Φοβερή νίκη ανατροπή του ΠΑΟΚ στην Αλεξανδρούπολη

Τεράστια νίκη με 3-2 σετ και μάλιστα με ανατροπή (από 2-0) σημείωσε ο ΠΑΟΚ στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού στο συγκλονιστικό ντέρμπι που την Παρασκευή άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague. Ο «δικέφαλος» έχανε 2-0 σετ και από τα μέσα στου 3ου σετ άρχισε την αντεπίθεση με κορυφαίους τους Σαφράνοβιτς, Εφραιμίδη, Γκόμεζ και Κουρνέτα.

Τεράστια νίκη με 3-2 σετ και μάλιστα με ανατροπή (από 2-0) σημείωσε ο ΠΑΟΚ στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού στο συγκλονιστικό ντέρμπι που την Παρασκευή άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague.

Ο «δικέφαλος» έχανε 2-0 σετ και από τα μέσα στου 3ου σετ άρχισε την αντεπίθεση με κορυφαίους τους Σαφράνοβιτς, Εφραιμίδη, Γκόμεζ και Κουρνέτα.

Ειδικά ο Ισραηλινός ήταν καταπληκτικός σε υποδοχή, σε σερβίς και επίθεση. Είναι η δεύτερη νίκη του ΠΑΟΚ εκτός έδρας στο τάι μπρέικ (μετά το 3-2 στη Λαμία) και «ρεφάρισε» τις απώλειες που είχε στον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Πυλαία όπου παρότι ήταν μπροστά 2-0 σετ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό 3-2 σετ.

Επίσης, είναι η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ κερδίζει από 0-2 σετ ύστερα από τις 11 Φεβρουαρίου 2013 όταν είχε νικήσει εκτός έδρας τον Άρη 3-2 σετ ενώ έχανε 2-0 σετ.

Ο Εθνικός μετά την εύκολη επικράτηση στο 2ο σετ με 25-12 πίστεψε στη νίκη και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε.

Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και αποδιοργάνωσε το μπλοκ του και υποχρέωσε τους ακρίτες στην πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη. Από το 3ο σετ και μετά φάνηκε ο τραυματισμός του Τσουκ ο οποίος, όμως, στο 4ο σετ λίγο έλειψε να κάνει ανατροπή με τα σερβίς του.

Πλέον, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 14 βαθμούς, αλλά ο Ολυμπιακός (13) έχει θεωρητικά εύκολο έργο το Σάββατο απέναντι στην ελλιπή ΜΕΝΤ. Δυνατό παιχνίδι αναμένεται στο Βραχάτι, ανάμεσα στον Παμβοχαϊκό και την Κηφισιά.

Τα σετ: 25-23, 25-12, 16-25, 23-25, 10-15.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίχαλ 8 (3/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 16 (13/30 επ, 3 άσσοι, 58% υπ – 39% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 13 (10/26 επ, 3 μπλοκ, 45% υπ – 18% άριστες), Άντριτς 21 (14/36 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 47% υπ – 47% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Κασαμπαλής.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 2 (0/4 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 5 (2/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/47 επ, 3 άσσοι), Εφραιμίδης 14 (10/20 επ, 2 άσσοι, 2μπλοκ, 62% υπ – 48% άριστες), Σαφράνοβιτς 25 (25/47 επ, 82% υπ – 59% άριστες) / Γκαράς (λ, 72% υπ – 57% άριστες), Ντίνας 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Ανατασιάδης.

Το πρόγραμμα και η βαθμολογία:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-ΠΑΟΚ 2-3 (25-23, 25-12, 16-25, 23-25, 10-15)

Λαμία 4-15 1

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι