Απογοήτευσε στον τελικό του ύψους ο Μπανιώτης στο Παγκόσμιο

Απογοήτευσε ο Κώστας Μπανιώτης στον τελικό του ύψους ανδρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Πεκίνο. Μπορεί στον προκριματικό ο Έλληνας πρωταθλητής να βελτίωσε τον ατομικό ρεκόρ του και να πέρασε τα 2.31, που ήταν το όριο, όμως στον τελικό όπου μετείχαν 14 αθλητές, πέρασε με τη 2η τα 2.20 και απέτυχε τρεις φορές στα 2.25. Ήταν ο μόνος που δεν πέρασε αυτό το ύψος κι έτσι έμεινε στην 14η θέση. «Χρυσός» στα μπαράζ ο Καναδός, Ντρούιν...

Απογοήτευσε ο Κώστας Μπανιώτης στον τελικό του ύψους ανδρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Πεκίνο.

Μπορεί στον προκριματικό ο Έλληνας πρωταθλητής να βελτίωσε τον ατομικό ρεκόρ του και να πέρασε τα 2.31, που ήταν το όριο, όμως στον τελικό όπου μετείχαν 14 αθλητές, πέρασε με τη 2η τα 2.20 και απέτυχε τρεις φορές στα 2.25.

Ήταν ο μόνος που δεν πέρασε αυτό το ύψος κι έτσι έμεινε στην 14η θέση.

O τελικός ήταν πάντως συναρπαστικός και κράτησε δύο ώρες, ενώ χρειάστηκε αγώνας μπαράζ για να αναδειχθεί νικητής, ο Καναδός Ντέρεκ Ντρούιν, που ήταν τρίτος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του Πεκίνου. Το ασημένιο «μοιράστηκαν» ο Ουκρανός νικητής της Μόσχας πριν από δύο χρόνια Μποχντάν Μπονταρένκο και ο Κινέζος Γκουονγουέι Ζάνγκ.

Και οι τρεις είχαν περάσει όλα τα ύψη έως και τα 2.33 με την πρώτη προσπάθεια, αλλά απέτυχαν και οι τρεις στα 2.36. Και επειδή σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα μόνο ένας μπορεί να είναι ο νικητής, η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε μπαράζ, όπου επιχείρησαν και μια τέταρτη προσπάθεια στο ίδιο ύψος. Απέτυχαν όμως, οπότε ο πήχης κατέβηκε δύο εκατοστά και εκεί, στα 2.34, μόνο ο Ντέρεκ Ντρούιν κατάφερε να το περάσει κι έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής.

Η κατάταξη των Ελλήνων

Η Νικόλ Κυριακοπούλου είχε την κορυφαία παρουσία από ελληνικής πλευράς στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου, με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο άλμα επί κοντώ. Ήταν το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα μετά το 2007. Η Κυριακοπούλου και ο Μπανιώτης ήταν οι μόνοι που κατάφεραν να περάσουν σε τελικό, ενώ ο Λυκούργος Τσάκωνας στα 200μ., ο Κώστας Δουβαλίδης στα 100μ. με εμπόδια και η Μαρία Μπελιμπασάκη στα 200μ., ήταν αυτοί που έφτασαν έως τα ημιτελικά των αγωνισμάτων τους.

Η κατάταξη των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών, που έλαβαν μέρος στο 15ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πεκίνου, ήταν η ακόλουθη: