Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
Μια ανάσα από τα μετάλλια ο Μάστορας, ένατος ο Μπανιώτης

Μια ανάσα από τα μετάλλια βρέθηκε ο Αντώνης Μάστορας στον τελικό του ύψους του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Γκέτεμποργκ. Ο 22χρονος αθλητής του Ηρακλή πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατέλαβε την 4η θέση με 2.29. Στον ίδιο τελικό ο Κώστας Μπανιώτης πήρε την 9η θέση με 2.19.

Μια ανάσα από τα μετάλλια βρέθηκε ο Αντώνης Μάστορας στον τελικό του ύψους του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Γκέτεμποργκ.

Ο 22χρονος αθλητής του Ηρακλή πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κατέλαβε την 4η θέση με 2.29, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Ο Μάστορας δεν ξεκίνησε καλά, αφού πέρασε με τη 2η τα 2.15, ωστόσο στη συνέχεια πέρασε με την πρώτη τα 2.19, 2.23, 2.27 και 2.29. Αμέσως μετά απέτυχε δύο φορές στα 2.31 και, επειδή ήταν εκτός μεταλλίων, επιχείρησε την τελευταία του προσπάθεια στα 2.33, χωρίς επιτυχία.

Στον ίδιο τελικό ο Κώστας Μπανιώτης πήρε την 9η και τελευταία θέση με 2.19.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε με την πρώτη προσπάθεια το 2.19, αλλά απέτυχε τρεις φορές στο 2.23.

«Χρυσή» η Κλίσινα στο μήκος

Η Ρωσίδα Ντάρια Κλίσινα με άλμα 7.01, που αποτελεί καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ. Η Γαλλίδα Ελοϊζ Λεσουέρ πήρε το ασημένιο με 6.90 και η Σουηδή Ερικα Τζάρντερ το χάλκινο με 6.71.

Η Βρετανίδα Μπλισντέιλ το χρυσό στο επί κοντώ

Η Βρετανίδα Χόλι Μπλιστνέιλ, μετά από άλμα μπαράζ στα 4.67 με τη Αννα Ρογκόβσκα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ, με την πρωταθλήτρια της Πολωνίας να παίρνει το ασημένιο. Η Ρωσίδα Ανζέλικα Σιντόροβα πήρε το χάλκινο με 4.62.

Ο Ιμπραϊμοφ το χρυσό στα 3.000μ.

Ο Χαϊλέ Ιμπραϊμοφ από το Αζερμπαϊτζάν με 7:49.74, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3.000μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ. Ο Ισπανός Χουάν Κάρλος Ιγκουέρο πήρε το ασημένιο με 7:50.26 και ο Ιρλανδός Κιάραν Ολιονάιρντ το χάλκινο με 7:50.40.

Ο Γάλλος Βικό το χρυσό στα 60μ.

Ο Γάλλος Τζίμι Βικό με χρόνο 6.48, που αποτελεί καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 60μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ. Ο Βρετανός Τζέιμς Ντασάολου πήρε το ασημένιο με τον ίδιο χρόνο και ο Ιταλός Μίκαελ Τούμι το χάλκινο με 6.52.