Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ο Ηρακλής στον τελικό της Volleyleague μετά από νέο... θρίλερ

Ο Ηρακλής στον τελικό της Volleyleague μετά από νέο… θρίλερ

Ο Ηρακλής είναι η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό των πλέι οφ της Α1 βόλεϊ των ανδρών. Αν και συνάντησε σθεναρή αντίσταση, ο «Γηραιός» επικράτησε του Παμβοχαϊκού στο κλειστό της Μίκρας με 3-2, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της μεταξύ τους ημιτελικής σειράς, και έκανε το 2-1 στις νίκες. Οι Θεσσαλονικείς που βρίσκονται στον τελικό για 11η φορά στην ιστορία τους θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος στους ημιτελικούς ξεπέρασε το «εμπόδιο» του Ολυμπιακού.

Και αν οι κυανόλευκοι στο ματς της Μίκρας επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, η αλήθεια είναι ότι στο Βραχάτι απέδειξαν και σήμερα ότι η φετινή πορεία τους μόνο τυχαία δεν είναι, κερδίζοντας το χειροκρότημα και την αναγνώριση όλων των φίλων του βόλεϊ, ενώ τώρα ο «Πάμβο» θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στους αγώνες για τις θέσεις 3-4.

Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μετά το 3-2 με το οποίο προηγήθηκε ο Ηρακλής, πήρε τα ηνία του αγώνα (3-4) φτάνοντας στο +2 (4-6 μπλοκ Στιβαχτή σε Ντεσπέιν) και στο +3 (5-8 με άσο του Μπεκιάρη). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά ο Κράβαρικ (7/7 επιθέσεις μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ) κρατούσε τον Ηρακλή και τον βοήθησε αρχικά να μειώσει (9-10), κατόπιν να ισοφαρίσει (11-11) και να βρεθεί μπροστά με 15-13. Ο Ηρακλής κράτησε τη διαφορά μέχρι το 18-16 που έγινε 18-18 με τον Ποτότσνικ. Ο Παμβοχαϊκός με νέο μπλοκ του Στιβαχτή στον Ντεσπέιν, προσπέρασε 20-21 και στο 21-22 η κακή υποδοχή του Χριστοφιδέλη στο σερβίς του Καραγιάννη έφερε το σκορ στο 22-24. Ο Ντεσπέιν μείωσε σε 23-24, αλλά το δικό του χαμένο σερβίς έδωσε το σετ στον Παμβοχαϊκό.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής βρέθηκε από την αρχή μπροστά στο σκορ (2-0, 5-2, 8-5), αλλά ο υπομονετικός Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 13-13 και παρόλο που βρέθηκε πάλι στο -3 (16-13 με άσο του Ντεσπέιν), μάζεψε πάλι γρήγορα τη διαφορά (16-14 με κόντρα επίθεση του Μπεκιάρη) και ισοφάρισε με κόντρα επίθεση του Στιβαχτή σε 19-19. Ο Ηρακλής με μπλοκ των Ντεσπέιν, Τακουρίδη έκανε το 22-20, αλλά στο 24-23 ο Παμβοχαϊκός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ο Ντουσάρμ δεν τελείωσε την κόντρα κι ο Ντεσπέιν με επίθεση έκανε το 25-23 κι ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το βολεϊκό υπερθέαμα συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, αφού κι οι δύο ομάδες έδιναν μέσα στο γήπεδο τα πάντα για να φτάσουν στη νίκη. Το 8-5 με το οποίο προηγήθηκε ο Ηρακλής στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αποδείχθηκε πρόσκαιρο, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 10-11 χάρις σε ένα πολύ καλό σερί του Ντουσάρμ από το σερβίς κι οι εναλλαγές στο σκορ ήταν ατελείωτες (12-13, 15-13 με άσο του Σμαραγδή, 16-17 με άουτ του Ντεσπέιν, -σε εκείνο το σημείο είχαμε μικρή διακοπή και συστάσεις προς τους Ηρακλή-, 20-19). Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε ξανά 21-22 με κόντρα του Σζάρεκ (είχε μπει αλλαγή για το μπλοκ), αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά. Το 23-22 έγινε με μπλοκ των Τζιουμάκα, Τακουρίδη στον Μπεκιάρη, ενώ στο 25-24 και στο 26-25 ο Κράβαρικ έχασε δύο κόντρα μπάλες για να τελειώσει το σετ για να έρθει ο Ρολάντο Ντεσπέιν στο 28-27 με επίθεση από τη ζώνη 6 και να δώσει τέλος στο θρίλερ, βάζοντας την ομάδα του στη θέση του οδηγού.

Ο Γηραιός μπήκε φουριόζος στο δ’ σετ ξεφεύγοντας με 4-1, 5-2 αλλά η χαμένη κόντρα του Ντεσπέιν αντί να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +4, βοήθησε τον Παμβοχαϊκό να ανασυνταχθεί και με νέο λάθος του Κουβανού να μειώσει σε 5-4 και να ισοφαρίσει 6-6. Μέχρι το 9-8 το σετ κυλούσε, όπως τα τρία προηγούμενα, αλλά εκεί τα σερβίς του Αντρέι Κράβαρικ έφεραν τον Ηρακλή στο 12-8 και λίγο αργότερα στο 14-9 με νέα κόντρα του Ντεσπέιν.
Μέχρι το 16-11 ο Ηρακλής έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, αλλά οι κυανόλευκοι σε εκείνο το σημείο άρχισαν τα λάθη και το θρίλερ… ξανάρχισε. Με άουτ του Κράβαρικ ο Παμβοχαϊκός πλησίασε σε 16-14 και το 18-15 έγινε 18-17 με άσο του Κατσανεβάκη. Ο Κράβαρικ πήρε τον πόντο (19-17), αλλά με δικό του άουτ ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 19-19 και προηγήθηκε 19-20 με κόντρα επίθεση του Ντουσάρμ μετά από εκπληκτική άμυνα. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 20-20 με τον Σμαραγδή, αλλά ξαναπήρε πόντο όταν το σκορ είχε φτάσει στο 20-24, αφού ο Μπεκιάρης με τα σερβίς του χάλασε την κυανόλευκη υποδοχή.
Ο Ντεσπέιν μείωσε σε 21-24, πήρε και τον επόμενο πόντο, αλλά το χαμένο σερβίς του Σμαραγδή έστειλε το ματς στο 5ο σετ.

Εκεί η ατυχία χτύπησε τον Παμβοχαϊκό καθώς στη φάση όπου ο Ντεσπέιν ισοφάρισε σε 1-1, τραυματίστηκε ο Μαρκ Ντουσάρμ (στη γάμπα) και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Λούκας Σζάρεκ. Ο Ηρακλής το εκμεταλλεύτηκε και με κόντρα του Τακουρίδη προηγήθηκε 6-4, για να ξεφύγει 8-5 με άσο του Χριστοφιδέλη.

Ο Ντουσάρμ επανήλθε και μείωσε σε 8-6, αλλά αμέσως μετά ο Κατσιαούνης έχασε το σερβίς κι ο Πελεκούδας με τη βοήθεια του φιλέ πήρε τον άσο στέλνοντας το σκορ στο 10-6. Ο Ζαλμάς πήρε τάιμ άουτ, αλλά ο Τζιουμάκας με μπλοκ στον Ποτότσνικ έκανε το 11-6 κι η υπέρβαση του Ντουσάρμ διαμόρφωσε το 12-6. Ο Παμβοχαϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι κι ο άσος του Ντεσπέιν έδωσε οριστικό τέλος σε μια απίστευτη σειρά αγώνων.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργουλέας

Η σειρά των τελικών αρχίζει την Παρασκευή, κρίνεται στις 3 νίκες και οι αγώνες της είναι προγραμματισμένοι για τις 20, 21, 24 και, αν χρειαστούν, για τις 25 και 28 Απριλίου. Το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς έχει ο Ηρακλής, ο οποίος θα δώσει τα πρώτα δύο παιχνίδια στην έδρα του και, αν χρειαστεί, και το πέμπτο.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 28-26, 22-25, 15-8.

Ηρακλής (Δρίκος):
Χριστοφιδέλης 10 (8/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 57% άριστες), Κράβαρικ 20 (19/35 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1, Ντεσπέιν 29 (26/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες), Σμαραγδής 11 (10/14 επ., 1 άσο), Πελεκούδας 6 (4/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (58% υπ. – 46% άριστες) / Τζιουμάκας 1, Τακουρίδης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης, Κολτσιάκης.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 14 (12/19 επ., 2 άσοι, 79% υπ. – 57% άριστες), Ποτότσνικ 22 (21/31 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. – 45% άριστες), Στιβαχτής 6 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 10 (9/24 επ., 1 άσο), Κατσανεβάκης 9 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Καραγιάννης 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (59% υπ. – 45% άριστες) / Κατσαούνης, Μιχαήλογλου, Σζάρεκ 1, Μπάκας.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι