Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ο ΠΑΟΚ... προσγείωσε τον Παναθηναϊκό και ραντεβού στην Πυλαία

Ο ΠΑΟΚ… προσγείωσε τον Παναθηναϊκό και ραντεβού στην Πυλαία

Ο ΠΑΟΚ... θυμίζοντας τον Κυπελλούχο Ελλάδας που όλοι θαύμασαν στη Σύρο, επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στην κατάμεστη Κυψέλη, έκανε το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague και έτσι το «εισιτήριο» για τους τελικούς θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι στο κλειστό της Πυλαίας (20/4, 19:00), εκεί όπου επιστρέφει το πλεονέκτημα της έδρας. Ο «δικέφαλος» του βορρά ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι και ουσιαστικά, αφού πήρε το πρώτο σετ, τελείωσε την υπόθεση νίκη στο συγκλονιστικό δεύτερο, το οποίο και κέρδισε με 32-30. Το ματς πήρε... περίεργη τροπή στο 3ο σετ, όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-5 και έπειτα ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα ασύλληπτο σερί 17-0 (!)για να τελειώσει τον αγώνα στο 8-25, σκορ που δεν θυμίζει σε τίποτα επαγγελματικό αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ… θυμίζοντας τον Κυπελλούχο Ελλάδας που όλοι θαύμασαν στη Σύρο, επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στην κατάμεστη Κυψέλη, έκανε το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague και έτσι το «εισιτήριο» για τους τελικούς θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι στο κλειστό της Πυλαίας (20/4, 19:00), εκεί όπου επιστρέφει το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο «δικέφαλος» του βορρά ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι και ουσιαστικά, αφού πήρε το πρώτο σετ, τελείωσε την υπόθεση νίκη στο συγκλονιστικό δεύτερο, το οποίο και κέρδισε με 32-30.

Οι Θεσσαλονικείς ευτύχησαν να έχουν στη σύνθεσή τους έναν εκπληκτικό Γκόμεζ (22π.), που πήρε την ομάδα του ένα βήμα πριν από τον αποκλεισμό και της έδωσε εκ νέου το πλεονέκτημα της έδρας. Στα πρώτα δύο σετ «έσπασαν καρδιές», καθώς κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, αλλά το τελευταίο δεν προσφερόταν ούτε για… προπόνηση.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-5 και έπειτα ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα ασύλληπτο σερί 17-0 (!) για να τελειώσει τον αγώνα στο 8-25, σκορ που δεν θυμίζει σε τίποτα επαγγελματικό αγώνα.

Τα σετ: 22-25, 30-32, 8-25.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (άσσος), Κουκ 10 (8/28 επ, 2 άσσοι, 65% υπ – 55% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (10/29 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ – 48% άριστες), Χόι 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 3 (3/7 επ), Μπέλος 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ -29% άριστες), Μπούρας (λ), Σαμαντάς, Παπαδόπουλος, Λουκάς