Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Θρίαμβος της Αιθιοπίας, «κλοπή» της Μόλιτορ και άλλα στο Πεκίνο...

Θρίαμβος της Αιθιοπίας, «κλοπή» της Μόλιτορ και άλλα στο Πεκίνο…

Σε θρίαμβο της Αιθιοπίας εξελίχθηκε ο τελικός των 5.000μ. γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου. Λίγες ώρες μετά τη μεγάλη νίκη της συμπατριώτισσά τους Μάρε Ντιμπάμπα στον Μαραθώνιο, τρεις αθλήτριες της Αιθιοποίας κατέκτησαν τα τρία μετάλλια του αγωνίσματος...

Σε θρίαμβο της Αιθιοπίας εξελίχθηκε ο τελικός των 5.000μ. γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου. Λίγες ώρες μετά τη μεγάλη νίκη της συμπατριώτισσά τους Μάρε Ντιμπάμπα στον Μαραθώνιο, τρεις αθλήτριες της Αιθιοποίας κατέκτησαν τα τρία μετάλλια του αγωνίσματος. Πρώτη τερμάτισε η Αλμάζ Αγιάνα με 14:26:83, δεύτερη η Σενμπερέ Τεφερί με 14:44.07 και τρίτη η νικήτρια της διοργάνωσης στα 1.500μ. Γκενζέμπε Ντιμπάμπα με 14:44.14.

Αξίζει να σημειωθεί πως στις επόμενες τέσσερις θέσεις τερμάτισαν οι τέσσερις Κενυάτισσες που μετείχαν στον τελικό!

Δεν χάνει στη σκυτάλη η Τζαμάικα

Παρ’ όλο που η Άλισον Φίλιξ έκανε ένα εκπληκτικό τρίτο «400άρι», η Τζαμαϊκανή Νολβίν Γουίλιαμς-Μάιλς που έτρεχε τέταρτη ήταν εντυπωσιακή και ουσιαστικά αυτή χάρισε στη χώρα της το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ400μ. γυναικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου με χρόνο 3:19.13, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την ομάδα των ΗΠΑ με 3:19.44. Το χάλκινο πήρε η Μεγάλη Βρετανία με 3:23.62.

Οι Αμερικανοί το χρυσό στα 4×400

Η ομάδα των ΗΠΑ με χρόνο 2:57.82 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ400μ. ανδρών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου. Το ασημένιο πήρε η ομάδα του Τρίνινταντ & Τομπάγκο με 2:58.20 και το χάλκινο η Μεγάλη Βρετανία με 2:58.51.

Ο Κίπροπ για τρίτη φορά παγκόσμιος πρωταθλητής

Για τρίτη συνεχόμενη φορά στην καριέρα του (ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής σε Νταεγού και Μόσχα) και με ένα καταπκλητικό «200άρι» στο τέλος, ο Κενυάτης Άσμπελ Κίπροπ με χρόνο 3:34.40 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του Πεκίνου.

Έτσι άφησε στην 2η θέση τον συμπατριώτη του Ελάιζα Μοτονέι Μανανγκόι με 3:34.63 και στην 3η θέση τον Μαροκινό Αμπνταλαατί Ιγκουϊντέρ με 3:34.67. Ο Αλγερινός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Ταουφίκ Μαχλουφί, που μπήκε πρώτος στην τελική ευθεία, έμεινε από δυνάμεις στα τελευταία 50 μέτρα κι έτσι έμεινε στην 4η θέση.

Η Μόλιτορ «άρπαξε» το χρυσό στο τέλος

Η Γερμανίδα Κατρίνα Μόλιτορ, που μέχρι την 5η προσπάθεια είχε βολή στα 64.74, έριξε στην τελευταία της προσπάθεια 67.69 και έτσι στο Πεκίνο έγινε η νέα παγκόσμιο πρωταθλήτρια του ακοντισμού. Η Κινέζα Χουιχούι Λιού, που τελευταία στιγμή έχασε το χρυσό, πήρε το ασημένιο με 66.13 και η Νοτιοαφρικανή Σάνετ Βιλτζόεν πήρε το χάλκινο με 65.79.

Απογοήτευσε η Τσέχα Ολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2007 Μπαρμπόρα Σποτάκοβα, που με 60.08 έμεινε στην 9η θέση, ενώ η Γερμανίδα νικήτρια της Μόσχας Κριστίνα Όμπεργκφολ ήταν 4η με 64.61.