Ο Παναθηναϊκός δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη

Συναρπαστικός αγώνας έγινε στο κλειστό του Πανελληνίου ΓΣ στην Κυψέλη, όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανατρέψει το 0-2 σε 2-2, ωστόσο ο Ολυμπιακός τελικά επιβλήθηκε με 3-2 σετ και πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση της κατάταξη με τον ΠΑΟΚ (23β).

Μετά από συκλονιστική αναμέτρηση 131 λεπτών στο κατάμεστο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ.

Πρόκειται για την 14η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού επί του «αιωνίου» αντιπάλου του και η τέταρτη που σημειώνει ο Ολυμπιακός στο τάι μπρέικ σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί πλέον με τον ΠΑΟΚ στο ρετιρέ της βαθμολογίας αλλά έχει το πλεονέκτημα διότι έχει νικήσει τον δικέφαλο του βορρά με 3-2 σετ.

Ο Παναθηναϊκός ισοβαθμεί στην 5η θέση με 17 βαθμούς μαζί με τον Φοίνικα Σύρου. Μεγάλος πρωτγωνιστής του Ολυμπιακού ήταν ο Αντρέι Ντιάτσκοφ, ενώ ο Παναθηναϊκό έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ με ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ και 16-12 στο 3ο σετ.

Στο τάι μπρέικ έγινε ακόμα μια μεγάλη μάχη με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ, λιγότερα λάθη, μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ηγέτη τον Ντιάτσκοφ πήρε τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-2 και 8-6 με τα σερβίς και τις επιθέσεις του Ντιάτσκοφ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με Κουκ και μπλοκ του Πανταλέοντα και πήρε τελευταία φορά προβάδισμα 10-9.

Εκεί αποσύρθηκε ο Ντιάτσκοφ που έδειξε ότι έπαθε διάστρεμμα. Στο 11-11 ο Χριστοφιδέλης πήρε καθοριστική επίθεση για το 12-11 ενώ επέστρεψε στον αγώνα και ο Ντιάτσκοφ. Ο Ουκρανός με δύο προσωπικούς του πόντους συν ένα μπλοκ του Χριστοφιδέλη έσπρωξαν τον Ολυμπιακό στη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15)

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Όταν ανέλαβα τον Παναθηναϊκό γνώριζα πως θα έρθουν δυσκολίες και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος από τα άλματα βελτίωσης που έχουν γίνει. Παρότι χάναμε 2-0 σετ και 16-12 δεν εγκαταλείψαμε τον αγώνα. Στην αρχή ήμασταν ανυπόμονοι και νευρικοί και κάναμε πολλά λάθη. Σιγά, σιγά πίεζε τον Ολυμπιακό και είδαμε πως μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους 10 αμούστακους παίκτες που έχω στην ομάδα με εξαίρεση τους Πανταλέων και Χόι που είναι έμπειροι. Τους ευχαριστώ. Αν δουλέψεις και τους καταλάβεις δείχνουν το μέλλον του Παναθηναϊκού. Δεν είναι η ώρα του Παναθηναϊκού ακόμα. Χρειάζεται υπομονή απ΄ όλους για να δούμε πάλι τον Παναθηναϊκό στην κορυφή. Διοικητικά γίνεται μεγάλη προσπάθεια κι εμείς κάνουμε την προσπάθεια μας».

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Πετάξαμε τα δύο πρώτα σετ στα σκουπίδια και μπήκαμε αργά στον αγώνα. Θα ήταν ωραίο να νικήσουμε τον Ολυμπιακό και να δώσουμε χαρά στον κόσμο. Αποκαταστήσαμε την αξιοπρέπεια του Παναθηναϊκού, αποφύγαμε τα πλέι άουτ από την 5η αγωνιστική και παίζουμε στα ίσια τον Ολυμπιακό που είναι επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά από 2,5 ώρες ματς τα πάντα η δεύτερη ομάδα του . Είμαι αισιόδοξος για το μέλλον. Μέρα με τη μέρα θα πηγαίνουμε λίγο παραπάνω».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Η νίκη είναι σημαντική αλλά προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που χειριστήκαμε τον αγώνα. Προηγηθήκαμε 2-0 σετ και 16-12 και δεν τελειώσαμε τον αγώνα. Χάσαμε άδικα έναν βαθμό. Επρεπε να τελειώσουμε τον αγώνα στο 3ο σετ. Η ατμόσφαιρα ήταν φανταστική και μακάρι τα γήπεδα να είναι πάντα γεμάτα. Είναι η ζωή μας. Στην Ελλάδα τα έχουμε καταφέρει καλά παρότι έχουμε χάσει κάποιους βαθμούς. Είμαστε ευχαριστημένοι από την πορεία μας στην Ελλάδα. Εχουμε κρατήσει το αήττητο και είμαστε σε καλό δρόμο. Η ομάδα μου προέρχονταν από ένα σοκ λόγω της απογοήτευσης από τον αγώνα με την Φριντρισχάφεν».

Ο Ουκρανός ακραίος του Ολυμπιακού Αντρέι Ντιάτσκοφ δήλωσε: «Ευχαριστώ πολύ την οικογένεια μου και τη σύζυγο μου για τη μεγάλη συμπαράσταση. Ευχαριστώ επίσης του συμπαίκτες μου που με βοηθούν στην υποδοχή ώστε να μπορώ να αποδίδω στην επίθεση. Κρατήσαμε το αήττητο και πήραμε τη νίκη σε μια δύσκολη έδρα αλλά με πολύ καλή ατμόσφαιρα. Καλώ τους φίλους του Ολυμπιακού να μας υποστηρίξουν στον Β΄ γύρο γιατί κάνουμε μεγάλη προσπάθεια και το αξίζουμε να τους έχουμε στο πλευρό μας».

Τα αποτελέσματα της 9ης ημέρας:

Ορεστιάδα-ΠΑΟΚ 0-3 (17-25, 19-25, 18-25)

Φοίνικας Σύρου-Άρης 3-0 (31-29, 25-18, 25-21)

Λαμία-Παμβοχαϊκός 0-3 (21-25, 21-25, 23-25)

ΜΕΝΤ-ΑΕΚ 3-0 (25-22, 28-26, 30-28)

Α.Ο. Κηφισιάς-Εθνικός Αλεξ. 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 31-29, 15-13)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-3 (17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15)

Λαμία 4-27 1

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».