Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
Χωρίς να «ιδρώσει» ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε σε 1-1

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με «σοκαριστική» ευκολία τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στην Κυψέλη, διαφύλαξε την έδρα του και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών στην Α1 Γυναικών, επικρατώντας με 3-0 σε κάτι περισσότερο από μία ώρα αγώνα!

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Δευτέρα, 27 Απριλίου (19:00), στο κλειστό του Ρέντη.

Υπενθυμίζεται ότι πρωταθλήτρια Ελλάδας θα αναδειχθεί η ομάδα που θα συμπληρώσει τρεις νίκες.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν ως το 10-10, που έγινε 15-10 με συνεχόμενα λάθη των «ερυθρόλευκων», οι οποίες αν και μείωσαν σε 15-14 και 17-16 δημιούργησαν νέο… σερί λαθών και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 23-17 και πήρε εύκολα το σετ.

Καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το 2ο σετ, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-0 αλλά η είσοδος της Χρήστου αντί της Βίλκου και το γρήγορο 3-6 που έκαναν οι γηπεδούχες έφεραν τα πάνω κάτω.

Η έμπειρη ακραία με τα σερβίς της διέλυσε την υποδοχή του Ολυμπιακού, έφερε την ομάδα της στο +4 (12-8) και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 25-14!

Στο τρίτο σετ η κατάσταση ξεκαθάρισε πολύ γρήγορα, καθώς το 3-3 έγινε 8-3 χωρίς ο Ολυμπιακός να μπορέσει να αντιδράσει.

Πέρα από την καθοριστική συμβολή της Χρήστου, ο Παναθηναϊκός είχε σε εξαιρετική ημέρα όλες τις αθλήτριες του αλλά κυρίως τις ακραίες Μερτέκη και Τσίμα.

Τα σετ: 25-18, 25-14, 25-15

Αυτά μόνο ο Ολυμπιακός: Διεκδικεί 6 ευρωπαϊκά σε 4 αθλήματα!

Δεν υπάρχει αυτό που έχει καταφέρει ο Ολυμπιακός, καθώς βρισκόμαστε στο δεύτερο μισό του Απρίλη και διεκδικεί ακόμα 6 ευρωπαϊκά σε 4 διαφορετικά αθλήματα!