Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Εγκατέλειψε ο Παπαμιχαήλ στα 50χλμ βάδην

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ προσπάθησε πολύ, κατάφερε όμως να παραμείνει έως το 32ο χιλιόμετρο του τελικού 50χλμ βάδην, αφού αναγκάστηκε να εγκαταλείψει λόγω ενόχλησης στο δικέφαλο. Ο Παπαμιχαήλ, που είχε λάβει μέρος και στον αγώνα των 20 χλμ. βάδην, πέρασε το 30ο χιλιόμετρο στην 26η θέση σε 2.21.01.

«Εσφιξε ο δικέφαλος αρκετά και δεν με άφηνε να συνεχίσω. Οι καιρικές συνθήκες, που ήταν πολύ δύσκολες, σε συνδυασμό με το ότι δεν πρόλαβα να έχω πλήρη αποκατάσταση από το 20άρι με ώθησαν στο να εγκαταλείψω», είπε ο Παπαμιχαήλ στη μικτή ζώνη.

Νικητής ο Ματέγ Τοθ , επιβεβαιώνοντας απόλυτα τα προγνωστικά, έγινε ο πρώτος Σλοβάκος που κερδίζει χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα .Ο 32χρονος αθλητής πήρε νωρίς προβάδισμα στο εξαντλητικό αγώνα για να κερδίσει με χρόνο 3 ώρες 40 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα, σε ένα ζεστό και υγρό το πρωινό στην κινεζική πρωτεύουσα. Ο Τοθ τελείωσε σχεδόν δύο λεπτά νωρίτερα από τον πιο κοντινό διώκτη του, διασχίζοντας τη γραμμή τερματισμού στο Εθνικό Στάδιο του Πεκίνου με την εθνική σημαία της Σλοβακίας.

Ο Αυστραλός Τζάρεντ Τάλεντ, ασημένιο μετάλλιο στους δύο τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες και χάλκινο μετάλλιο στα δύο προηγούμενα παγκόσμια πρωταθλήματα, τερμάτισε δεύτερος, συνεχίζοντας το εντυπωσιακό σερί του στο βάθρο στα μεγάλα ραντεβού. Ο Τάλεντ ολοκλήρωσε την διαδρομή του σε 3:42:17, καλύτερος χρόνος του αυτή τη σεζόν, με τον Ιάπωνα Τακαγιάκι Τανί να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο σε 3:42:55.Από τους 54 αθλητές, που πήραν θέση εκκίνησης τερμάτισαν οι 38.