Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τον ΠΑΟ, ο Φοίνικας «έσπασε» την έδρα του ΟΣΦΠ

Ακόμη ένα μεγάλο ματς ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στον Παναθηναϊκό στην Πυλαία, με τον «δικέφαλο» του βορρά να βγαίνει νικητής αυτή τη φορά με 3-1 σετ, ισοφαρίζοντας την σειρά των ημιτελικών σε 1-1. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Αθήνα... Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στο Αθλητικό Κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη σημείωσε ο Φοίνικας Σύρου, στον 1ο μεταξύ τους αγώνα των πλέι οφ για το πρωτάθλημα βόλεϊ της Α1 ανδρών.

Ακόμη ένα μεγάλο ματς ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στον Παναθηναϊκό στην Πυλαία, με τον «δικέφαλο» του βορρά να βγαίνει νικητής αυτή τη φορά με 3-1 σετ, ισοφαρίζοντας την σειρά των ημιτελικών σε 1-1. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Αθήνα…

Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς που του απέφερε 10 άσσους και μάλιστα «ευθύνονται» και για την ανατροπή που έγινε στο φινάλε του 4ου σετ όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 22-20, νίκησε με 3-1 σετ τον δεύτερο ημιτελικό που έγινε στο PAOK Sports Arena και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους στο γυμναστήριο του Πανελλήνιου την Τρίτη 14/4 και την Πέμπτη 16/4 κι αν δεν υπάρχει ομάδα με τρεις νίκες θα γίνει πέμπτος τελικός πάλι στη Θεσσαλονίκη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας – Γεωργιάδης

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-12, 25-12
2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-25, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-22
4ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 25-23

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 0 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-12, 21-25, 25-22, 25-23)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 20 (16/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ 52% υπ – 26% άριστες), Παντακίδης 7 (3/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (21/44 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Σαφρανοβιτς 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ – 32% άριστες) / Γκαράς (λ . – 53% υπ – 42% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/32 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ -50% άριστες), Χόι 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (7/10 επ ,2 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ . – 43% υπ – 24% άριστες), Μπούρας (λ), Σαμαντάς, Λουκάς.

Ολυμπιακός – Φοίνικας 2-3

Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στο Αθλητικό Κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη σημείωσε ο Φοίνικας Σύρου, στον 1ο μεταξύ τους αγώνα των πλέι οφ για το πρωτάθλημα βόλεϊ της Α1 ανδρών.

Την πρόκριση για τον τελικό παίρνει η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες. Το 2ο παιχνίδι θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη 14 Απριλίου και πάλι στο γήπεδο του Ρέντη.

Ο Φοίνικας Σύρου απέκτησε έτσι μετά τη νίκη τιου επί του Ολυμπαικού σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος. Με 17 πόντους από μπλοκ, κορυφαίους τους Ντόκιτς, Λάππα και τον Πέκμανς να κάνει την εμφάνιση της χρονιάς, ο Φοίνικας πήρε τη νίκη επί του Ολυμπιακού που προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, ενώ είχε προβάδισμα στο 4ο σετ με 17-14 χωρίς να μπορέσει να το αξιοποιήσει.

Ο Φοίνικας νίκησε και πάλι στο Ρέντη μετά τις 4 Απριλίου 2012 όταν είχε κερδίσει τον Ολυμπιακό με 3-1 στον δεύτερο ημιτελικό και είχε πάρει την πρόκριση στον τελικό με νίκες 2-0.

Τα σετ: 25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (4/11 επ, 1 άσσος, 55% υπ – 36% άριστες), Γιούρισιτς 15 (10/18 επ, 5 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (14/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ – 51% άριστες), Προύσαλης 1 (1/2 επ), Κόιστρα 25 (21/50 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάμου (λ, 72% υπ – 40% άριστες), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης 11 (8/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 85% υπ – 62% άριστες), Σωτηρίου

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 12 (9/17 επ, 3 μπλοκ), Πέκμανς 12 (8/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ – 28% άριστες), Ντάμποβιτς 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 8 (6/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 32 (28/56 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (5/13 επ, 6 μπλοκ, 52% υπ – 26% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 55% υπ – 35% άριστες), Παπαδόπουλος Π. (38% υπ – 38% άριστες).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ

Ημιτελικοί – Θέσεις 1-4

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός
(Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)
3ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015, Γυμναστήριο Πανελληνίου, Κυψέλη, 19.30 (Novasports): Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

4ος αγώνας: Πέμπτη 16 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί), Γυμναστήριο Πανελληνίου, Κυψέλη, 19.00 (Novasports): Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

5ος αγώνας: Δευτέρα 20 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί), PAOK Sports Arena 19.00 (Novasports): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός – Α.Ο.Φοίνικας Σύρου

2ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015, Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 17.00 (Novasports): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου

3ος αγώνας: Παρασκευή 17 Απριλίου 2015, Γυμναστήριο «Δ.Βικέλας», Σύρου 19.00 (Novasports): Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός

4ος αγώνας: Κυριακή 19 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί), Γυμναστήριο «Δ.Βικέλας», Σύρου 17.00 (Novasports): Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός

5ος αγώνας: Τετάρτη 22 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί), Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 19.00 (Novasports): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι