Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
«Ανέβηκε» 2ος ο Φοίνικας Σύρου και περιμένει το Κηφισιά - ΠΑΟΚ

«Ανέβηκε» 2ος ο Φοίνικας Σύρου και περιμένει το Κηφισιά – ΠΑΟΚ

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο νικητής του αγώνα κόντρα στη Λαμία με 3-1 σετ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών και παρά το δεύτερο χαμένο σετ, οι νησιώτες είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, οι Συριανοί ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας και περιμένουν το δευτεριάτικο αποτέλεσμα του ντέρμπι ανάμεσα στην Κηφισιά και τον ΠΑΟΚ για να δουν εάν θα παραμείνουν εκεί.

Η Λαμία του Πέτιο Ντραγκίεφ κρατήθηκε στον αγώνα μέχρι το 2ο σετ όταν και ισοφάρισε σε 1-1 σετ αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε η υποδοχή και δε μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση και απέναντι στο οργανωμένο μπλοκ – άμυνα των συριανών.

Η κατάσταση για τη Λαμία έγινε εξαιρετικά δύσκολη καθώς βρίσκεται πλέον 7 βαθμούς πίσω από τον Άρη και τον Ηρακλή που μοιράζονται την 10η θέση.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 16-25, 25-14, 25-18) σε 97΄.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μουλά Λ.