Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του, επικρατώντας του Εθνικού με 3-2 στο... θρίλερ του Ρέντη, ύστερα από αγώνα διάρκειας περίπου τριών ωρών κι έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης. Η δεύτερη αναμέτρηση θα διεξαχθεί το βράδυ της Τρίτης (20:00), στο ίδιο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του, επικρατώντας του Εθνικού με 3-2 στο… θρίλερ του Ρέντη, ύστερα από αγώνα διάρκειας περίπου τριών ωρών κι έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης.

Η δεύτερη αναμέτρηση θα διεξαχθεί το βράδυ της Τρίτης (20:00), στο ίδιο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με «κοντρόλ» βόλεϊ, λίγα λάθη, σταθερή υποδοχή και εκπληκτική απόδοση από τον Κουρνέτα. Η ομάδα του Πειραιά έφερε το ματς στα μέτρα της. Προηγήθηκε 4-1 με καλό ξεκίνημα του Γιορντάνοφ που όμως στη συνέχεια έπιασε τον ώμο του. Τα σερβίς του Δαλακούρα έφεραν την ισοφάριση 5-5, ενώ ο Εθνικός πέρασε μπροστά με 10-7 ύστερα από λάθος θέσεις του Ολυμπιακού και μπλοκ του Παπάζογλου στον Κιόση. Ο Κιόσης έδωσε τις απαντήσεις του όταν μετά το χαμένο σερβίς του Δαλακούρα πήγε στο σερβίς και με φλοτ χάλασε την υποδοχή του Εθνικού. Με συνολικό σερί 5-0 ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 12-11. Από εκείνο το σημείο μέχρι το 20-20 έγιναν τέσσερις εναλλαγές στο σκορ. Η εμπειρία του Γιούρισιτς έκανε τη διαφορά. Το 21-20 έγινε με δική του κόντρα επίθεση, ενώ ακολούθησε και μπλοκ του ίδιου παίκτη. Στην επόμενη φάση ο Δαλακούρας κάρφωσε άουτ και ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 ξέφυγε 23-20. Ο Εθνικός μείωσε με τον Ράιτς 24-23 αλλά ο Καλντέιρα με δύσκολη επίθεση τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο 2ο σετ με 11-9 με Καλντέιρα και Κιόση, αλλά ο Εθνικός με σερί 3-0 από τα μπλοκ του Παπάζογλου προηγήθηκε 18-15. Εκεί ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 με τον Χριστοφιδέλη στο σερβίς και τα διαδοχικά λάθη των παικτών του Εθνικού. Έτσι προσπέρασε 21-18 και προηγήθηκε 24-22. Το μπλοκ και ο πρώην «ερυθρόλευκος» Ανδρέας Ανδρεάδης έβαλαν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στον αγώνα. Ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς και ο Ανδρεάδης «κατέβασε» με μπλοκ τον Καλντέιρα για το 24-24. Ο Βραζιλιάνος με νέα προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα για τελευταία φορά στον Ολυμπιακό (25-24), όμως ο Ανδρεάδης με επίθεση ισοφάρισε 25-25 και στην επόμενη φάση μαζί με τον Σιδηρόπουλο έκαναν μπλοκ πάνω στον Χριστοφιδέλη για το 26-25. Το σετ τελείωσε με φοβερή κόντρα επίθεση από τον Ράιτς για το 27-25 και το 1-1 σετ.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού με 10-4 στο 3ο σετ μετά και μία εκπληκτική άμυνα των Στεφάνου, Χριστοφιδέλη δεν είχε συνέχεια για τους «ερυθρόλευκους». Οι ακρίτες άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά αρχικά με το μπλοκ και στη συνέχεια με τους Ράιτς, Μιγιαήλοβιτς να βρίσκουν ρυθμό στο σερβίς. Ο Εθνικός με δύο σερί 3-0 μείωσε 13-12 και προσπέρασε και με 16-15. Ο Καζάζης έριξε στον αγώνα τον Σωτηρίου αντί του Γιορντάνοφ και τον Κοκκινάκη στην θέση του Καλντέιρα αλλά ο Ράιτς είχε πάρει φόρα στο σερβίς και με δύο άσσους έκανε το 19-16. Ο Χριστοφιδέλης μείωσε σε 19-17 αλλά ο Εθνικός με νέο σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 23-17. Και σα να μην έφτανε αυτό ο Κουρνέτας ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Μαρούλη που έχει σπασμένο μηνίσκο!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 24-21 αλλά ο Ράιτς λύτρωσε τον Εθνικό για το 25-21.

Στο 15-15 του 2ου σετ και στο 19-16 για τον Εθνικό στο 3ο σετ ο Δημήτρης Καζάζης επικαλέστηκε το video referee. Tην πρώτη φορά η φάση δεν ήταν ξεκάθαρη σε επίθεση του Μιγιαήλοβιτς και διατηρήθηκε η απόφαση των διαιτητών και στην δεύτερη φάση ήταν άσσος το σερβίς του Ράιτς.

Στο 4ο σετ και στο 18-16 για τον Ολυμπιακό ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης ζήτησε διαιτητικό βίντεο για αμφισβήτηση μπλοκ άουτ αλλά δεν του επετράπη επειδή αφορά μόνο στα «μέσα έξω» των γραμμών.

Συγκλονιστικό ήταν και το 4ο σετ με τον Εθνικό να κάνει ιδανικό ξεκίνημα με 9-4 ύστερα από σερί 4-0 από τα σερβίς του Παπάζογλου. Το +5 διατηρήθηκε μέχρι το 13-8 όταν ο Ανδρεάδης πήρε άσσο. Ο Χριστοφιδέλης μείωσε σε 13-9 και από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Καλντέιρα να δίνει ρεσιτάλ και τον Γιούρισιτς να ισοφαρίζει 13-13 κάνοντας συνολικό σερί 5-0. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι που δύο επιθέσεις του Χριστοφιδέλη και ένα μπλοκ του Γιούρισιτς στον Ράιτς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +3 (21-18 και 23-20). Ο Εθνικός μείωσε 24-23 με τον Ράιτς αλλά μετά από φάση διαρκείς ο Καλντέιρα έκανε το 25-23 και το 2-2 σετ στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ οι παίκτες του Ολυμπιακού έβαλαν όλη τους την τέχνη και την εμπειρία για να πάρουν τον αγώνα και τα κατάφεραν. Με τον Γιορντάνοφ στον πάγκο και τον Κοκκινάκη διαγώνιο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και ξέφυγε 6-2 με δύο επιθέσεις του Χριστοφιδέλη. Όσο ο Κουρνέτας έπαιρνε καλές υποδοχές τροφοδοτούσε γρήγορα στα άκρα Κοκκινάκη, Καλντέιρα, Χριστοφιδέλη και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-8. Ο Παπάζογλου μείωσε 14-9, ο Μιγιαήλοβιτς λαχτάρησε με τα σερβίς του τους «ερυθρόλευκους» μειώνοντας σε 14-12 αλλά η λύτρωση ήρθε από το πλασέ του Καλντέιρα για το 15-12 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Θεμελής