 και την Βέρνη 2016), καθώς στον τελικό της διοργάνωσης, που διεξάγεται στο Κλουζ της Ρουμανίας, βαθμολογήθηκε με 15.433 (σ.σ. συντελεστής δυσκολίας στην άσκηση 6,3), πήρε με άνεση την πρώτη θέση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Παρασύρθηκε από φορτηγό

Τραγικό θάνατο βρήκε ο ποδηλάτης Μικέλε Σκαρπόνι

Τραγικό θάνατο βρήκε το Σάββατο ο Μικέλε Σκαρπόνι. Ο Ιταλός ποδηλάτης, που μεταξύ άλλων το 2011, πρώτευσε στον Γύρο της Ιταλίας, σκοτώθηκε όταν κατά την διάρκεια της προπόνησης, παρασύρθηκε από φορτηγό. Ο Σκαρπόνι ήταν 37 ετών και προετοιμαζόταν για τον Γύρο της Ιταλίας, που αρχίζει στις 5 Μαϊου στην Σαρδηνία. Μετά τον αποκλεισμό λόγω τραυματισμού του Φάμπιο Αρου, ο Σκαρπόνι θα ήταν ο ηγέτης της Αστάνα.

Διανύει κακή σεζόν ο Βρετανός

Πρόωρος αποκλεισμός του Μάρεϊ στο τουρνουά του Μονακό

Τα... μάζεψε και έφυγε από το Μονακό

Η κακή σεζόν συνεχίζεται για τον Άντι Μάρεϊ. Ο Βρετανός κορυφαίος τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης ηττήθηκε στον 3ο γύρο του χωμάτινου τουρνουά masters του Μονακό από τον Άλμπερτ Ράμος Βινιόλας με 2-6, 6-2, 7-5 και αποκλείστηκε πρόωρα από τη συνέχεια. Για τον 29χρονο Ισπανό, νο 24 της παγκόσμιας κατάταξης, είναι η πρώτη νίκη που πετυχαίνει επί του Μάρεϊ, αλλά και η πρώτη φορά στην καριέρα του που κατορθώνει να προκριθεί στα προημιτελικά μιας masters διοργάνωσης.

Το ανακοίνωσε στο διαδίκτυο

Έγκυος 20 εβδομάδων είναι η Σερένα Γουλίαμς

Είκοσι εβδομάδων έγκυος είναι η Σερένα Γουίλιαμς, όπως ανακοίνωσε η ίδια σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Η 35χρονη τενίστρια, νούμερο 2 αυτή την εποχή στην παγκόσμια κατάταξη, έχει να εμφανιστεί στα κορτ από τον περασμένο Ιανουάριο όταν και κατάκτησε το Open της Αυστραλίας. Ωστόσο, από την ερχόμενη Δευτέρα ίσως να ξαναβρεθεί στην κορυφή παίρνοντας την θέση της Αντζελίκ Κέρμπερ.

Στη Formula 1

Νικητής ο Φέτελ στο Γκραν Πρι του Μπαχρέιν

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ είδε πρώτος την «καρό σημαία» στο Γκραν Πρι του Μπαχρέιν. Ο Γερμανός πιλότος της Ferrari ήταν ο μεγάλος νικητής περνώντας πρώτος τη γραμμή του τερματισμού και αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον μεγάλο αντίπαλό του, Λιούις Χάμιλτον. Στο βάθρο ανέβηκε και ο Φινλανδός Βάλτερι Μπότας, ο οποίος είχε εκκινήσει από την pole position.

Ιστορική pole position για τον Μπότας

Η σημερινή ημέρα θα μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη του Βαλτερι Μπότας. Ο πιλότος της Mercedes πήρε την πρώτη pole position στην καριέρα του και θα ξεκινήσει από θέση ισχύος στο Γκραν πριν του Μπαχρέιν. Ο Φινλανδός έκανε τον ταχύτερο γύρο με χρόνο 1:28.769 αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον ομόσταυλό του Λιούις Χάμιλτον.

Υπό την αιγίδα του «Θριάμβου»

Ο ορισμός του εθελοντισμού στο Λόφο του Αγίου Ιωάννη στη Δάφνη

Μια αξιοζήλευτη προσπάθεια με πολλαπλά κοινωνικά μηνύματα πραγματοποίησε ο σύλλογος «Θρίαμβος Αθηνών Δάφνης» με στόχο τον καθαρισμό και την αισθητική αναβάθμιση του λόφου του Αγίου Ιωάννη του κυνηγού επί της Λ. Βουλιαγμένης. Μια εθελοντική εκστρατεία που συγκέντρωσε πάνω από 200 εθελοντές με σκοπό να διαδώσουν το μήνυμα της συνεργασίας και του εθελοντισμού, αναδεικνύοντας το πρόσωπο των ανθρώπων που προσπαθούν και προσφέρουν καθημερινά στον τόπο τους, το πρόσωπο των εθελοντών που συνεργάζονται σε κοινή προσπάθεια, το πρόσωπο της χαράς, της συμμετοχής και της δημιουργικότητας.

Ο Χάμιλτον ξανά την pole position στην Κίνα

Και η δεύτερη pole position του νέου παγκοσμίου πρωταθλήματος της Formula 1 ανήκει στον Λιούις Χάμιλτον. Μετά την Αυστραλία, ο Βρετανός οδηγός της Mercedes έδειξε και στην Κίνα τις διαθέσεις του κι έκανε τον ταχύτερο χρόνο στα σημερινά επίσημα δοκιμαστικά στην πίστα της Σανγκάης και θα ξεκινήσει πρώτος στον δεύτερο αγώνα της σεζόν 2017. Η γερμανική ομάδα, μάλιστα, έκανε το 1-3, καθώς ο αντικαταστάτης του απερχόμενου παγκόσμιου πρωταθλητή, Νίκο Ρόσμπεργκ, στο μονοθέσιο της Mercedes, Βάλτερι Μπότας, θα εκκινήσει από την 3η θέση.

Σε κίνδυνο οι αγώνες

Σταμάτησαν λόγω ομίχλης οι ελεύθερες δοκιμές στο GP της Κίνας

Η ομίχλη… σταμάτησε τις ελεύθερες δοκιμές στην F1, ενώ είναι σε κίνδυνο η διεξαγωγή του GP της Κίνας. Ο λόγος που δεν έγιναν οι δεύτερες ελεύθερες δοκιμές ήταν επειδή το ελικόπτερο διάσωσης δεν μπορούσε να προσγειωθεί στο κέντρο της Σαγκάης, όπου υπάρχει το πλησιέστερο νοσοκομείο, εξαιτίας μειωμένης ορατότητας.

Με νίκη επί της Βοζνιάσκι

Η Τζοάνα Κόντα «βασίλισσα» στο Όπεν του Μαϊάμι

Για πρώτη φορά στην καριέρα της ο Τζοάνα Κόντα κατάφερε να κατακτήσει το όπεν του Μαϊάμι. Η Βρετανίδα τενίστρια, νο11 στον κόσμο, συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις της και στον τελικό του τουρνουά και νίκησε με 6-4, 6-3 την Δανή Κάρολιν Βοζνιάσκι, νο 14 στον κόσμο.