Σάββατο 20 Απριλίου 2024
ΠΑΟΚ με Σαφράνοβιτς και... Γκόμεζ, στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟ

ΠΑΟΚ με Σαφράνοβιτς και… Γκόμεζ, στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟ

Με έναν εντυπωσιακό Σαφράνοβιτς (22π. - 65% στην επίθεση) ο ΠΑΟΚ σταμάτησε το σερί του Παμβοχαϊκού με νίκη 3-0 (25-20, 25-16, 26-24) σετ και συνέχισε το δικό του «κλείνοντας» τον πρώτο γύρο της Volleyleague στη 3η θέση, έχοντας ένα ματς λιγότερο. Ο Παμβοχαϊκός χωρίς του Ζιβάνοβιτς, Πελεκούδα δεν κατάφερε να βάλει «δύσκολα» στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ που εκτός από την άνοδο του Ντάντε, είχε και την είδηση της βραδιάς με την επιστροφή «ρεκόρ» του Ερνάντο Γκόμεζ, ο οποίος έπειτα από σοβαρό τραυματισμό τον Οκτώβριο, επέστρεψε στην ενεργό δράση.

Με έναν εντυπωσιακό Σαφράνοβιτς (22π. – 65% στην επίθεση) ο ΠΑΟΚ σταμάτησε το σερί του Παμβοχαϊκού με νίκη 3-0 (25-20, 25-16, 26-24) σετ και συνέχισε το δικό του «κλείνοντας» τον πρώτο γύρο της Volleyleague στη 3η θέση, έχοντας ένα ματς λιγότερο.

Ο Παμβοχαϊκός χωρίς του Ζιβάνοβιτς, Πελεκούδα δεν κατάφερε να βάλει «δύσκολα» στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ που εκτός από την άνοδο του Ντάντε, είχε και την είδηση της βραδιάς με την επιστροφή «ρεκόρ» του Ερνάντο Γκόμεζ, ο οποίος έπειτα από σοβαρό τραυματισμό τον Οκτώβριο, επέστρεψε στην ενεργό δράση.

Στα άλλα ματς, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 τον Φοίνικα στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του Α’ γύρου και «κλείδωσε» την 2η θέση στη βαθμολογία αλλά στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ιδανικό φινάλε στον Α΄γύρο έκανε η Κηφισιά νικώντας τον Ηρακλή με 3-0 σετ σημειώνοντας την 5η νίκη του. Η επικράτηση της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη ήταν πιο δύσκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς ο Ηρακλής προέβαλε σθεναρή αντίσταση ειδικά στα δύο πρώτα σετ.

Στις αναμετρήσεις της 11ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ολυμπιακός – Κύζικος 3-0 (25-19, 25-20, 25-14)

Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-22, 22-25, 19-25, 25-19, 15-12)

Κηφισιά – Ηρακλής 3-0 (25-22, 26-24, 25-16)

Ηρακλής Χαλκίδας – Παναχαϊκή 3-0 (25-20, 25-23, 25-20)

ΠΑΟΚ – Παμβοχαϊκός 3-0 (25-20, 25-16, 26-24)

LIVE: Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός

LIVE: Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός για τον πρώτο ημιτελικό του EHF European Cup.