Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έγινε ο πρώτος φιναλίστ στο Κύπελλο Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στον ημιτελικό το διοργανωτή του φάιναλ 4, ΑΟ Θήρας, με 3-1 και το Σάββατο θα παίξουν για τον όγδοο τίτλο στη διοργάνωση, απέναντι στο νικητή του αγώνα Ηλυσιακός-Πανναξιακός.

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρώτος φιναλίστ στο Κύπελλο Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στον ημιτελικό το διοργανωτή του φάιναλ 4, ΑΟ Θήρας, με 3-1 και αύριο θα παίξουν για τον όγδοο τίτλο στη διοργάνωση, απέναντι στο νικητή του αγώνα Ηλυσιακός-Πανναξιακός.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με καλό σερβίς, προηγήθηκαν 5-3, αλλά όταν ο Ολυμπιακός άρχισε τα… «πυρά» από τη θέση «1» έτρεξε σερί 5-0 και πέρασε με 8-5, συντηρώντας το προβάδισμα των τριών πόντων ως το β΄ τεχνικό τάιμ άουτ (10-7, 13-10, 16-13) και διατηρώντας τον τελευταίο πόντο, που ήρθε με επίθεση της Μέρκοβα στο φιλέ.

Το 2ο σετ βρήκε τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως το 20-20, αφού η Θήρα είχε βελτιώσει την απόδοσή της και είχε γίνει άκρως ανταγωνιστική.

Το παιχνίδι πήγε στο 23-23, για να ακολουθήσουν: πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου (23-24), επίθεση της Χίππε (24-24), μπλοκ της Νιέμερ στην Εμμανουηλίδου (25-24), επίθεση της Μέρκοβα (25-25), άουτ της Χίππε (25-26), άουτ της Πότοκαρ (26-26), μπλοκ στην Πότοκαρ (27-265) και άσος της Νιέμνερ (28-26).

Στο 10-10 του 3ου σετ σερί 4-0 των «ερυθρόλευκων» έφερε το +4 για την ομάδα του Κοβάτσεβιτς. Τα σερβίς της Λαμπούση έκαναν το 18-13 και το παιχνίδι φαινόταν χωρίς επιστροφή για τον ΑΟ Θήρας, ειδικά όταν το σκορ έγινε 21-15.

Στο σημείο εκείνο όμως οι αθλήτριες του Ρούση «σημάδεψαν» την Πολ, άρχισαν να μειώνουν και εν τέλει με απίστευτο επιμέρους σκορ 10-1 (!) έγιναν η πρώτη ομάδα στην Ελλάδα που κατακτά σετ απέναντι στον Ολυμπιακό φέτος!

Με καλή δουλειά στο σερβίς και την Χίππε σταθερά κορυφαία, η πειραϊκή ομάδα προηγήθηκε 13-8 και 16-11, αλλά μαζεμένα λάθη και πάλι επέτρεψαν στη Θήρα να φτάσει στο -2 (14-16) και ύστερα να ισοφαρίσει (17-17), με τον Κοβάτσεβιτς να μην πιστεύει στα μάτια του.

Τη λύση στο σημείο εκείνο για τον Ολυμπιακό έδωσαν τα σερβίς της Χριστοδούλου. Οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με 21-17, 23-20 και τελείωσαν σετ και αγώνα με επίθεση της Πολ (24-20) και μπλοκ άουτ της ίδιας (25-21).

Τα σετ: 25-21, 28-26, 22-25, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Χίππε 30, Γιώτα 1, Λαμπρούση 12, Χριστοδούλου7, Νιέμερ 13, Πολ 10, Χριστοδούλου 8, Κονόμη (λίμπερο), Νομικού.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 6, Εμμανουηλίδου 17, Μέρκοβα 15, Μεταξά 7, Πότοκαρ 10, Τσοχατζή 3, Αρτακιανού (λίμπερο), Κοσμίδου, Καλανταρίδου.

*Πριν την έναρξη του αγώνα την παράσταση έκλεψε ένα τεράστιο πανό που σχεδόν κάλυψε την εξέδρα του ΔΑΠΠΟΣ, με σύνθημα (στα αγγλικά): «Η Μακεδονία είναι ελληνική».

**Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού και διοικητικό στέλεχος της ΠΑΕ, Μιχάλης Κουντούρης και η γενική διευθύντρια του πειραϊκού σωματείου, Χριστίνα Τσιλιγκίρη.