Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στο τάι μπρέικ επί του ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την έδρα του απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που πήγε στο κλειστό του Ρέντη για το "μπρέικ", νίκησε 3-2 τις «πράσινες» και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών, που θα μεταφερθεί στο κλειστό της Κυψέλης την Τετάρτη 29 Απριλίου (19:00) για τον τέταρτο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την έδρα του απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που πήγε στο κλειστό του Ρέντη για το «μπρέικ», νίκησε 3-2 τις «πράσινες» και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών, που θα μεταφερθεί στο κλειστό της Κυψέλης την Τετάρτη 29 Απριλίου (19:00) για τον τέταρτο αγώνα.

Οι ερυθρόλευκες απέχουν μία νίκη από την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου τίτλου τους, όμως το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Πέμπτη 30/4 (20.00) στην έδρα του Παναθηναϊκού που θέλει να ισοφαρίσει και να φέρει την σειρά σε 5ο παιχνίδι (θα διεξαχθεί Κυριακή ή Δευτέρα στο κλειστό του Ρέντη).

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα (6-3, 8-4, 11-17) με τον ΠΑΟ να πλησιάζει σε 11-10 και 14-13 αλλά με την Κατερίνα Γιώτα οδηγό οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με 19-15 και έφτασαν εύκολα στο 1-0.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο β’ σετ όταν ο ΠΑΟ με την Βίλκου στο βασικό σχήμα αντί της Χρήστου έφερε τον ΠΑΟ μπροστά με 6-8, για να σταθεροποιηθεί η διαφορά στους 3-4 πόντους (9-13, 13-16) καθώς ο ΠΑΟ έπαιρνε πολύ εύκολα την αλλαγή κι Ολυμπιακός έκανε εξίσου εύκολα το λάθος για να έρθει η ισοφάριση σε 1-1.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο γ’ σετ όπου προηγήθηκε με 7-1, 9-3 διαδέχθηκε η εντυπωσιακή επιστροφή του ΠΑΟ. Οι πράσινες μετέτρεψαν το 12-7 σε 12-11 με καλό μπλοκ και λάθη του Ολυμπιακού, που φάνηκε να λυγίζει από την πίεση καθώς το σκορ έγινε 15-22! Οι φιλοξενούμενες έφτασαν εύκολα στο 19-24, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός άγγιξε μια τεράστια ανατροπή καθώς μείωσε σε 23-24 κι είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά η Μπραμπόροβα στην κόντρα επίθεση δέχθηκε το μπλοκ από την Μεταξά για το 23-25 και το 1-2.

Στο δ’ σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 16-15, αλλά μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς και συνεχόμενα μπλοκ ξεκόλλησε και ξέφυγε με 21-15, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Οι πράσινες ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 0-2, όμως στο 2-4 η Μπραμπόοβα με ένα καλό σερί στο σερβίς επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 5-4. Στο 6-6 μπλοκ της Γιώτα και άσος της Λαμπρούση έφεραν για πρώτη φορά τις ερυθρόλευκες στο +2 (8-6), αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 10-10 με την Χρήστου. Στο 12-11 άουτ επίθεση της Χρήστου έδωσε ξανά διαφορά δύο πόντων στον Ολυμπιακό (13-11). Ο ΠΑΟ μείωσε 13-12, έβγαλε την άμυνα στην επόμενη φάση, αλλά με την Πατσέκο εκτός (είχε περάσει η Καββαδία για μπλοκ) καμία δεν πήγε για την πάσα η κόντρα χάθηκε (14-12) για να απαντήσει στο δώρο η Νέσοβιτς με άουτ επίθεση για το 14-13, όμως η Γιόβανα Βέσοβιτς δεν έκανε λάθος στην επόμενη φάση και με πετυχημένη επίθεση έδωσε τέλος στο θρίλερ με τον Ολυμπιακό να προηγείται πλέον με 2-1 νίκες.

Τα σετ: 25-18, 19-25, 23-25, 25-16, 15-13

Ολυμπιακός (Νικολάκης):
Γιώτα 20 (9/17 επ., 2 άσοι, 9 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (13/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Μπραμπόροβα 18 (14/33 επ., 2 άσοι, 2 μλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Νέσοβιτς 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (82% υπ. – 59% άριστες) / Κωνσταντίνου, Λαμπρούση 1 (1 άσο), Τέζα 1 (1 άσο), Κοκκινάκη,

Παναθηναϊκός (Ρούσης):
Γκούζου 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μεταξά 9 (4/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 6 (6/22 επ., 45% υπ. – 35% άριστες), Χρήστου 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.. – 42% άριστες), Τσίμα 17 (14/38 επ, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 50% άριστες), Πατσέκο 4 (2/5 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (40% υπ. – 40% άριστες) / Βίλκου 9 (7/23 επ., 2 άσοι), Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Τσατσούρι, Καββαδία

Με... βιντεοκλήση στον Παπανικολάου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός - Ο Λαρεντζάκης του αφιέρωσε τη νίκη (vid)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί είναι οικογένεια, καθώς μετά το τέλος του παιχνιδιού πήραν μέσω Face Time τον Κώστα Παπανικολάου.