Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός έπιασε κορυφή παρά την ένσταση της Λαμίας

Την πέμπτη σερί νίκη του πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-0 της Λαμίας στο κλειστό του Ρέντη και αναρριχήθηκε (έστω και προσωρινά) στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague. Ένσταση από τους φιλοξενούμενους για τη διαιτησία του κ. Βαρθαλίτη, καθώς και για τη γραμματεία, θεωρώντας ότι έχει υπάρξει αλλοίωση αποτελέσματος με λάθος πόντο υπέρ του Ολυμπιακού.

Την πέμπτη σερί νίκη του πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-0 της Λαμίας στο κλειστό του Ρέντη και αναρριχήθηκε (έστω και προσωρινά) στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Στο πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Λαμία ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα, 20-17, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου (ο οποίος δέχθηκε κόκκινη κάρτα για δύο διαμαρτυρίες) επέστρεψε, ισοφαρίζοντας σε 21-21. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τρεις επιτυχημένους πρώτους χρόνους του Κανέλου (24-22), για να πάρουν το πρώτο σετ με διπλή μπάλα του Μαρούλη (25-23).

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εύκολα το δεύτερο σετ, κερδίζοντάς το 25-17. Με τον Νοβότνι να έχει εξαιρετικά στατιστικά στην επίθεση, πήραν διαφορά ασφαλείας από τα μέσα του σετ (15-10, 18-11) και δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκέφτονταν το τρίτο σετ.

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ, με τη Λαμία να προηγείται 18-21 και 20-23, αλλά τον Ολυμπιακό να επιστρέφει με τον Χιμένεθ, ισοφαρίζοντας σε 23-23. Τελικά, οι πρωταθλητές εκμεταλλεύθηκαν το δεύτερο «ματς μπολ» και κατέκτησαν το σετ και το παιχνίδι (27-25).

Ωστόσο, από την πλευρά της Λαμίας που αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της διαγώνιο Τσούροβιτς, λόγω τραυματισμού, εκφράστηκαν παράπονα για τη διαιτησία του κ. Βαρθαλίτη, καθώς και για τη γραμματεία, θεωρώντας ότι έχει υπάρξει αλλοίωση αποτελέσματος με λάθος πόντο υπέρ του Ολυμπιακού.

Ένσταση της Λαμίας για χαμένο πόντο

Έντονα παράπονα από την διαιτησία είχαν οι φιλοξενούμενοι, ενώ αλήθεια είναι πως η γραμματεία δεν ήταν και τόσο σταθερή στις αποφάσεις της σχετικά με το σκορ. Στο φύλλο αγώνα γράφτηκε πως: «Στο 16-11 του δεύτερου σετ οι άνθρωποι της Λαμίας έκαναν ένσταση υποστηρίζοντας πως στο 11-10 ο Ολυμπιακός κέρδισε πόντο και αντί το σκορ να γίνει 12-10 έγινε 13-10. Ο δεύτερος διαιτητής συσκέφτηκε με την γραμματεία και τον κομισάριο και αποφάσισαν πως δεν έχει γίνει κάποιο λάθος και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά»

Τα σετ: 25-23, 25-17, 27-25

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 14 (12/24 επ.), Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (3/4 επ.), Νοβότνι 16 (15/22 επ., 1 άσο, 64% υπ. – 21 % άριστες), Κανέλλος 8 (8/10 επ.), Κοκκινάκης 10 (8/11 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 60% άριστες), Κουζούνης -λ (63% υπ. – 40% άριστες) / Σωτηρίου. Λιβαθηνός 1, Μάρκου.

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 10 (9/22 επ., 60% υπ. – 36% άριστες), Κόβακς 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Παντακίδης 8 (8/12 επ.,), Ανάγνου 8 (8/18 επ.), Σιμεούνοβιτς 10 (9/16 επ., 54% υπ. – 39% άριστες), Γκαράς -λ (70% υπ. – 70% άριστες) / Βλαχόπουλος, Δραγκίδης, Σφενδυλάκης.