Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Πρώτη νίκη για τον ΑΟ Θύρας απέναντι στην Ανατόλια

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Α1 Γυναικών πανηγύρισε ο «νεοφώτιστος» Α.Ο. Θήρας, που επικράτησε μπροστά σε 600 οπαδούς του με 3-0 (25-17, 25-20, 25-16) του Ανατόλια, στο τελευταίο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής και πρώτο εντός έδρας για την ομάδα της Σαντορίνης. Στα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχες είχαν αντίσταση από το μαχητικό Ανατόλια, που όμως δεν είχε λύσεις στο σερβίς της Βεργίδου κι έτσι παραμένει χωρίς νίκη (αλλά και σετ) μετά από τρεις αγώνες.

«Την χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη, ενώ ήταν πολύ σημαντικό γιατί παίζαμε για πρώτη φορά στην έδρα μας και είχαμε τον κόσμο στο πλευρό μας. Πιστεύω ότι από δω και πέρα θα αρχίζουμε να παίζουμε ακόμη καλύτερα και θα αποκτήσουμε ακόμη μεγαλύτερη ισορροπία στο παιχνίδι μας» σχολίασε η προπονήτρια του Α.Ο. Θήρας, Ελένη Μεμετζή

«Με 30 λάθη δεν μπορείς να κερδίσεις κανέναν αντίπαλο. Η Σαντορίνη από παιχνίδι σε παιχνίδι θα γίνεται καλύτερη, αλλά κι εκεί που πήγαμε να της δημιουργήσουμε προβλήματα με τα λάθη που κάναμε της δώσαμε τη δυνατότητα να κερδίσει πιο εύκολα. Χρειάζεται υπομονή απ΄ όλους μας και μεγαλύτερη προσπάθεια, γιατί το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη» δήλωσε από την πλευρά του ο τεχνικός του Ανατόλια, Σωκράτης Τζιουμάκας.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ:
Μουντάκη 2, Καβαθά 10, Οικονομίδου 7, Καρπουζά 13, Βεργίδου 4, Τένεβα 10, Αρτακιανού (λίμπερο, 58% υπ. – 42% άριστες), Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Ι., Βαρουδάκη 3, Ψυλλάκη Μ.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ: Καετάνο 11, Τσοπούλου 2, Νικολαΐδου, Δραγουμάνου 9, Κωνσταντινίδου 6, Καλτουρμίδου Ρ. 4, Ιωαννίδου (λίμπερο, 64% υπ. – 55% άριστες), Παντελίδου, Τσιούκαρη 1, Ρεΐζογλου

Στις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΑΕΚ-Μακεδόνες 3-0 (25-22, 25-15, 25-13)
Ρέθυμνο-Παναθηναϊκός 0-3 (22-25, 15-25, 07-25)
Μαρκόπουλο-Πανναξιακός 1-3 (17-25, 25-21, 22-25, 13-25)
Ολυμπιακός-Ηρακλής 3-0 (25-15, 25-16, 25-12)
Α.Ο. Θήρας-Ανατόλια 3-0 (25-17, 25-20, 25-16)