Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο Ηρακλής πήρε το ρόπαλό του και έκανε το 1-0 στους τελικούς

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 έκανε ο Ηρακλής το βράδυ της Παρασκευής, καθώς στον πρώτο τελικό των πλέι οφ επικράτησε στο κλειστό της Μίκρας του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ και ενώ οι νησιώτες βρέθηκαν να προηγούνται με 1-0. Οι δύο ομάδες θα παίξουν και πάλι το Σάββατο, στο ίδιο γήπεδο (19:00, Novasports 3), ενώ για την ανάδειξη του νέου πρωταθλητή απαιτούνται τρεις νίκες.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κώστας Χριστοφιδέλης, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, τόσο στην επίθεση, όσο και στην υποδοχή, «καθαρίζοντας» κρίσιμες φάσεις για την ομάδα του. Σημαντικό ρόλο στην επικράτηση των «κυανόλευκων» έπαιξαν και τα πολλά μπλοκ, με πρώτο και καλύτερο τον Νίκο Σμαραγδή με 6.

Βέβαια, ιδιαίτερα δυνατοί στο μπλοκ παρουσιάστηκαν και οι φιλοξενούμενοι, με τον Σουλτανόπουλο να σταματάει 8 φορές τους παίκτες του Ηρακλή, ενώ και το σέρβις των νησιωτών, τους χάρισε πολλούς πόντους.

Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου κατέκτησε το 1ο σετ, παγώνοντας τη Μίκρα και δείχνοντας πως δεν θα παραδοθεί αμαχητί. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Χριστοφιδέλη να τελειώνει τη μία φάση μετά την άλλη, ισοφάρισαν εύκολα με 25-17 στο 2ο σετ.

Κατά τη διάρκεια του 1ου σετ, ο Ρολάντο Ντεσπέιν τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Κολτσιάκη. Παρ’ όλα αυτά, ο Σωτήρης Δρίκος επέλεξε να ξεκινήσει τον Κουβανό στο 2ο σετ, αλλά ο Ντεσπέιν δεν μπορούσε… να πάρει τα πόδια του, αφού κούτσαινε μετά από κάθε φάση. Έτσι, με το φόβο πως ο Φοίνικας θα εκμεταλλευτεί περισσότερο αυτήν την κατάσταση, ο τεχνικό του «γηραιού» τον απέσυρε και πέρασε στη θέση του τον Εφραιμίδη, που βοήθησε σημαντικά στην κατάκτηση του 2ου σετ.

Ο Ντεσπέιν επανήλθε, προσπαθώντας να δείξει στους συμπαίκτες του πως μπορεί να περπατά κανονικά. Ο Κουβανός δεν πήρε τα «πάνω» του και ο Φοίνικας βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Ο Χριστοφιδέλης όμως ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και κρατούσε τον Ηρακλή μέσα στο παιχνίδι. Οι «κυανόλευκοι» πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με ένα σερί 3-0 και έκαναν το σκορ 11-9. Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου μετά δεν «πιάνονταν» έκαναν το 15-11 και από τον Φοίνικα ο μόνος που απαντούσε ήταν ο Ντόκιτς. Ο Ηρακλής πήρε ασφαλές προβάδισμα 23-18 αλλά οι «Πειρατές» δεν τα παράτησαν. Με ένα εκπληκτικό σερί 6-0, η Σύρος ξαναμπήκε στο ματς και ξεκίνησε ένα θρίλερ. Βασικά, ξεκίνησε ένα άλλο σετ αφού οι δύο ομάδες δημιούργησαν ρεκόρ πόντων στο φετινό πρωτάθλημα. Μετά από 19 σετ μπολ (11 του Φοίνικα και 8 του Ηρακλή) χρειάστηκε μία επίθεση άουτ του Μπρσιτς για να κρίνει την τύχη του τρίτου σετ και ο «Γηραιός» πήρε προβάδισμα με 2-1 σετ, μετά από 49 ολόκληρα λεπτά.

Οι αλλαγές που έκανε ο Νεόφυτος στο τρίτο σετ και έφτασε τον Φοίνικα λίγο μακριά από την κατάκτηση του, κράτησαν στο ματς τον Φοίνικα στο τέταρτο σετ. Μπρσιτς και Ντάγκουμπιτς έδωσαν καθοριστικούς πόντους στους «Πειρατές» αν και ο Ηρακλής έπαιρνε προβάδισμα (8-5 και 11-7) και ο Φοίνικας ισοφάρισε 14-14 και κατάφερε να περάσει μπροστά 17-16 με μπλοκ του Σουλτανόπουλου. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, ο Ηρακλής έφτασε στο πρώτο ματς μπολ (24-23) αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε και μία αμφισβητούμενη φάση στο καρφί του Χριστοφιδέλη κρίθηκε ο αμέσως επόμενος πόντος. Ο επόπτης έδειξε «μέσα» ενώ το ριπλέι δείχνει καθαρά πως ήταν άουτ ενώ ο διαιτητής Γεωργουλές έδωσε μπλοκ άουτ του Κουρνέτα. O παίκτης του «Γηραιού» αμέσως μετά την λήξη της αναμέτρησης τόνισε πως ο Κουρνέτας δεν άγγιξε την μπάλα. Ο Ηρακλής πήρε τον επόμενο πόντο με πρωταγωνιστή και πάλι τον Χριστοφιδέλη και έκανε το 1-0 στις νίκες.

Τα σετ: 20-25, 25-17, 44-42, 26-24.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος):
Χριστοφιδέλης 22 (1 άσος, 62% υπ., 19/39 επ., 2 μπλοκ), Κράβαρικ 19 (17/33 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 3 (1 άσος, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντεσπέιν 9 (29% υπ., 9/17 επ.), Σμαραγδής 13 (6/12 επ., 6 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ – 56% υπ.) / Τζιουμάκας 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (40% υπ., 1/2 επ.), Μποζίδης, Εφραιμίδης 2 (100% υπ., 2/3 επ.), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος):
Σουλτανόπουλος 15 (7/12 επ., 8 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (1 άσος, 0/1 επ., 3 μπλοκ), Θάνος 1 (1/5 επ.), Ντόκιτς 21 (2 άσοι, 20/40 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 8 (62% υπ., 7/19 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 16 (1 άσος, 67% υπ., 13/26 επ., 2 μπλοκ), Κουρούπης (λ – 55% υπ.) / Νικηφορίδης 1 (25% υπ., 1/1 επ.), Ντάνγκουμπιτς 7 (2 άσοι, 2/5 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Μπρτσιτς 7 (1 άσος, 100% υπ., 6/14 επ.).

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.