Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Νίκες για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Άρη στο φιλέ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα απέναντι στην ουραγό αλλά μαχητική ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ και ισοβαθμεί πάλι με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας της Volleyleague τέσσερις στροφές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου. Με πρωταγωνιστές τους Κοκκινάκη, Τζελάτι ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 την Ορεστιάδα, ενώ τη σπουδαιότερη νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Άρης και μάλιστα επί του τρίτου της βαθμολογίας Α.Ο.Κηφισιάς με 3-2 σετ στο ντέρμπι που έγινε στη Μίκρα.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ στη Γλυφάδα απέναντι στην ουραγό αλλά μαχητική ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ και ισοβαθμεί πάλι με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας της Volleyleague τέσσερις στροφές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η ΑΕΚ δεν πηρε κάποιο βαθμό αλλά η εμφάνιση της δημιουργεί προσδοκίες για τη δύσκολη συνέχεια στη κανονική περίοδο και στα πλέι άουτ.

Παρά τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιαννης Καλμαζίδης κράτησε στον πάγκο τον Βασίλη Κουρνέτα και τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς ώστε να μην τους επιβαρύνει για τη δύσκολη συνέχεια κι έδωσε ευκαιρία στον Εφραιμίδη και στον Αναστασιάδη ώστε να βρίσκονται σε ετοιμότητα. Πασαδόρος του ΠΑΟΚ ήταν ο Αναστασιάδης, ενώ μετά το 3ο σετ επιστρτεύτηκε ο Παντακίδης στη θέση του Ρανγκέλ.

Η ΑΕΚ βελτιωμένη σε όλους τους τομείς και με άριστη τακτική κατάφερε να κλείσει τα ατού του ΠΑΟΚ και να μείνει στο 1ο σετ μέχρι το 14-14. Εκεί ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο φιλέ με τις ενέργειες του Ντινα και μία κόντρα επίθεση του Γκομεζ και ξέφυγε αρχικά 18-14 και στη συνέχεια 23-15 καθαρίζοντας το σετ.

Ιδια εικόνα είχε αρχικά και το 2ο σετ σετ με τον ΠΑΟΚ να έχει σταθερό προβάδισμα και να ξεφεύγει με 12-9 χάρις τους Γκόμεζ, Χιμένες. Η διαφορά ανέβηκε και στο +4 (20-16) οταν ο Γκόμεζ και ο Ντίνας πήραν νέους πόντους αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ έσβησε μηχανές. Οι παίκτες του έκαναν διαδοχικά λάθη που τα εκμεταλεύτηκαν οι παίκτες του Αντώνη Παπαδόπουλου.

Με τον Ίλιτς να μειώνει 20-17, τον Ρανγκέλ να κάνει δύο λάθη στο (για το 20-18 και 20-20) και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κάνει «τέσσερις» μπαλιές το παιχνίδι στα ίσια. Ο Γκόμεζ έβαλε προσωρινά τον ΠΑΟΚ μπροστά στο 21-20 και ακολούθησε νέο σερί της ΑΕΚ 3-0 που έφερε τα πανω κάτω στο σετ. Ο Παντακίδης έχασε το σερβίς (21-21) και με δύο διαδοχικά μπλοκ από Ανδρεάδη, Ίλιτς πάνω στον Χιμένες η ΑΕΚ έφτασε σε σετ μπολ και τελείωσε το σετ 25-23 με επίθεση του Ίλιτς ισοφαριζοντας 1-1 σετ.

Μετά το σοκ της ισοφάρισης ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά με προβάδισμα 7-2, ενώ στο 6-2 δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Καλμαζίδης. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να εναλλάσσονται στην επίθεση και τον Κουρνέτα να έχει αντικαταστήσει τον Αναστασιάδη οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 16-9 και μάλιστα εκεί δέχτηκε κόκκινη ο Δημητρούδης. Το σετ πήρε εύκολα ο ΠΑΟΚ με 25-13.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει και στο τέταρτο σετ και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-4 αλλά πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 7-7 με επίθεση του Γκόμεζ. Ο Χιμένες έδωσε αέρα τριών πόντων για το 10-7. Η ΑΕΚ με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 13-13 με τον Κουρνέτα να περνάει αντί του Αναστασιάδη. Με τρεις συνεχόμενους πόντους από τον Χιμένες ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 14-20. Ο Ρανγκέλ έκανε το 15-21 και ο Γκόμεζ έκανε το 17-22. Ο Παντακίδης έκανε το 19-24 και με λάθος επίθεση του Ίλιτς έγινε το τελικό 19-25 για το 3-1 για τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Βουδουρης – Φραγκάκης

Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 2 άσσους, 40 επιθέσεις 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-23, 13-25, 19-25)

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 7 (6/22 επ, 1 άσσος, 56% υπ – 16% άριστες), Ίλιτς 16 (15/36 επ, 1 άσσος), Χριστοφίδης 4 (4/7 επ), Αλεξίου 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ – 24% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/6 επ), Ανδρεάδης 7 (4/13 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 55% υπ – 23% άριστες), Δανιάς, Μιχαλόπουλος, Χατζόπουλος 1 (1/2 επ)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 16 (15/28 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ – 18% άριστες), Ντίνας 10 (5/11 επ, 5 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (23/44 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (6/22 επ, 70% υπ – 41% άριστες), Αναστασιάδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 50% υπ – 27% άριστες), Παντακίδης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κουρνέτας, Καρασαββίδης

Ολυμπιακός – Ορεστιάδα 3-0 σετ

Με πρωταγωνιστές τους Κοκκινάκη, Τζελάτι ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 την Ορεστιάδα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ για να μάθει εάν θα συνεχίσει να έχει συγκάτοικο τον δικέφαλο.

Η Ορεστιάδα δεν απείλησε τους «ερυθρόλευκους» και εμεινε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Πλήγμα για την Ορεστιάδα o τραυματισμός του Γκιγιέρμε στους κοιλιακούς στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο βραζιλιάνος ακραίος θα υποβληθεί αύριο σε ιατρικές εξετάσεις για να διαπιστωθεί εάν έπαθε θλάση.

Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας του Ολυμιακού. Εκτός 12αδας ήταν ο Ουκρανός ακραίος του Ολυμπιακού Αντρί Ντιάτσκοφ.

Με τον Τζελάτι διαγώνιο, σταθερή υποδοχή και αποτελεματική επίθεση ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-3 και 10-5, ενώ στο 16-10 έγινε και σερί 3-0 για το 19-10 ύστερα από πόντους του Χριστοφιδέλη, του Τζελάτι και του Κοκκινάκη. Το σετ έκλεισε με το +11 στο 25-14.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-1. Η Ορεστιάδα το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει στο -2 (17-15) ύστερα από καλές αμυντικές προσπάθειες αλλά και λάθη των «ερυθρολεύκων». Η διαφορά μειώθηκε και στο -1 (19-18) όταν ο Τόμσον πήρε δύο προσωπικούς πόντους (πρώτο χρόνο και μπλοκ). Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο, πρώτο χρόνο του Γιουρισιτς,ενώ ακολούθησαν άουτ επίθεση του Λούνα και «στοπ» του Κοΐστρα στον Γκιγιέρμε για το 22-18. Εκεί κρίθηκε το σετ που τελείωσε 25-20 με επίθεση του Τζελάτι.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 3ο σετ. Αν και η Ορεστιάδα προηγήθηκε 5-4, ακολούθησε «ερυθρόλευκο» σερί 5-0 με τα μπλοκ του Κοΐστρα και τις επιθέσεις του Κοκκινάκη για το 9-5. Μέχρι το 15-11 ο Ολυμπιακός διατηρούσε άνετα τη διαφορά ασφαλείας, αλλά από εκεί και πέρα οι ακρίτες πέταξαν λευκή πετσετα κάνοντας πολλά λάθη. Ο Ολυμπιακός με τον Κοΐστρα σε καλή μέρα αλλά και τον Κοκκινάκη έφτασαν εύκολα στο 25-16 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Κουτσούλας

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 0 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-20, 25-16)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 7 (7/18 επ, 67% υπ – 60% άριστες), Γιούρισιτς 9 (9/11 επ), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (14/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ – 54% άριστες), Κόιστρα 8 (6/7 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ – 56% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου (50% υπ – 50% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/2 επ)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 6 (6/25 επ), Τόμσον 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Γκιγιέρμε 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ – 70% άριστες), Ποτολίδης 7 (5/5 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 2 (2/8 επ, 53% υπ – 47% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 46% υπ – 42% άριστες), Σκαρλατίδης, Βλασακίδης 3 (3/4 επ), Διαμαντίδης, Πεντίδης 1 (1/1 επ)

Άρης – ΑΟ Κηφισιάς 3-2 σετ

Τη σπουδαιότερη νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Άρης και μάλιστα επί του τρίτου της βαθμολογίας Α.Ο.Κηφισιάς με 3-2 σετ στο τηλεοπτικό ντέρμπι που έγινε στη Μίκρα και είχε χορταστικό θέαμα και ανατροπές στο σκορ.

Ο αγώνας είναι από τους πιο ξεχωριστούς του πρωταθλήματος με δεδομένα τα προβλήματα και τις απουσίες που είχε ο Άρης. Απουσίασε ο τραυματίας Γιάννης Κυριακίδης, ενώ ο βασικός πασαδόρος Γιάννης Χαριτωνίδης βοήθησε μόνο σε ορισμένα σερβίς. Επίσης στο 29-28 του 2ου σετ που πήρε τελικά ο Άρης τραυματιστηκε στο γόνατο ο Πολωνός διαγώνιος Καμίνσκι και τη θέση του πήρε ο Μήλης ο οποίος για άλλη μία φορά έδειξε τις μεγάλες δυνατότητες του.

Τη διαφορά, όμως, έκαναν ο Στέλιος Πιπέργιας που αγωνίστηκε βασικός πασαδορος και ο Κάσσανδρος Στίγγας που για πρώτη φορά από την περίοδο που ήταν στις παιδικές και εφηβικές ομάδες αγωνίστηκε ακραίος και ήταν κορυφαίος και πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Με το δίποντο που πήρε ο Άρης έφτασε στους 18 βαθμούς πλησίασε την Ορεστιάδα στο -3 και απομακρύνθηκε 5 βαθμούς από τη ΜΕΝΤ ελπίζοντας να αποφύγει τα πλέι άουτ.

Ο Α.Ο.Κηφισιάς βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ αλλά γύρισε τον αγώνα και ισοφάρισε. Δε μπόρεσε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και τουλάχιστον πήρε έναν βαθμό που τον φέρνει και πάλι στην 3η θέση χωρίς συγκάτοικο.

Με τον Στίγγα ακραίο δυνάμωσε πολύ το μπλοκ του Άρη. Ένα μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Παπαγγελόπουλο έβαλε μπροστά τον Αρη στο 8-7 του πρώτου σετ. Τι ίδιο έκανε και η επίθεση του Στίγγα για το 12-11, πριν ο Καμίνσκι μπλοκάρει τον Φερέρα και ο Ντόχερτι πάρει άσσο για το 14-11. Ένας ακόμα άσσος του Καμίνσκι διαμόρφωσε το 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ για να ξεφύγει ο Άρης. Αυτή τη διαφορά των 4 πόντων έμεινε μέχρι το 20-16, όταν ο Γιοβάνοβιτς πήρε τον πόντο και στη συνέχεια πήγε στο σερβις. Η Κηφισιά μείωσε στο 20-19 με άσσο του Σέρβου, αλλάο ο Καμίνσκι σταμάτησε το αντίπαλο σερί για το 21-19. Ακολούθησαν δύο άσσοι του Χαριτωνίδη (έπαιξε μόνο για μερικά σερβίς) και ένα λάθος του Γιοβάνοβιτς που εκτόξευσαν την διαφορά στο 24-19 και έκριναν το σετ.

Συγκλονιστικό το 2ο σετ

Στο δεύτερο σετ, η Κηφισιά άρχισε να βελτιώνεται. Ο Παππαγγελόπουλος βοηθούσε στο σκοράρισμα τον Γιοβάνοβιτς, αλλά η ομάδα του Αρσενιάδη δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Μία αμφισβητούμενη φάση με τον Μαυροβουνιώτη να καρφώνει άουτ και να διαμαρτύρεται , τον Μπαμπαλιούτα να «κιτρινίζεται» και εν τέλει τον Δεληκωστίδη να δικαιώνεται στο ριπλέι, έβαλε την Κηφισιά μπροστά με τρεις (18-21). Όμως η απάντηση του Άρη ήταν άμεση, αφού ισοφάρισε σε 21-21 με μια επίθεση του Καμίνσκι. Η Κηφισιά πήρε ξανά προβάδισμα με 23-21 και είχε μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσει το σετ όταν προηγήθηκε 24-22.

Ο Ντόχερτι μείωσε και ο Στίγγας τελείωσε την κόντρα επίθεση για το (24-24). Στη συνέχεια ο Ρουμελιωτάκης κάρφωσε άουτ για το 25-24 και από τοτε ο Άρης είχε συνέχεια το προβάδισμα. Στο 29-28 ο Καμίνσκι αποχώρησε με πόνους στο γόνατο. Τη θέση του πήρε ο νεαρός Μήλης που ήταν εντυπωσιακός. Ο Μήλης έκανε το σερβις και ο Πιέπέργιας εκμεταλλεύτηκε το λάθος της υποδοχής της Κηφισιάς.

Ισοφάριση χωρίς ανατροπή

Από το 3ο σετ ο Άρης έχασε τον προσανατολισμό του, με την απουσία του Καμίνσκι να γίνεται εμφανής. Ο Πιπέργιας δεν προτιμούμε τον νεαρό Μήλη, ενώ η Κηφισιά βρήκε σκορ από τον Ρουμελιωτάκη και τον Φερέρα. Η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε ρυθμό και έκανε εύκολα το 2-2.

Και ενώ φαινόταν ότι έστω και έτσι, η Κηφισιά θα έπαιρνε τη νίκη με το μίνιμουμ των δύο βαθμών, ο Άρης βρήκε δύο μπλοκ με τον Μαυροβουνιώτη και τον Χατζηπαραδείση για να του ανεβάζουν την ψυχολογία και να επιστρέψει ο ενθουσιασμός. Το 1-3 έγινε 5-3 και με τους Μήλη και Μαυροβουνιώτη να έχουν βρει ρυθμό η ομάδα του Μέλκα έφτασε στο 10-7 του τάι μπρέικ, μετά από μπλοκ του Στίγγα στον Γιοβάανοβιτς. Ο Φερέρα μείωσε σε 10-8 και το σερβίς του Γιοβάνοβιτς μείωσε στο 11-10. Όμως μετά το τάιμ άουτ του Μέλκα, ο Σέρβος έκανε λάθος στο σερβίς και η διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος στους 2 πόντους και ο Μήλς τελείωσε τον αγώνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους κιτρινόμαυρους.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης – Αβραμίδης

Τα σετ: 3-2 (25-21, 33-31, 19-25, 17-25, 15-13)

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 66 επιθέσεις 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πότοι της Κηφισιάς προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γ. Μέλκας): Μααυροβουνιώτης 15 (12/31 επ, 3 μπλοκ, 66% υπ – 41% άριστες), Πιπέργιας 1 (1/2 επ), Ντόχερτι 13 (10/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 19 (16/30 επ, 3 μπλοκ, 38% υπ -25% άριστες), Χατζηπαραδείσης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ), Καμίνσκι 17 (14/20 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ)/ Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ – 57% άριστες), Κουτσονίκας 1 (μπλοκ), Μέλκας Χ, Μήλης 11 (11/21 επ), Χαριτωνίδης 2 (άσσοι).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/3 επ, 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 11 (7/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (8/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Φερέρα 12 (9/28 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ – 41% άριστες), Ρουμελιωτάκης 14 (13/30 επ, 52% υπ – 29% άριστες), Γιοβάνοβιτς 32 (26/42, 5 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 73%, υπ – 53% άριστες), Σπύρου (λ), Χατζηπροδρόμου, Ρούσσης

Σε αναμετρήσεις για την 18η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο βόλεϊ σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Παμβοχαϊκός-Παναθηναϊκός 2-3 (16-25, 23-25, 25-21, 25-21, 11-15)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης-ΜΕΝΤ 3-0 (25-20, 25-21, 25-20)
Λαμία-Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-23, 24-26, 25-17, 19-25, 15-12)
Άρης-Α.Ο.Κηφισιάς 3-2 (25-21, 33-31, 19-25, 17-25, 15-13)
Ολυμπιακός-Ορεστιάδα 3-0 (25-14, 25-20, 25-16)
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-3 (17-25, 25-23, 13-25, 19-25)

Πηγή: Volleyleague.gr

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.