Νέα και ειδήσεις : Άλλα Αθλήματα

Μια... σέξι γροθιά στην ομοσπονδία

Nέος πρόεδρος της επαγγελματικής πυγμαχίας o Σειρηνάκης

Ο Δημήτρης Σειρηνάκης, ιδιοκτήτης της ελληνικής εταιρείας ερωτικών ταινιών, είναι πλέον ο νέος πρόεδρος της Επιτροπής Επαγγελματικής Πυγμαχίας. Έχοντας περάσει ως αθλητής από το χώρο της πυγμαχίας, σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΕΟΠ, αναλαμβάνει πρόεδρος της Επιτροπής Επαγγελματικής Πυγμαχίας, Πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλημάτων και Κανονισμών, Πρόεδρος της Επιτροπής Δημοσίων Σχέσεων και Έφορος Εθνικών Ομάδων.

Απάντηση στα συγχαρητήρια

«Χρυσός» Πετρούνιας σε Τσίπρα: Αν μας βοηθήσετε περισσότερο...

Απάντηση στον πρωθυπουργό έστειλε ο Λευτέρης Πετρούνιας μετά τα συγχαρητήρια που δέχθηκε για το νέο χρυσό μετάλλιο. «Ευχαριστώ πολύ, το ενδιαφέρον σας με τιμά. Πιστέψτε με ότι εάν μας βοηθήσετε περισσότερο (γνωρίζοντας τη δυσκολία των καιρών) θα καμαρώσετε πολλούς περισσότερους» σημείωσε ο Ολυμπιονίκης.

Στην Ενόργανη γυμναστική

Κρίκοι από... χρυσό για τον Πετρούνια και στο Παγκόσμιο

Ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στην πλούσια συλλογή του, πρόσθεσε σήμερα ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο Ολυμπιονίκης του Ρίο Ντε Τζανέϊρο, που δικαιωματικά θεωρείται ο κορυφαίος γυμναστής του πλανήτη στους κρίκους, κατέκτησε την πρώτη θέση και στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης «AGF Trophy 2017», ενώ ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης κατέλαβε την 5η θέση.

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Μιλλούση και Ξουλόγη προκρίθηκαν στους τελικούς

Άλλες δύο προκρίσεις σε τελικό, φτάνοντας τις πέντε συνολικά για τα ελληνικά χρώματα, καθώς προηγήθηκαν χθες αυτές των Πετρούνια, Κωνσταντινίδη στους κρίκους και της Αφράτη στο άλμα, πέτυχαν η Βασιλική Μιλλούση και η Ιωάννα Ξουλόγη κατά την 2η ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου ενόργανης γυμναστικής, που διεξάγεται στο Μπακού.

Στο τουρνουά Ιντιαν Γουέλς

Νέα μεγάλη νίκη του Κύργιου επί του Τζόκοβιτς

Μετά το Ακαπούλκο ο Νικ Κύργιος πέτυχε τη δεύτερη νίκη του, μέσα σε δύο εβδομάδες, κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς, αυτή τη φορά στο Ιντιαν Γουέλς, το τουρνουά της Καλιφόρνια. Ο 21χρονος Ελληνοαυστραλός νίκησε πάλι τον Σέρβο πρωταθλητή, Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, σταματώντας ένα σερί 19 νικών του διάσημου αντιπάλου του και παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο «Γιασάν Ντογκού»

«Χρυσή» η Πρεβολαράκη σε τουρνουά πάλης στην Τουρκία

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Μαρία Πρεβολαράκη στο διεθνές τουρνουά που διεξήχθη στην Τουρκία. Πρόκειται για το 45ο τουρνουά στην μνήμη του Γιασάν Ντογκού, όπου συμμετείχαν κορυφαίες αθλήτριες από όλο τον κόσμο. Η Μαρία Πρεβολαράκη στην κατηγορία των 53κ. ήταν εντυπωσιακή και στον τελικό επικράτησε με πτώση της Μαλισέβα από την Ρωσία.

Στο τουρνουά του Ακαπούλκο

Μεγάλη νίκη του Κύργιου επί του Τζόκοβιτς

Στο Ακαπούλκο ο Νικ Κύργιος πέτυχε τη σημαντικότερη νίκη της (έως τώρα) καριέρας του, καθώς επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς.

Με κάλεσμα ενότητας...

Επανεκλογή Καπράλου στην προεδρία της ΕΟΕ

Ο Σπύρος Καπράλος επανεξελέγη πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής. Ο κ. Καπράλος απέσπασε και τις 14 ψήφους στις σχετικές αρχαιρεσίες. Η διαδικασία διεξήχθη με 14 μέλη παρόντα. Ο κ. Λάμπης Νικολάου παρουσιάστηκε στην Ολομέλεια και είπε ότι έχει ενημερώσει με e-mail την ΔΟΕ ότι ο ίδιος ζήτησε αναβολή των εκλογών, αφού ήταν ασθενής ο -εκ των υποψηφίων για την προεδρία- Ισίδωρος Κούβελος.

Με 34-28 τους Ατλάντα Φάλκονς

Οι Πάτριοτς με ιστορική ανατροπή κατέκτησαν στην παράταση το Super Bowl

Οι Νιου Ιγκλαντ Πάτριοτς νίκησαν στην παράταση με επική ανατροπή με 34-28 τους Ατλάντα Φάλκονς και κατέκτησαν στο Χιούστον, τον πέμπτο τίτλο στην ιστορία τους, μετά τον πιο συγκλονιστικό τελικό στην ιστορία των Super Bowls.

Δεν τους βγάζουν βίζα

Οι ιρανικές αρχές απαγόρευσαν τη συμμετοχή της αμερικανικής ομάδας πάλης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Το ιρανικό υπουργείο Εξωτερικών αποφάσισε να μη συμμετάσχει η ομάδα ελεύθερης πάλης των ΗΠΑ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στη χώρα. «Το θέμα συζητήθηκε σε ειδική επιτροπή και τελικά (αυτή) αποφάσισε κατά του ταξιδιού της αμερικανικής ομάδας πάλης στο Ιράν», για τη συμμετοχή στους αγώνες, δήλωσε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών Μπαχράμ Κουασεμί στο επίσημο πρακτορείο ειδήσεων IRNA.