Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Παρέμεινε στην Σούπερ Λίγκα η εθνική στίβου

Η εθνική ομάδα στίβου θα είναι ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης και το 2018. Τα μέλη της ελληνικής αποστολής κατάφεραν να συγκεντρώσουν τους απαραίτητους βαθμούς και να πετύχουν, αυτό που στην αρχή των αγώνων έμοιαζε εξαρετικά δύσκολο. Παρόλα αυτά, οι Έλληνες αθλητές με ψυχή και υπερπροσπάθεια κατάφεραν να πετύχουν το στόχο τους και να καταλάβουν την ένατη θέση. Τον δρόμο για την Α΄ κατηγορία πήραν οι Λευκορωσία και Ολλανδία.

Η Μαρία Μπελιμπασάκη πέτυχε μεγάλη νίκη στα 200μ., η ίδια όμως δεν το χάρηκε όσο θα ήθελε, καθώς το ηλεκτρονικό χρονόμετρο «κόλλησε» στη διάρκεια της κούρσας της κι έτσι το 22.76, που αρχικά έδωσαν οι διοργανωτές και θα ήταν ατομικό ρεκόρ και δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα, δεν ισχύει. Μετά από λίγη ώρα οι Γάλλοι έδωσαν νέα αποτελέσματα με χρονόμετρο χειρός (22.6 στη Μπελιμπασάκη), που φυσικά δεν αναγνωρίζονται!

Ο Κώστας Δουβαλίδης βρήκε τις συνθήκες και πραγματοποίησε την κούρσα που έψαχνε από καιρό. Ο έμπειρος αθλητής εκμεταλλεύτηκε τον συναγωνισμό και τερμάτισε στην πέμπτη θέση των 110μ. εμπόδια με 13.42, επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ και όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου. Ο Έλληνας αθλητής έδειξε σε καλή κατάσταση και σε θέση να τρέξει σύντομα ακόμη γρηγορότερα. Ο Ορλάντο Ορτέγκα χάρισε τους έντεκα βαθμούς στην Ισπανία και με 13.20 πέτυχε ρεκόρ διοργάνωσης.

Ο Λυκούργος Τσάκωνας, στην τέταρτη κούρσα του σε τρεις ημέρες, κατέλαβε την τρίτη θέση στα 200μ. με 20.59 (0,4). Ο αθλητής, που την Παρασκευή σημείωσε στον προκριματικό 20.33, έμενε πίσω από τον Ουκρανό Σμέλικ (20.53) και τον Γάλλο Ζεζέ (20.57). Ο έμπειρος αθλητής πρόσφερε συνολικά 17 βαθμούς στην ελληνική ομάδα και έχει κάθε λόγο να είναι ικανοποιημένος με την παρουσία του.

Με καθυστέρηση ξεκίνησε η κούρσα των 100μ. εμπόδια, λόγω της άρνησης της Καρολίνα Κόλετσεκ να αποδεχθεί το παράπτωμά της για άκυρη εκκίνηση. Τελικά η εκκίνηση δόθηκε χωρίς την Πολωνή αθλήτρια και με την Πεσιρίδου να κάνει έναν καλό αγώνα. Η Ελληνίδα τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 13.12 (0,4) και απέσπασε οχτώ πολύτιμους βαθμούς για την ελληνική ομάδα. Η Πάμελα Ντούτκιεβιτς από τη Γερμανία ήταν πρώτη με 12.75 και η Αλίνα Ταλάι από τη Λευκορωσία δεύτερη με 12.91.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Σοφία Υφαντίδου, που έστειλε το ακόντιο στα 58,21 μ. στην τρίτη της βολή και κατέλαβε την πέμπτη θέση. Η έμπειρη αθλήτρια είχε ακόμη βολές στα 54,24 μ. και στα 53,79 μέτρα.

Ο Δήμητρης Πατσουκάκης, μπορεί να μην ανέβηκε όσο ψηλά θα ήθελε, ωστόσο με 5,30 μ. κατέλαβε την έβδομη θέση στο επί κοντώ και έδωσε σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα.

Τις εξαιρετικές εμφανίσεις στη σεζόν συνέχισε η Τατιάνα Γκούσιν, που ανέβηκε πάνω από το 1,90μ. με την πρώτη και κατέλαβε την πέμπτη θέση στο ύψος. Η Γκούσιν νωρίτερα ξεπέρασε με την πρώτη τα 1,80μ. και 1,85μ., ενώ απέτυχε στα 1,94 μέτρα. Νικήτρια ήταν η Καμίλα Λιτσβίνκο από την Πολωνία με 1,97 μέτρα.

Η άκρως νεανική ομάδα 4Χ400 μ. των Ανδρών απέδωσε και κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση της πρώτης σειράς (10η συνολικά) με 3.08.58, μπροστά από την ομάδα της Λευκορωσίας. Οι Λαμπρόπουλος, Κουτσούκης και Παππάς, δίχως εμπειρία, αλλά με περίσσια μαχητικότητα, και ο… παλιός Κυριακίδης δημιούργησαν ένα αποδοτικό σχήμα.

Καλή παρουσία πραγματοποίησαν και τα κορίτσια. Οι Μουρτά, Άννα Βασιλείου, Φέρρα και Ειρήνη Βασιλείου, ήταν στην δεύτερη θέση της σειράς τους με 3.32.80και συνολικά κατετάγησαν όγδοες.

Η Σταματία Σκαρβέλη μπήκε μουδιασμένα στον σημερινό αγώνα, ωστόσο κατάφερε έστω και στην τρίτη της προσπάθεια να πραγματοποιήσει μια βολή ανάλογη των δυνατοτήτων της. Η αθλήτρια έστειλε τη σφαίρα στα 16,42 μ. και κατέλαβε την ένατη θέση.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα και με 67,68 μ. στην τρίτη του βολή έμεινε στην όγδοη θέση της σφυροβολίας. Ο αθλητής είχε ακόμη βολή στα 65,36 μ. και μία άκυρη προσπάθεια.

Ο έφηβος Θάνος Καλάκος εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 800 μέτρα. Ο νεαρός προσπάθησε σε μεγάλο διάστημα της κούρσας να ακολουθήσει το ρυθμό, αλλά τελικά τερμάτισε 11ος με 1.52.27, σε μια κούρσα από την οποία απέκτησε πολύτιμη εμπειρία για τη συνέχεια. Παρόλα αυτά ο Ελληνας αθλητής κατέλαβε τελικά την 10η θέση, αφού ακυρώθηκε ο Πολωνός Κζοτ, για αντικανονικό σπρώξιμο.

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου πήρε την θέση της Αναστασίας Μαρινάκου στα 1.500 μ., αφού η δεύτερη τραυματίστηκε στη διάρκεια της πρώτης ημέρας στα 3.000 μέτρα. Η Ελληνίδα έμεινε στην 11η θέση με 4.31.58.

O Νίκος Γκότσης μπορεί να μην είχε εμπειρία σε ανάλογη διοργάνωση, ωστόσο αυτό δεν φάνηκε να τον πτοεί. Ο αθλητής τερμάτισε ένατος στα 3.000 μ. στιπλ με 8.59.20 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ.

Η Λίλη Αλεξούλη ταλαιπωρήθηκε για έναν ακόμη αγώνα στη σεζόν με την φόρα της. Η αθλήτρια στο ένα έγκυρο άλμα της «προσγειώθηκε» στα 5,94μ., πατώντας όμως πολύ πίσω από την βαλβίδα. Η έμπειρη αθλήτρια έμεινε στην 10η θέση, σε έναν αγώνα όπου νικήτρια ήταν η Κλαούντια Σαλμάν-Ρατ (Γερμανία) με 6,66 μ. (1,2).

Στην πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση, ο Ιάσωνας Θανόπουλος κατάφερε να κάνει αξιοπρεπή παρουσία, έστω κι αν ολοκλήρωσε στην 11η θέση στη δισκοβολία. Ο αθλητής σημείωσε 54,40 μ. δύο φορές ενώ είχε και μία άκυρη βολή, σε μία ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν. Ο Γερμανός Ρόμπερτ Χάρτινγκ ήταν νικητής στο αγώνισμα με 66,30 μέτρα.

Το ατομικό του ρεκόρ βελτίωσε ο Ανδρέας Δημητράκης στα 3.000 μ. με 8.16.63, επίδοση που του έδωσε την 10η θέση. Η Ράνια Ρεμπούλη δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, καθώς έμεινε 11η στα 5.000 μ. με 17.31.47.

Την πρώτη θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πήρε η Γερμανία με 321,5 βαθμούς, ακολουθούμενη από την Πολωνία (295β.) και τη Γαλλία (270β.).