Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
«Διπλό» του Ολυμπιακού στο ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ των ανδρών, καθώς επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα. Την πρώτη φετινή νίκη του σημείωσε ο Άρης με 3-0 σετ επί της ΜΕΝΤ, ενώ ο Εθνικός Αλεξανδούπολης νίκησε εύκολα επίσης με 3-0 σετ την ΑΕΚ. Τέλος, η Ορεστιάδα νίκησε στο τάι μπρέικ τον Παμβοχαϊκό και ο Παναθηναϊκός με 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ των ανδρών, καθώς επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα. Η επιτυχία των «ερυθρολεύκων» αποκτά μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς ότι έχασαν τα δύο πρώτα σετ, αλλά στη συνέχεια αντεπιτέθηκαν, ισοφάρισαν και πήραν τη νίκη με 15-13 στο τάι-μπρέικ.

Παρουσία 1.000 οπαδών του δικεφάλου ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το αήττητο του στο πρωτάθλημα αλλά με απώλεια ενός βαθμού. Ο ΠΑΟΚ μετά το 12-12 του 3ου σετ έχασε τον έλεγχο του αγώνα, δε μπόρεσε να έχει απαντήσεις στις αλλαγές του Ολυμπιακού και φάνηκε η απουσία λύσεων στη θέση των ακραίων. Ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ των Γιούρισιτς, Τακουρίδη και καταπληκτικούς τους ακραίους του Ντιάτσκοφ, Κοκκινάκη, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη μέρα τον Σαφράνοβιτς αλλά και τους πρώην «ερυθρόλευκους» Κουρνέτα, Γκόμεζ.

Ηταν ίσως το καλύτερο παιχνίδι του πρωταθλήματος και ο ΠΑΟΚ έδειξε πως με την κατάλληλη προσθήκη θα απειλήσει τον Ολυμπιακό στις επόμενες μάχες για τον τίτλο. Είναι η δεύτερη φορά μετά τις 24 Νοεμβρίου 2002 που ο Ολυμπιακός γυρίζει αγώνα από 0-2 σετ αλλά τότε ήταν στην Γλυφάδα.
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-21, 22-25, 21-25, 13-15)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Μουρ 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/45 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 13 (12/31 επ, 1 άσσος, 58% υπ – 26% άριστες), Σαφράνοβιτς 23 (20/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ – 46% άριστες) / Γκαράς (λ, 60% υπ – 33% άριστες), Ντίνας, Σαμπανάι, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 15 (13/20 επ, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (15/30 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 50% υπ – 29% άριστες), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (12/32 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 80% υπ – 51% άριστες), Κλαρκ 11 (10/24 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (10/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ – 71% άριστες), Σωτηρίου (25% υπ – 25% άριστες), Σμμαραγδής, Τζελάτι 7 (5/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)

ΜΕΝΤ-Άρης 0-3
Την πρώτη του επιτυχία στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης στη ΜΕΝΤ νικώντας την ομάδα της Τούμπας με 3-0 σετ. Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση μετά από δύσκολη εβδομάδα κατάφερε να βρει δυνάμεις και να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς «πιάνοντας» τη ΜΕΝΤ στη βαθμολογία μετά την 5η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ.

Ο Άρης κράτησε σε υψηλά ποσοστά την υποδοχή του, περιόρισε τα λάθη και στα δύο πρώτα σετ είχε συνέχεια προβάδισμα στο σκορ. Μεγάλη μάχη έγινε μόνο 3ο σετ όταν με την είσοδο των Μάντζιου, Χρυσάφη, Παπαιακώβου η ΜΕΝΤ πήρε προβάδισμα 14-10, όμως, ο Άρης και πάλι κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 19-19. Εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν δύο λάθη, ο Μαυροβουνιώτης και ο Στίγγας έβαλαν τον Άρη μπροστά και το σετ τελείωσε με 25-22.

Διαιτητές: Θεμελής, Αβραμίδης
*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 22-25)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 12 (12/22 επ), Γκόρτσανιουκ 10 (10/18 επ, 67% υπ – 67% άριστες), Χατζηηλιάδης 9 (9/24 επ, 100% υπ – 100% άριστες), Μπίσετ 11 (7/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πάρις 2 (2/4 επ), Αντιφάκος 2 (2/4 επ) / Αντωνιάδης (λ, 68% υπ – 52% άριστες), Κνάπεκ (λ, 86% υπ – 71% άριστες), Παπαϊακώβου 2 (2/4 επ), Χρυσάφης 2 (2/4 επ, 50% υπ – 50% άριστες), Μάντζιος 1 (1/1 επ, 45% υπ – 36% άριστες)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 13 (12/20 επ, 60% υπ – 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ – 73% άριστες), Ντόκερτι 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 12 (7/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ – 65%), Πιπέργιας, Χατζηπαραδείσης.

Ορεστιάδα-Παμβοχαϊκός 3-2
Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και την τρίτη με 3-2 σετ (σε ισάριθμους αγώνες) πέτυχε η Ορεστιάδα στο ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό που έγινε στο γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» της ακριτικής πόλη. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε δύο φορές στα σετ με 1-0 και 2-1 αλλά δε μπόρεσε να φύγει νικητής στο παρθενικό του πέρασμα από την Ορεστιάδα αφού η υποδοχή του δεν άντεξε την πίεση. Με την Ορεστιάδα έκανε ντεμπούτο του Σιμεόν Αλεξαντρόφ ο οποίος ξεκίνησε βασικός, ήταν καλός στην υποδοχή αλλά ακόμα είναι ανέτοιμος.

Ο αγώνας τα είχε όλα, ένταση, πάθος, καλό βόλεϊ και ανατροπές με την Ορεστιάδα να κάνει την τελευταία και να κερδίζει 3-2 σετ. Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η ομάδα του Μέρτεν Μίχαελ στο πρώτο σετ παίρνοντας εξ αρχής διαφορά στο σκορ και με εξαιρετική απόδοση στο επιθετικό παιχνίδι αλλά και στο μπλοκ κατάφερε να φτάσει στο τέλος του πρώτου σετ με διαφορά έντεκα πόντων και το 14-25. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα αντέδρασε, κατάφερε να ανεβάσει τον ρυθμό της στην επίθεση, να βελτιώσει άμυνα και υποδοχή αλλά και να δυναμώσει στο φιλέ επιλέγοντας σωστές επιθετικές επιλογές παίρνοντας διαφορά ασφαλείας στη διάρκεια του σετ, για να φτάσει στο 24-19 όπου οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μέχρι και στο 24-22 όπου με δυνατό χτύπημα ο Λούνα έκανε το 25-22 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Τρίτο σετ και πάλι οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους το σερβις αλλά και την επίθεση κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά τεσσάρων πόντων την οποία και συντήρησαν μέχρι και το 10-12 όπου οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως χωρίς αποτέλεσμα για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι και να κάνουν το 17-25 και να πάρουν κεφάλι στο παιχνίδι. Στο τέταρτο σετ η Ορεστιάδα έπαιξε και πάλι θεαματικά στην επίθεση, διόρθωσε την υποδοχή και κατάφερε να φτιάξει μια διαφορά έξι πόντων άλλα και να την διατηρήσει στην διάρκεια του σετ για να φτάσει στο τέλος του και με διαφορά πέντε πόντων να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα.

Αποβολή Τερζή

Η φάση του αγώνα έγινε στο 13-12 του 5ου σετ υπέρ της Ορεστιάδας. Ο Λούνα κάρφωσε με δύναμη, ο πρώτος διαιτητής Γεωργιάδης έδωσε άουτ αλλά ο δεύτερος (Τσεπκενλής) έδωσε μπλοκ άουτ και σύμφωνα με τους ακρίτες ο Στεβάνοβιτς του Παμβοχαϊκού έκανε φερ πλέι και παραδέχτηκε πως βρήκε μπλοκ. Το σκορ έγινε 14-12 για την Ορεστιάδα. Στο μεταξύ όμως ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Θανάσης Τερζής διαμαρτυρήθηκε έντονα και αποβλήθηκε με κίτρινη – κόκκινη, ενώ ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του εκνευρισμένου Στεβάνοβιτς (15-12).

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τσεπκινλής

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (14-25, 25-22, 17-25, 25-20, 15-12)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Λούνα 33 (31/63 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξάντροφ 1 (1/10 επ, 64% υπ – 45% άριστες), Τόμσον 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ποτολίδης 12 (9/16 επ, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (3/21 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ – 32% άριστες), Βλασακίδης, Πεντίδης 4 (4/11 επ, 89% υπ – 78% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 32% άριστες), Τσουκ 26 (20/43 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Νέμεθ 24 (20/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ – 33% άριστες), Βούλιν 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 70% υπ – 40% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης 1 (1/5 επ), Παπαδόπουλος, Σαρικεΐσογλου.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-ΑΕΚ 3-0
Τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη επί της ΑΕΚ σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιστρέφοντας πανηγυρικά στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Η ομάδα του Έβρου ήταν καταιγιστική και με τη βοήθεια του κόσμου της που γέμισε το «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» έφτασε στη νίκη σε 65 λεπτά. Με 12 άσσους και 12 μπλοκ οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη μετέτρεψαν το ντέρμπι σε παράσταση σε ένα ρόλο. Η ΑΕΚ γνώρισε από τις πιο βαριές ήττες της στο πρωτάθλημα πικραίνοντας τους οπαδούς της που βρέθηκαν στο γήπεδο, ενώ ο τιμ μάνατζερ της ομάδας Ζαχαρίας Καμαρίκος προανήγγειλε εξελίξεις από την προσεχή Δευτέρα αφήνοντας να εννοηθεί πως υπάρχει επενδυτής για το τμήμα χωρίς όμως να αποκλείει τις διαγραφόμενες περικοπές.

Ο Εθνικός έκανε επίδειξη ισχύος στο 1ο σετ κι αυτό φαίνεται από το 25-09. Η «Ενωση» προσπάθησε να αντισταθεί στα επόμενα σετ και ειδικά στο 3ο όπου μάλιστα προηγήθηκε με 8-7 αλλά απο εκεί και πέρα τα σερβίς του Δαλακούρα έφεραν σερί 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 12-8. Αργότερα ήταν η σειρά του Τσουκ και του Άντριτς να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο 18-11 και 23-13 και μέσα σε πανηγυρικό κλίμα ο Εθνικός πήρε τη νίκη που τον έφερε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας ισόβαθμο με τον Ολυμπιακό αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλεονέκτημα επειδή νίκησε τον μεταξύ τους αγώνα 3-2 σετ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Ιωαννίδης
*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 12 άσσους, 30 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 1 άσσο, 22 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-09, 25-13, 25-14)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 7 (3/5 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσουκ 13 (8/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 88% υπ – 63% άριστες), Αν. Δαλακούρας 9 (5/8 επ, 4 άσσοι, 56% υπ – 33% άριστες), Άντριτς 19 (13/20 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ – 38% άριστες), Κ. Δαλακούρας, Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Κασαμπαλής.

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 1 (1/2 επ, 25% υπ – 0% άριστες), Κατσανεβάκης 1 (1/5 επ), Ραντούνοβιτς 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ – 37% άριστες), Παγιάν 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπουρκόφσκι 5 (5/11 επ), Κρνιτς / Γκούζντα (λ, 71% υπ – 52% άριστες), Οικονόμου 1 (1/9 επ, 47% υπ – 37% άριστες), Ίλιτς, Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης, Ανδρεάδης.

Παναθηναϊκός-Φοίνικας Σύρου 3-0
Μετά από πέντε χρόνια ο Παναθηναϊκός νίκησε στην έδρα του τον Φοίνικα Σύρου και μάλιστα με 3-0 σετ και πήρε ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον εκτόξευσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας αλλά απομένει ο αγώνας της Κηφισιάς με τη Λαμία για να ολοκληρωθεί η 5η αγωνιστική. O Παναθηναϊκός σημείωσε την τέταρτη νίκη του σε 5 αγώνες. Έπαιξε πάλι χωρίς τους οπαδούς και εξέτισε την ποινή των δύο αγωνιστικών χωρίς βαθμολογικές απώλειες (είχε νικήσει και την Ορεστιάδα 3-1 σετ). Ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε την 4η ήττα στο πρωτάθλημα κάνοντας το πιο αρνητικό ξεκίνημα από τη σεζόν 2009-10. Πρόσωπο του αγώνα ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος που πανηγύρισε νίκη σε βάρος της προηγούμενης ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο φορμαρισμένος σε όλα τα σημεία κάτι στο οποίο δεν μπορούσε να αντισταθεί ο Φοίνικας, που είχε ξεσπάσματα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, οι «πράσινοι» χάρισαν και αρκετούς πόντους στον Φοίνικα από τα λάθη τους. Ο Καμίνσκι και ο Ντόκιτς μπήκαν δυνατά και ανέλαβαν τις επιθέσεις για τις ομάδες τους. Ο Φοίνικας ήταν μπροστά με τους πόντους του Ντόκιτς ως το 7-6, όπου ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με ένα σερί 3-0. Χόι και Πρωτοψάλτης χάλασαν την υποδοχή των Συριανών με τα σέρβις τους και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12-7. Στα μέσα του σετ ο Ντάμποβιτς αντικαταστάθηκε από τον Ρούση, αφού δεν μπορούσε να βρεθεί με τους κεντρικούς και γίνονταν αρκετά λάθη σε αυτό το σημείο, σε αντίθεση με τους κεντρικούς του Παναθηναϊκού που σε συνεργασία με τον Στιβαχτή έπαιξαν πολυ καλά σε πρώτο χρόνο. Παίκτες κλειδιά του Φοίνικα αστοχούσαν στα σέρβις, κάτι που δημιούργησε μεγαλύτερο πρόβλημα. Πολύ καλή η εικόνα και των δύο λίμπερο στο πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ξανά με τον Ντάμποβιτς, αφού ούτε ο Ρούσης μπόρεσε να βοηθήσει. Η εικόνα του Φοίνικα βελτιώθηκε κι από ένα σημείο κι έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, παρόλο που ο Παναθηναϊκός είχε χτίσει μία διαφορά 4 πόντων. Το τριφύλλι εξακολουθούσε να έχει καλά στατιστικά κυρίως στα στοιχεία της άμυνας, ενώ το πρόβλημα με τον πρώτο χρόνο του Φοίνικα έμενε σταθερό. Μπορεί εκεί να έκανε λάθη ο Ντάμποβιτς, όμως έβρισκε τον Ντόκιτς με κλειστά μάτια, και χρησίμευσε πολύ στο μπλοκ μαζί με τον Μουρούτη. Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά. Στο 16-14 ο Λάππας δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο Φοίνικας βρέθηκε σε θέση οδηγού, αλλά ο Παναθηναϊκός φάνηκε πιο ψύχραιμος και πήρε το σετ, λίγο πριν το τέλος.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-21, 25-22)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 16 (12/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 10 (8/13 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 45% άριστες), Πρωτοψάλτης 7 (6/25 επ, 1 άσσος, 71% υπ – 50% άριστες), Χόι 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/11 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 86% υπ – 52% άριστες), Αριστόπουλος, Σαμαντάς, Λουκάς.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ), Μουρούτης 6 (6 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (1/2 επ, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 17 (14/33 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 4 (4/16 επ, 68% υπ – 37% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ – 20% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 61% υπ – 28% άριστες), Ρούσσης, Παπαδόπουλος Χρ.

Σε αναμετρήσεις για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 των ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 2-3 (25-20, 25-21, 22-25, 21-25, 13-15)
ΜΕΝΤ-Άρης 0-3 (22-25, 19-25, 22-25)
Ορεστιάδα-Παμβοχαϊκός 3-2 (14-25, 25-22, 17-25, 25-20, 15-12)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης-ΑΕΚ 3-0 (25-9, 25-13, 25-14)
Παναθηναϊκός-Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-19, 25-21, 25-22)