Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός έκανε το 16x16, νίκες για Αρη, Σαντορίνη και Πορφύρα

Ο Ολυμπιακός έκανε το 16×16, νίκες για Αρη, Σαντορίνη και Πορφύρα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας του Μαρκόπουλου, συνεχίζοντας το σερί του «16x16» στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Σε μια δυνατή αναμέτρηση στο κλειστό γυμναστήριο του Ρεθύμνου «Μελίνα Μερκούρη», ο Άρης έφυγε με το «τρίποντο» επικρατώντας με 3-1 της μαχητικής τοπικής ομάδας. Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ο ΑΟ Θήρας παρά τις απουσίες των Βίντοβιτς, Κιγιάκοβα επικράτησε με 3-1 στην έδρα της εξαιρετικής Ηλιούπολης.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας του Μαρκόπουλου, συνεχίζοντας το σερί του «16×16» στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» αιφνιδίασαν στο πρώτο σετ το Μαρκόπουλο με τακτικό σερβίς και καλές επιλογές στην επίθεση, με τη διαφορά στο σκορ να μεγαλώνει (6-18, 8-23) για το 0-1 (9-25) σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα, ανέβασαν απόδοση αλλά ο Ολυμπιακός πιο έμπειρος διατηρούσε τον έλεγχο (12-13, 14-16) για να κατακτήσει τελικά και το δεύτερο σετ με 20-25.

Το Μαρκόπουλο ανταγωνιστικό και στο τρίτο σετ δεν άφηνε τις φιλοξενούμενες να ξεφύγουν ενώ πήγε πρώτο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο τεχνικός των γηπεδούχων Βέσκο Ιβάνοβιτς αποβλήθηκε έπειτα από έντονη διαμαρτυρία στο 17-18 (σ.σ. επίθεση Λαζάρεβιτς με το διαιτητή να δίνει μπλοκ άουτ) ενώ η Λαζάρεβιτς με άσο έγραψε το 19-25 υπέρ του Ολυμπιακού.

Σε μια δυνατή αναμέτρηση στο κλειστό γυμναστήριο του Ρεθύμνου «Μελίνα Μερκούρη», ο Άρης έφυγε με το «τρίποντο» επικρατώντας με 3-1 της μαχητικής τοπικής ομάδας.

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ο ΑΟ Θήρας παρά τις απουσίες των Βίντοβιτς, Κιγιάκοβα επικράτησε με 3-1 στην έδρα της εξαιρετικής Ηλιούπολης.

Σε αναμετρήσεις για την 16η αγωνιστική στην Α1 βόλεϊ των γυναικών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Αίας Ευόσμου – Πανναξιακός 0-3 (21-25, 17-25, 19-25)

Ηλιούπολη – ΑΟ Θήρας 1-3 (27-25, 22-25, 20-25, 22-25)

ΟΠ Ρεθύμνου – Άρης 1-3 (24-26, 17-25, 25-17, 14-25)

Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός 0-3 (9-25, 20-25, 19-25)

Πορφύρας – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-1 (25-19, 21-25, 25-14, 25-15)

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 11-45 5

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.