Κυπελλούχος στο βόλεϊ για 5η συνεχόμενη φορά ο Ολυμπιακός

Για 5η σερί χρονιά η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στον τελικό του φάιναλ φορ του Αγρινίου με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και με το τρόπαιο αυτό ισοφάρισαν τις «πράσινες» στην κατακτήσεις (από 5 η καθεμία ομάδα). Το «τριφύλλι» έμεινε χωρίς τίτλο από το 2010, καθώς και το 2012, όταν ο τελικός ήταν υπόθεση των δύο «αιωνίων» αντιπάλων, ο Ολυμπιακός είχε πάρει το Κύπελλο. Παράλληλα, η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη, απέδειξε ότι στην Ελλάδα δεν έχει αντίπαλο και δικαιολογημένα θεωρείται το μεγάλο φαβορί και για την κατάκτηση του τίτλου.

Για 5η σερί χρονιά η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στον τελικό του φάιναλ φορ του Αγρινίου με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και με το τρόπαιο αυτό ισοφάρισαν τις «πράσινες» στην κατακτήσεις (από 5 η καθεμία ομάδα).

Το «τριφύλλι» έμεινε χωρίς τίτλο από το 2010, καθώς και το 2012, όταν ο τελικός ήταν υπόθεση των δύο «αιωνίων» αντιπάλων, ο Ολυμπιακός είχε πάρει το Κύπελλο.

Παράλληλα, η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη, απέδειξε ότι στην Ελλάδα δεν έχει αντίπαλο και δικαιολογημένα θεωρείται το μεγάλο φαβορί και για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5-1, αλλά με «όπλο» το μπλοκ οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 10-9. Από κει και πέρα δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα κι έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-21 και προηγήθηκαν με 1-0.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε 3-0 και 6-2, αλλά ο Παναθηναϊκός με καλό σερβίς ισοφάρισε 6-6.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, όμως, ήταν εμφανής όσο προχωρούσε το ματς κι όπως συνέβη στο πρώτο σετ, έτσι και στο δεύτερο το πειραϊκό συγκρότημα άρχισε να παίρνει διαφορά στα μέσα του σετ κι έφτασε άνετα στο 2-0 (25-19).

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός σε ρυθμό… ρελαντί έφτασε στο στόχο του. Οι παίκτριες του Ρούση με κακή ψυχολογία στο ξεκίνημα έδωσαν την ευκαιρία στις «ερυθρόλευκες» να πάρουν μεγάλη διαφορά (10-3) και 16-9 και παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν (μείωσαν σε 14-17) δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε το 20-15 και παρά τη μείωση του σκορ από τις «πράσινες» (20-21, 21-22 και 22-23) ήταν αυτή που πανηγύρισε με το 3-0.

Τα σετ:
21-25, 19-25, 22-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης):
Γιώτα 10 (4/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (8/25 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Μπραμπόροβα 13 (9/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ.-35% άριστες), Χριστοδούλου 7 (3/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Νέσοβιτς 11 (8/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. -40% άριστες) / Λαμπρούση, Κοκκινάκη

Παναθηναϊκός (Ρούσης):
Γκούζου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Βίλκου 7 (4/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 17 (14/36 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ. -33% άριστες), Πατσέκο 4 (3 ασοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (39% υπ. – 30% άριστες), Χρήστου 1 (1/8 επ., 55% υπ.-45% άριστες), Παπαδοπούλου, Μεταξά 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Τσατσούρι

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.