Σάββατο 27 Απριλίου 2024
«Πάρτι» Ολυμπιακού στο Βραχάτι, ο Φοίνικας πέρασε από τη Λαμία

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη εφετινή εμφάνισή του και αγγίζοντας το... τέλειο σε όλους τους τομείς, μετέτρεψε σε «περίπατο» το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Volleyleague, κερδίζοντας 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι. Ο Φοίνικας Σύρου δυσκολεύτηκε στο «Χαλκιοπούλειο» απέναντι στη μαχητική Λαμία αλλά με όπλο το μπλοκ (14 πόντους) κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 και να σημειώσει την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-2 σετ της Παναχαϊκής ανατρέποντας το εις βάρος του 2-0 με το οποίο έχανε στα δύο πρώτα σετ, κατακτόντας έτσι το δίποντο.

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη εφετινή εμφάνισή του και αγγίζοντας το… τέλειο σε όλους τους τομείς, μετέτρεψε σε «περίπατο» το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Volleyleague, κερδίζοντας 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι.

Με άριστη υποδοχή, τον Στιβαχτή να μοιράζει εκπληκτικά το παιχνίδι και τον Έγκλεσκαλνς να κλείνει τον αγώνα με 80% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ σημειώνοντας την 5η του νίκη. Από την άλλη, ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα του, καθώς ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο 2ο σετ.

Ο Φοίνικας Σύρου δυσκολεύτηκε στο «Χαλκιοπούλειο» απέναντι στη μαχητική Λαμία αλλά με όπλο το μπλοκ (14 πόντους) κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 και να σημειώσει την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Άντιθετα, η Λαμία για έκτη αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη.

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-2 σετ της Παναχαϊκής ανατρέποντας το εις βάρος του 2-0 με το οποίο έχανε στα δύο πρώτα σετ, κατακτόντας έτσι το δίποντο.

Στις αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Λαμία-Φοίνικας Σύρου 1-3 (25-27, 25-21, 16-25, 15-25)

Παμβοχαϊκός-Ολυμπιακός 0-3 (15-25, 20-25, 16-25)

Εθνικός Αλ.-Παναχαϊκή 3-2 (23-25, 25-27, 25-19, 25-17, 15-8)