Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
ΠΑΟΚ... πρώτος και στην Κηφισιά, «πειρατής» Ολυμπιακός, 3ος ο ΠΑΟ

ΠΑΟΚ… πρώτος και στην Κηφισιά, «πειρατής» Ολυμπιακός, 3ος ο ΠΑΟ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σίφουνας και από την Κηφισιά, νίκησε με 0-3 για την 21η αγωνιστική και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.
O Oλυμπιακός έκλεισε την κακή παρένθεση με τις τρεις συνεχόμενες ήττες (δύο στο πρωτάθλημα και μία στον τελικό του κυπέλλου) και έχοντας διαγώνιο τον Ολλανδό Βίτσα Κόιστρα έφτασε στην νίκη με 3-0 σετ στη Σύρο επί του Φοίνικα.

Ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν δύο σετ για να κλειδώσει την πρώτη θέση της βαθμολογίας, ωστόσο φεύγει από την Κηφισιά έχοντας μία ακόμη νίκη, που είναι η 16η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα. Και στα τρία σετ έγινε ντέρμπι, με τους παίκτες του Καλμαζίδη να είναι πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία.

Αυτό πλέον που περιμένει ο ΠΑΟΚ, είναι να μάθει την ομάδα που θα κατακτήσει την τέταρτη θέση και θα είναι η αντίπαλος στα πλέι οφ. Αυτό θα γίνει γνωστό στην 22η και τελευταία αγωνιστική.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 25-27.

«Πειρατής» με Κόιστρα ο Ολυμπιακός

Το «πείραμα» του Κοΐστρα στέφθηκε με επιτυχία καθώς ο Ολλανδός ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού που πήρε άνετα τη νίκη. Βασικός πασαδόρος για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε ο Θάνος Μαρούλης, ενώ ο Κώστας Προύσαλης μπήκε αλλαγή μόνο στο φινάλε του 2ου σετ. Με καλό σερβίς και με Ντιάτσκοφ, Κοκκινάκη ακραίους ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή και των τριών σετ μεγάλη διαφορά στο σκορ και έφτασε στη νίκη. Ο Φοίνικας Σύρου την τελευταία αγωνιστική θα δώσει αγώνα «τελικό» με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη που θα κριθεί η είσοδος στην 4αδα.

Τα σετ: 12-25, 20-25, 21-25.

Νίκη 4άδας για τον Παναθηναϊκό

Σημαντικό βήμα για είσοδο στην τετράδα ή ακόμη και την κατάληψη της 3ης θέσης έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κυψέλης! Έχοντας κεκτημένη ταχύτητα από το εντυπωσιακό διπλό επί του Ολυμπιακού στο Ρέντη, ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να τον αμφισβητήσει.

Ωστόσο, το χαμένο τρίτο σετ, δίνει στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης το πλεονέκτημα έναντι του Παναθηναϊκού σε ενδεχόμενη ισοβαθμία και πολλά θα κριθούν την επόμενη αγωνιστική, όταν και ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στην έδρα του πρωτοπόρου, αλλά αδιάφορου ΠΑΟΚ, ενώ ο Εθνικός αντιμετωπίζει τον Φοίνικα Σύρου στην Αλεξανδρούπολη.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 20-25, 25-18

Σε αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής για την Α1 βόλεϊ ανδρών, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Λαμία-Άρης 2-3 (30-32, 25-20, 23-25, 25-17, 11-15)
Φοίνικας Σύρου-Ολυμπιακός 0-3 (12-25, 20-25, 21-25)
Παναθηναϊκός-Εθνικός Αλεξανδρ. 3-1 (25-18, 25-19, 20-25, 25-18)
Ορεστιάδα-ΜΕΝΤ 3-0 (25-15, 25-23, 25-21)
Παμβοχαϊκός-ΑΕΚ 3-0 (25-19, 25-19, 29-27)
Α.Ο. Κηφισιάς-ΠΑΟΚ 0-3 (23-25, 22-25, 25-27)

LIVE: Αταλάντα – Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε live στις 22:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αταλάντα – Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Europa League. Τηλεοπτικά από Cosmote Sport 7 HD.