Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός απέκλεισε τον Φοίνικα στη Σύρο και πέρασε στους τελικούς

Στους τελικούς των πλέι-οφ της Α1 βόλεϊ των ανδρών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε σήμερα στην Ερμούπολη 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και έκανε το 3-1 στη σειρά των ημιτελικών. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι είχαν χάσει το πρώτο ματς της σειράς στο Ρέντη, ολοκλήρωσαν την ολική επαναφορά τους και πλέον περιμένουν το νικητή του δευτεριάτικου 5ου αγώνα μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού, για να μάθουν τον αντίπαλό τους στους τελικούς.

Στους τελικούς των πλέι-οφ της Α1 βόλεϊ των ανδρών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε σήμερα στην Ερμούπολη 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και έκανε το 3-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι είχαν χάσει το πρώτο ματς της σειράς στο Ρέντη, ολοκλήρωσαν την ολική επαναφορά τους και πλέον περιμένουν το νικητή του δευτεριάτικου 5ου αγώνα μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού, για να μάθουν τον αντίπαλό τους στους τελικούς.

Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, ότι ο Φοίνικας έφτασε πολύ κοντά στη νίκη σήμερα, καθώς προηγήθηκε 2-1 και είχε δύο ματς-μπολ στο τέταρτο σετ, όπου προηγήθηκε 24-22.

Δύο μπλοκ του Τακουρίδη στον Ντόκιτς ανέτρεψαν τα δεδομένα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 28-26 και να κυριαρχεί στο τάι-μπρέικ.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 25-22, 26-28, 12-15.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς):
Χαραλαμπίδης 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 6 (2/6 επ, 4 μπλοκ), Ντόκιτς 30 (22/54 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Λάππας 14 (10/22 επ, 4 μπλοκ, 68% υπ – 52% άριστες), Παπαδόπουλος Π 11 (10/18 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ – 38% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 69% υπ – 50% άριστες), Βελούδης (λ), Σμαραγδής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Πέκμανς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης):
Χριστοφιδέλης 1 (0/6 επ, 1 μπλοκ 60% υπ -30% άριστες), Γιούρισιτς 13 (7/12 επ, 6 μπλοκ), Ντιατσκοφ 18 (17/34 επ, 1 μπλοκ, 74% υπ – 37% άριστες), Προύσαλης, Κόιστρα 27 (21/38 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ)/ Στεφάνου (λ, 74% υπ – 37% άριστες), Μαρούλης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (8/19 επ, 1μπλοκ, 80% υπ -43% άριστες), Σωτηρίου 1 (μπλοκ), Σφενδυλάκης 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ).

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.