Προς... συμμόρφωση ο οργανισμός αντιντόπινγκ στη Ρωσία

Η Ρωσία αναμένει ότι ο εθνικός οργανισμός αντιντόπινγκ της χώρας (RUSADA) θα αναπληρωθεί μερικώς εντός του προσεχούς Μαΐου και κατά τρόπο ενδελεχή από το Νοέμβριο του 2017, σύμφωνα με δήλωση του υπουργού Αθλητισμού της χώρας, Πάβελ Κολόμπκοφ. «Το πλάνο του RUSADA είναι να του χορηγηθεί μερική έγκριση συμμόρφωσης με τον κώδικα του WADA τον Μάιο του 2017 και να λάβει την πλήρη έγκριση εντός του Νοεμβρίου».

Υποδοχή από Τσίπρα

Στο Μέγαρο Μαξίμου η ελληνική αποστολή του στίβου

Την ελληνική αποστολή που συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού στίβου στο Βελιγράδι, με απολογισμό για την Ελλάδα ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο υποδέχτηκε το μεσημέρι ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας στο Μέγαρο Μαξίμου. Ο πρωθυπουργός δεν συνεχάρη απλά, αλλά συνομίλησε για περισσότερη από μία ώρα με την Ολυμπιονίκη του Ρίο και νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο άλμα επί κοντώ στο Βελιγράδι Κατερίνα Στεφανίδη, τον ασημένιο στο ίδιο αγώνισμα των ανδρών Κώστα Φιλιππίδη, τη χάλκινη στο τριπλούν Βούλα Παπαχρήστου, καθώς και τους υπόλοιπους αθλητές της ελληνικής αποστολής.

«Πέταξε» στα 4,85!

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Στεφανίδη στο Βελιγράδι

Η Κατερίνα Στεφανίδη ήταν το φαβορί στο επί κοντώ γυναικών για το χρυσό μετάλλιο στο 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Βελιγραδίου και το επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο. Η Ελληνίδα αθλήτρια μετά το ασημένιο μετάλλιο πριν από δύο χρόνια στην Πράγα έφθασε στην κορυφή και αυτής της διοργάνωσης με άλμα στα 4.85μ, βελτιώνοντας την κορυφαία φέτος επίδοση στην Ευρώπη.

Στο Βελιγράδι

«Χάλκινη» η Παπαχρήστου στο Ευρωπαϊκό κλειστού στίβου

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου στο τριπλούν κατά την 2η ημέρα του 34ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Βελιγράδι και χάρισε στη χώρα μας το 28ο μετάλλιο στην ιστορία της διοργάνωσης. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι, στην 3η συμμετοχή της σε ευρωπαϊκό κλειστού, συμμετείχε για 2η φορά σε τελικό και κατάφερε με 14.24μ να πάρει την τρίτη θέση και να κατακτήσει το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση.

Στο 34ο Ευρωπαϊκό κλειστού

«Ασημένιος» στο επί κοντώ ο Φιλιππίδης με Πανελλήνιο ρεκόρ

Το πρώτο του μετάλλιο σε διοργάνωση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου κατέκτησε ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο άλτης του επί κοντώ πήρε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού στο Βελιγράδι (3-5/3) με 5.85μ, που είναι νέο Πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού. Το προηγούμενο ήταν δικό του με 5.84μ από τις 21/2/16 στο Κλερμόν Φεράν της Γαλλίας. Η Ελλάδα έφθασε έτσι τα 27 μετάλλια στη διοργάνωση.

Μετά από δημοσιευμα της Le Monde

Έρευνα της ΔΟΕ περί δωροδοκίας των Φρέντερικς και Ντιάκ

Η επιτροπή δεοντολογίας της ΔΟΕ άρχισε να εξετάζει καταγγελίες για πληρωμές που αφορούν ένα εξέχον μέλος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, λίγο πριν από την ανάθεση των Ολυμπιακών Αγώνων του 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, σε συνεδριαση της ΔΟΕ στην Κοπεγχάγη το 2009.

Η Παπαχρήστου στον τελικό του τριπλούν, στη μάχη η Στεφανίδη

Την δεύτερη συμμετοχή της σε τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου εξασφάλισε η Βούλα Παπαχρήστου. Η Ελληνίδα άλτρια του τριπλούν, με άλμα στα 14.12μ στην πρώτη προσπάθειά της, στην πρεμιέρα του 34ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Βελιγράδι, πήρε την πρόκριση στον αυριανό (Σάββατο) τελικό του αγωνίσματος, αφού το όριο ήταν 14.05μ. Η Πεσιρίδου εκτός τελικού στα 60μ εμπόδια.

Παραμένει σε «καραντίνα»

Αποκλείστηκε η Ρωσία και από το παγκόσμιο του Λονδίνου

Ο ρωσικός στίβος παραμένει σε «καραντίνα». Μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο η ομάδα της Ρωσίας δεν θα συμμετάσχει ούτε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, που θα διεξαχθεί τον Αύγουστο στο Λονδίνο, όπως σχετικά ανακοίνωσε η διεθνής ομοσπονδία στίβου (IAAF).

Στο μίτινγκ «Κλερμόν Φεράν»

Σταθερός ο Φιλιππίδης, στα 4,61 μ. «πέταξε» η Στεφανίδη

Την τέταρτη θέση κατέλαβε, με 5,71, ο Κώστας Φιλιππίδης στο μίτινγκ επί κοντώ του Ρενό Λαβιλενί στο Κλερμόν Φεράν. Τη δεύτερη θέση με 4,61 κατέλαβε η Κατερίνα Στεφανίδη, αλλά τα άλματά της στα 4,71 δεν ήταν καλά.

Λονδίνο και τέλος...

Τον Αύγουστο αποσύρεται ο Γιουσέιν Μπολτ

«Λονδίνο και τέλος». Αυτη είναι η οριστική απόφαση του Γιουσέιν Μπολτ για τα μελλοντικά του σχέδια στο στίβο, αφού όπως δήλωσε στη Μελβούρνη δεν πρόκειται να αναθεωρήσει τις απόψεις του και να πάρει μέρος, εκτός από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου αυτό το καλοκαίρι, και στους Αγώνες της Κοινοπολιτείας τους οποίος θα φιλοξενήσει η Αυστραλία το 2018.