Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ο Ηρακλής άλωσε το Αλεξάνδρειο στο 3-2 επί του Άρη

Η παράδοση που θέλει τον Ηρακλή να κερδίζει εκτός έδρας τον Άρη Μαρμούρης ΑΕ όταν οι δύο ομάδες συναντώνται σε πρεμιέρα πρωταθλήματος, διατηρήθηκε και στη Volleyleague 2011-2012. Για τρίτη φορά τα 12 τελευταία χρόνια, ο Ηρακλής πήρε τη νίκη, επικρατώντας (όπως και το 2000) με 3-2 σετ στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, σε ένα δραματικό παιχνίδι, με συναρπαστική εξέλιξη, που ήταν το κάλύτερο 'ορεκτικό' για το φετινό μαραθώνιο.

Η παράδοση που θέλει τον Ηρακλή να κερδίζει εκτός έδρας τον Άρη Μαρμούρης ΑΕ όταν οι δύο ομάδες συναντώνται σε πρεμιέρα πρωταθλήματος, διατηρήθηκε και στη Volleyleague 2011-2012. Για τρίτη φορά τα 12 τελευταία χρόνια, ο Ηρακλής πήρε τη νίκη, επικρατώντας (όπως και το 2000) με 3-2 σετ στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, σε ένα δραματικό παιχνίδι, με συναρπαστική εξέλιξη, που ήταν το κάλύτερο ‘ορεκτικό’ για το φετινό μαραθώνιο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 8-8 με τον Ηρακλή να ξεφύγει για πρώτη φορά στο 10-12, φτάνοντας τη διαφορά στο +4 (13-17) με τον Προύσαλη στο σερβίς… Ο Άρης Μαρμούρης ΑΕ μείωσε στο 18-20, αλλά χωρίς συνέχεια, αφού χάρις στο μπλοκ του ο Ηρακλής προηγήθηκε με 18-24 και πήρε το σετ.

Στο β’ σετ, το σκηνικό άλλαξε. Οι γηπεδούχοι πίεσαν τον Ηρακλή στην υποδοχή από την αρχή ξεφεύγοντας με 9-5, 10-6. Ο Ηρακλής απάντησε με άσο του Τανίκ (10-9), αλλά μετά το 14-12 έχασε την επαφή με το σκορ (19-12), έχοντας πολλά προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν εύκολα σε 1-1.

Οι παίκτες του Γιώργου Περσιανλή ξεκίνησαν με κεκτημένη ταχύτητα το γ’ σετ και παρά τις αλλαγές του Ηρακλή (Μεντένις, Κορζενέβικς αντί Τανίκ, Πελεκούδα) πήραν μεγάλο προβάδισμα στο σκορ από την αρχή (4-1, 8-3). Η είσοδος του Κράβαρικ, η άνοδος του Μεντένς σε συνδυασμό με τα λάθη του Άρη, επέτρεψε στον Ηρακλή να ροκανίσει τη διαφορά και έφερε το ματς στα ίσια (12-12) για να προηγηθεί για πρώτη φορά με 19-20 χάρις σε άουτ επίθεση του Μπαρούτοφ. Η υπέρβαση του Κράβαρικ έβαλε και πάλι τον Άρη μπροστά (22-21), αλλά η φάση του αγώνα έγινε στο 23-22.

Ο Άρης Μαρμούρης είχε κόντρα επίθεση για +2 και το σετ μπολ, ο Τακουρίδης όμως αν και κάρφωσε μέσα, όπως υπέδειξαν οι διαιτητές έκανε παράβαση στο φιλέ κι ο Ηρακλής ισοφάρισε 23-23 για να προσπεράσει 23-24 με άσο του Κράβαρικ. Ο Τακουρίδης ‘έσπασε’ το πρώτο σετ μπολ (24-24), ωστόσο ο Κράβαρικ έκανε το 24-25 και με άσο του Χριστοφιδέλη στον κορυφαίο των γηπεδούχων Σαρικεΐσογλου έκανε το 1-2 για τον Ηρακλή.

Οι παίκτες του Δρίκου έχοντας πλέον αυτοί το ψυχολογικό προβάδισμα, ξέφυγαν με 3-6 στο δ’ σετ, όμως το ματς δεν είχε τελειώσει κι ο Άρης, ισοφάρισε 10-10 με λάθος του Κράβαρικ, προσπερνώντας 16-14 με δύο συνεχόμενους άσους του Ριζόπουλου. Ο Ηρακλής απάντησε με δικό του σερί 0-3 και το σκορ έγινε 16-17, για να φτάσει ο Άρης στο 20-18 με κόντρα του Μπαρούτοφ και ατομικό μπλοκ του Σαρικεΐσογλου στον Μεντένις.

Οι κίτρινοι έχασαν δύο κόντρες στις επόμενες φάσεις, ο Ηρακλής ισοφάρισε 21-21 με άσο του Σμαραγδή στον Σάμαρτζιτς, αλλά ο Άρης έφτασε σε 23-21 με άσο του Κυπριανού στον Χριστοφιδέλη και τελείωσε το σετ με επίθεση πρώτου χρόνου του Κιόση.

Στο τάι μπρέικ, ο Ηρακλής χάρις στα σερβίς του Κορζενέβικς μετέτρεψε το 1-1 σε 1-5 (μπλοκ του Προύσαλη στον Σαρικεΐσογλου), για να φτάσει στο 2-9 καθαρίζοντας εκεί ουσιαστικά το ματς.

Τα σετ: 20-25, 25-16, 24-26, 25-23, 8-15

Άρης Μαρμούρης ΑΕ (Περσιανλής): Τερζής 3 (2 άσοι), Μπαρούτοφ 21 (20/44 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (12/19 επ.), Σαρικεΐσογλου 26 (21/34 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο, 67% υπ. – 44% άριστες), Ριζόπουλος 8 (5/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 65% άριστες), Σάμαρτζίτς -λ (81% υπ. – 58% άριστες) / Κυπριανός 1, Παλέντζας 1

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 15 (14/25 επ., 1 άσο, 63% υπ. – 41% άριστες), Τανίκ 4 (4/12 επ., 73% υπ. – 60% άριστες), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 12 (9/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (2/3 επ.), Τζιουμάκας 5 (5/14 επ.), Στεφάνου -λ (83% υπ. – 70% άριστες) / Μποζίδης 1, Κράβαρικ 11 (7/24 επ., 3 μπλοκ, 1 άσο), Μεντένις 13 (13/21 επ., 57% υπ. – 43% άριστες), Κορζενέβικς 6 (4/5 επ., 2 άσοι),

Ανικανοποίητοι και οι δύο προπονητές…

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, λογικό ήταν στο φινάλε και οι δύο προπονητές να εμφανιστούν ανικανοποίητοι από το τελικό αποτέλεσμα.

«Όταν φτάνεις τόσο κοντά στη νίκη, θέλεις να την πάρεις, ειδικά όταν παίζεις μπροστά στην έδρα σου και τον κόσμου σου. Δείξαμε μια αγωνιστικότητα, είχαμε όμως και κάποια προβλήματα, χωρίς να τα προβάλουμε σαν δικαιολογίες», τόνισε ο Γιώργος Περσιανλής για να σημειώσει από την πλευρά του ο Σωτήρης Δρίκος: «Χάσαμε ένα βαθμό αλλά είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι που θα μας βοηθήσει στη συνέχεια. Θετικό για μας είναι ότι νικήσαμε, αλλά θα μπορούσαμε να τελειώσουμε τον αγώνα στο τέταρτο σετ».

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο προπονητής της Νόλικο Μασέικ, Βιτάλ Χέινεν, ο οποίος βρέθηκε στο Αλεξάνδρειο για να κατασκοπεύσει τους κυανόλευκους εν όψει της πρεμιέρας του Τσάμπιονς Λιγκ (παίζουν την Τετάρτη στην Θεσσαλονίκη).

Ο Βέλγος τεχνικός μιλώντας στην τηλεόραση της Nova με το τέλος του πρώτου σετ τόνισε μεταξύ άλλων: «Σήμερα κάνουν πολύ καλή εμφάνιση, αν και δεν είναι ακόμη έτοιμοι, παίζουν έξυπνα και κυρίως χωρίς λάθη και ελπίζω αυτό να μην το κάνουν και εναντίον μας. Είμαστε δύο διαφορετικές ομάδες, εμείς έχουμε αρκετούς νεαρούς παίκτες ενώ ο Ηρακλής είναι μια πιο έμπειρη ομάδα… Στον όμιλο μας η Αρκάς είναι το φαβορί κι εμείς με τον Ηρακλή θα διεκδικήσουμε τη 2η θέση».

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.