Πέμπτη 09 Μαϊου 2024
Μπορούσε μετάλλιο ο Φιλιππίδης, πέμπτος ο Τσάτουμας

Την 4η θέση στον τελικό του επί κοντώ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ κατέλαβε ο Κώστας Φιλιππίδης με άλμα στα 5.76, που πέρασε με την τρίτη προσπάθεια. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε ίδια επίδοση με τους Γερμανούς Ότο και Μουρ, οι οποιοι ανέβηκαν στο βάθρο λόγω καλύτερων προσπαθειών.

Την 4η θέση στον τελικό του επί κοντώ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ κατέλαβε ο Κώστας Φιλιππίδης με άλμα στα 5.76, που πέρασε με την τρίτη προσπάθεια. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε πετυχημένο άλμα με την πρώτη στα 5.61, ενώ απέτυχε τρεις φορές στα 5.81.

Ο καταπληκτικός Λαβιλενί το χρυσό στο επί κοντώ

Καταπληκτικός ο Γάλλος Ρενό Λαβιλενί κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ με άλμα στα 6.01, περνώντας όλα τα ύψη με την πρώτη προσπάθεια!. Η επίδοσή του αποτελεί την καλύτερη φετινή επίδοση. Μάλιστα, ο Λαβιλενί προσπάθησε να περάσει και τα 6.07 και φάνηκε να τα καταφέρνει με την τρίτη προσπάθεια, όμως οι κριτές έδωσαν άκυρη την προσπάθειά του επειδή ο πήχης είχε φύγει λίγα εκατοστά από τη θέση του.

Το ασημένιο πήρε ο Γερμανός Μπιρον Οτο με 5.76 (όσο δηλαδή και ο Φιλιππίδης) και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Μάλτε Μουρ με το ίδιο ύψος.

Ο Τσάτουμας 5ος στο μήκος

Την 5η θέση στον τελικό του μήκους κατέλαβε ο Λούης Τσάτουμας με άλμα στα 8 μέτρα, που πέτυχε στην 2η προσπάθεια. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε ακόμη άλματα στα 7.94, 7.88 και τρεις άκυρες προσπάθειες.

Ο Ρώσος Μενκόφ το χρυσό στο μήκος

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Αλεξάντρ Μενκόφ με 8.31, που αποτελεί καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο. Το ασημένιο πήρε ο Σουηδός Μίκελ Τορνέους με 8.29 και το χάλκινο ο Γερμανός Κρίστιαν Ρέιφ με 8.07.

Η Ισπανίδα Μπεϊτία το χρυσό στο ύψος

Η Ισπανίδα Ρουθ Μπεϊτία με 1.99 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα ύψος του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ. Το ασημένιο πήρε η Σουηδή Εμπα Γιούνγκμαρκ με 1.96 και το χάλκινο η συμπατριώτισσά της Εμα Γκριν-Τρεγκάρο επίσης με 1.96.

Η Βουλγάρα Ναϊμοβα το χρυσό στα 60μ.

Η Βουλγάρα Τεζντζάν Ναϊμοβα με 7.10 ήταν η μεγάλη νικήτρια στα 60μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ουκρανή Μαρία Ριεμίεν, επίσης με 7.10, και το χάλκινο η Γαλλίδα Μιριάμ Σουμαρέ με 7.11.

8. Βέρενα Σάιλερ (Γερμανία) 7.16

Ο Μεκισί-Μπεναμπάντ το χρυσό στα 1.500μ.

Ο Γάλλος Μαχιεντίν Μεκισί-Μπεναμπάντ με 3:37.17, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ. Ο Τούρκος Ιλχάμ Τανουί Οζμπιλέν πήρε το ασημένιο με 3:37.22 και ο Γάλλος Σιμόν Ντενισέλ το χάλκινο με 3:37.70.

Η Μεγάλη Βρετανία «χρυσή» στις σκυτάλες

Η ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας με 3:27.56 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ400μ. γυναικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στο Γκέτεμποργκ. Το ασημένιο πήρε η Ρωσία με 3:28.18, και το χάλκινο η Τσεχία με 3:28.49.

1. Μ. Βρετανία 3:27.56

(Εϊλιντ Τσάιλντ, Σάνα Κοξ, Κρίστιν Οουρουόγκου, Πέρι Σακς-Ντρέιτον)

2. Ρωσία 3:28.18

(Ολγκα Τοβάρνοβα, Τατιάνα Βεσκούροβα, Νεντέζντα Κοτλιάροβα, Ξένια Ζαντόρινα)

3. Τσεχία 3:28.49

(Ντενίζα Ροσόλοβα, Γίτκα Μπαρτονίσκοβα, Λένκα Μάσνα, Ζουζάνα Χεϊνοβα)

4. Γαλλία 3:28.71

5. Ουκρανία 3:34.61

6. Σουηδία 3:36.17

Η Μεγάλη Βρετανία έκανε το «νταμπλ» έκανε στις σκυταλοδρομίες, καθώς και οι άντρες με 3:05.78 κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ400μ.

Ωστόσο, χρειάστηκαν… ενστάσεις επί ενστάσεων για να ανακοινωθούν τα τελικά αποτελέσματα, αφού αρχικά οι Βρετανοί ακυρώθηκαν και στη συνέχεια δικαιώθηκαν. Το ασημένιο πήρε η Ρωσία με 3:06.96, και το χάλκινο η Πολωνία με 3:07.53.

1. Μ. Βρετανία 3:05.78

(Μάικλ Μπίνγκαμ, Ρίτσαρντ Μπακ, Νάιτζελ Λεβάιν, Ρίτσαρντ Στράχαν)

2. Ρωσία 3:06.96

(Πάβελ Τρενίκιν, Γιούρι Τραμποβέτσκι, Κονσταντίν Σβέκχαρ, Βλάντιμιρ Κράσνοβ)

3. Πολωνία 3:07.53

(Μίχαλ Πίετρζακ, Ράφαλ Ομέλκο, Λούκας Ντομάγκαλα, Γκρέγκορζ Σομπίνσκι)

4. Τσεχία 3:07.64

5. Βέλγιο 3:07.98

6. Σουηδία 3:09.42

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Τι είπε ο προπονητής της Φιορεντίνα για τον Ολυμπιακό και τον τελικό του Conference League

Ο προπονητής της Φιορεντίνα, Βιτσέντσο Ιταλιάνο, μίλησε για τον Ολυμπιακό που είναι ένας από τους πιθανούς αντιπάλους του στον τελικό του Conference League.