Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Πρώτο βήμα από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό

Νικηφόρα ξεκίνησαν οι «αιώνιοι» τις υποχρεώσεις τους στα ημιτελικά της Α1 βόλεϊ γυναικών. Ο Ολυμπιακός επικτάτησε εύκολα με 3-0 σετ του Πανναξιακού και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό, όπως και ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 3-1 σετ τον Α.Ο. Θήρας. Οι σειρές κρίνονται στις δύο νίκες.

Ολυμπιακός – Πανναξιακός 3-0
Με εύκολη νίκη ξεκίνησε στους ημιτελικούς της Α1 Γυναικών ο Ολυμπιακός απέναντι στον Πανναξιακό, τη μοναδική ομάδα που τον νίκησε φέτος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ο πειραϊκός σύλλογος επικράτησε του συγκροτήματος από τις Κυκλάδες με 3-0 στο «Μελίνα Μερκούρη» και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Οι ερυθρόλευκες αγωνίστηκαν χωρίς την Κατερίνα Γιώτα (την οποία προφύλακε ο Κοβάτσεβιτς), οι φιλοξενούμενες χωρίς την Μιλοβάνοβιτς (δεν υπολογίζεται και για το ματς του Σαββάτου), Νούσια με το πρώτο σετ να είναι… ανατρεπτικό.

Το 5-0 του Ολυμπιακού έγινε 7-8 και 7-10 και το 11-12 του Πανναξιακού 17-12 με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 1-0 και να προηγούνται με 13-4 στο β’ σετ. Εκεί όμως χαλάρωσαν κι ο Πανναξιακός ροκάνισε τη διαφορά φτάνοντας στο 19-17, ωστόσο ο Ολυμπιακός ‘ξύπνησε’ και με σερί 8-0 πήρε το σετ και στο τρίτο μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5) επικράτησε με ευκολία.

Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί το Σάββατο 9/4 (19:00), ενώ αν χρειαστεί τρίτος αγώνας αυτός θα γίνει την Τρίτη 12/4.

Τα σετ: 25-16, 25-17, 25-13.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Εμμανουηλίδου 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 7 (7/11 επ., 28% υπ. – 22% άριστες), Μαλασάι 10 (8/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 14 (6/9 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 19 (18/35 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (50% υπ. – 50% άριστες / Λαζάρεβιτς 3 (3/6 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Βλαχάκη 2 (2/4 επ.), Τέζα 1 (1 άσο).

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Δρακουλίδου 3 (2 άσοι,. 1 μπλοκ), Διώτη 10 (8/17 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 39% άριστες), Καρπουζά 4 (2/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 7 (7/29 επ.,), Μεταξά 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Περίν 3 (0/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (30% υπ. – 26% άριστες) / Γκιαούρη -λ (33% υπ. – 24% άριστες), Φάρκωνα, Αναγνώστου, Φρατζέσκου.

Παναθηναϊκός – ΑΟ Θήρας 3-1

Νικηφόρα ξεκίνησε στους ημιτελικούς της Α1 Γυναικών ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Α.Ο. Θήρας. Οι «πράσινες» επιβλήθηκαν της ομάδας των Κυκλάδων με 3-1 στην Κυψέλη και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Με τη Μαρία Νομικού να επιστρέφει μετά τον τραυματισμό της, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με πίεση από το σερβίς αλλά και καλά στημένο μπλοκ δημιούργησε διαφορά (13-6, 19-10), παίρνοντας εύκολα με 25-16 το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Α.Ο Θήρας ανέβασε την απόδοσή του με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί (12-12, 14-14, 17-17). Οι φιλοξενούμενες πέρασαν με Μπρίνκμαν- Βίντοβιτς μπροστά για το 18-20 αλλά με αντεπίθεση αδιαρκείας οι «πράσινες» γύρισαν το σετ για το 2-0 με 25-22.

Η ομάδα της Σαντορίνης δεν το έβαλε κάτω και ξεκίνησε το τρίτο σετ συγκεντρωμένα, εκμεταλλευόμενη και την αδράνεια των γηπεδούχων που έκαναν λάθη με αποτέλεσμα το +4 (10-14). Η Μερτέκη έφερε το σετ στα ίσα 17-17 για τον ΠΑΟ αλλά με Κιγιάκοβα- Οικονομίδου, ο ΑΟΘ με την Βίντοβιτς και καλά στημένο μπλοκ στην Μερτέκη απέκτησε προβάδισμα 20-22 με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν και πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1.

Ο Παναθηναϊκός με τη Μερτέκη διαγώνιο μπήκε καλύτερα και πιο αποφασιστικά στο τέταρτο σετ (6-3, 7-5). Ο ΑΟ Θήρας με επίσης ανεβασμένη ψυχολογία και βελτιωμένο μπλοκ πήρε προβάδισμα 11-14, μια διαφορά που ανέβασε στο +6 (14-20). Όμως οι «πράσινες» με τακτικό σερβίς και ψυχραιμία στα τελειώματα των φάσεων ροκάνισαν τη διαφορά, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου (21-22) και έφεραν το σετ στα ίσα 23-23 με την Μερτέκη να βάζει την υπογραφή της στην ανατροπή μαζί με τρεις άσους από τη θέση του σερβίς στο τελείωμα του σετ για το 25-23 (3-1).

Τα σετ: 25-16, 25-22, 20-25, 25-23

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.