Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Ο Παναθηναϊκός έζησε και άφησε την ΕΑΠ να... πεθάνει

Ο Παναθηναϊκός έζησε και άφησε την ΕΑΠ να… πεθάνει

Ο Παναθηναϊκός είναι η ομάδα που παρέμεινε στη Volleyleague, ενώ η ΕΑ Πατρών υποβιβάστηκε στην Α2. Οι «πράσινοι» επικράτησαν του αχαϊκού συγκροτήματος με 3-1 σετ (25-19, 19-25, 27-25, 25-16) στο Μετς, στον τέταρτο αγώνα των πλέι άουτ, και απέφυγαν τον υποβιβασμό, καθώς συμπλήρωσαν τις τρεις νίκες που απαιτούνταν για την παραμονή τους (3-1 η σειρά). Από την πλευρά της, η ΕΑΠ «πλήρωσε» την ήττα στον πρώτο αγώνα, αφού έχασε το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο Παναθηναϊκός είναι η ομάδα που παρέμεινε στη Volleyleague, ενώ η ΕΑ Πατρών μετά από 10 συνεχόμενα χρόνια στη μεγάλη κατηγορία, υποβιβάστηκε στην Α2. Οι «πράσινοι» επικράτησαν του αχαϊκού συγκροτήματος με 3-1 σετ (25-19, 19-25, 27-25, 25-16) στο Μετς, στον τέταρτο αγώνα των πλέι άουτ, και απέφυγαν τον υποβιβασμό, καθώς συμπλήρωσαν τις τρεις νίκες που απαιτούνταν για την παραμονή τους (3-1 η σειρά). Από την πλευρά της, η ΕΑΠ «πλήρωσε» την ήττα στον πρώτο αγώνα, αφού έχασε το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο Παναθηναϊκός σχεδόν διαλύθηκε στη διάρκεια της σεζόν, αλλά έμεινε όρθιος και τελικά απέφυγε τη μαύρη σελίδα του υποβιβασμού. Στον τέταρτο και τελευταίο, όπως αποδείχθηκε αγώνα, των δύο ομάδων στο κλειστό του Μετς, οι «πράσινοι» ανανέωσαν την παρουσία τους στα μεγάλα σαλόνια και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι ομάδες διεκδικούσαν αμφότερες τη νίκη μέχρι και τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να έχει περισσότερες «απαντήσεις», που του έδωσαν το προβάδισμα με 2-1, για να φτάσει στη συνέχεια άνετα στην επικράτηση και να πανηγυρίσει την παραμονή, αφού ο Τζούρισιτς με 20 πόντους δεν ήταν αρκετός για να κάνει την ανατροπή. Στους 12 έφτασε ο Ασπιώτης, ενώ στον αντίποδα οι πράσινοι είχαν πιο πολλές επιθετικές λύσεις, με τον Γκορμπάτκοφ να πρωταγωνιστεί με 17 και τον Πρωτοψάλτη να ακολουθεί με 11.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 27-25, 25-16.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 8 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Αγγελόπουλος 3, Κοτσιλιάνος 8 (8/17 επ., 23% υπ. – 00% άριστες), Γκορμπάτκοφ 17 (16/36 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (11/16 επ., 52% υπ. – 35% άριστες), Ζουπάνης 5 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 50% υπ. – 25% άριστες / Πιπέργιας 3, Κόλεφ 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 33% υπ. – 33% άριστες), Στίγγας 1

ΕΑΠ (Γεράνιος): Παπαδόπουλος Π. 3 (2/9 επ., 48% υπ. – 37% άριστες), Βούγιοβιτς 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Μακρυγιάννης 9 (4/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 20 (10/17 επ., 4 άσοι, 6 μπλοκ), Ασπιώτης 12 (12/33 επ.), Μίλεφ 4 (4/10 επ., 54% υπ. – 32% άριστες), Καραγιάννης -λ 57% υπ. – 43% άριστες) / Πατρινός 1, Πατακιάρας.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Ξέσπασε και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Παναθηναϊκός πάτησε… γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επικράτησε με 95-79 της Μακάμπι, με τους Πράσινους να ισοφαρίζουν σε 1-1 τη σειρά των playoffs.