Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός πήρε ρεβάνς από τον ΑΟ Θήρας

Στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ επί του μαχητικού Α.Ο Θήρας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν τη ρεβάνς για την ήττα στην πρώτη αγωνιστική του πρώτου γύρου, ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης έβαλε και πάλι δύσκολα στις γηπεδούχες. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης για τον Ολυμπιακό, η επιστροφή της Γερμανίδας διαγώνιας, Σάσκια Χίπε (σ.σ στο 20-15 του πρώτου σετ) ενώ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα με την Βλαχάκη διαγώνια και τις Τσίμα-Μαλασαϊ ακραίες ανακατεύοντες στη συνέχεια τα σχήματα.

Στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ επί του μαχητικού Α.Ο Θήρας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες με όπλο το μπλοκ και το σερβίς πήραν προβάδισμα+5 (20-15) για το 1-0 σετ με 25-19.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τον ΑΟΘ να ανεβάζει στροφές επιθετικά και να εκμεταλλεύεται την αδράνεια και τα λάθη του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν το προβάδισμα (22-19) με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να ισοφαρίσουν με τη Γεωργιάδου (23-23) και να τελειώσουν το σετ με τις Όστοϊτς-Ζντόβτς με 23-25 (1-1).

Μετά την ισοφάριση, ο ΑΟΘ μπήκε εξίσου δυναμικά στο τρίτο σετ (1-4, 2-7). Ο Ολυμπιακός σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά, ισοδάρισε και έφτασε πρώτος στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο άσος της Χίπε έκανε το 18-16 ενώ η Θήρα έφτασε στον πόντο 21-20. Με ψυχραιμία στα τελειώματα των φάσεων ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο 25-22 για το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν αποφασιστικά (7-3), αλλά ο ΑΟΘ βρήκε λύσεις και ισοφάρισε σε 9-9. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν κεφάλι +5 (17-12) αλλά η Θήρα βρήκε πάλι τρόπο να μειώσει με την Ζντόβτς (17-16) και να περάσει μπροστά 17-18 με τις Μεταξά –Τέρζιτς. Η Χίπε «απάντησε» 19-19 με μπλοκ της Λαζάρεβιτς οι γηπεδούχες πήραν εκ νέου το προβάδισμα 20-19, το οποίο δεν άφησαν μέχρι το τελικό 25-22 (από την Γιώτα) κατακτώντας έτσι το πρώτο «τρίποντο» του 2017.

Οι «ερυθρόλευκες» ετοιμάζονται πλέον για τον επαναληπτικό αγώνα στη Ρουμανία την προσεχή Τετάρτη (11/1) κόντρα στη C.S.M. Βουκουρεστίου με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-22, 25-22

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Μαλασάι, Λαμπρούση, Βλαχάκη, Τσίμα, Χριστοδούλου, Κονόμη -λ, Λαζάρεβιτς, Κοκκινάκη -λ, Χίπε

Α.Ο. Θήρας (Απόστολος Οικονόμου): Γεωργιάδου, Ζντοβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ, Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 του Α.Ο. Θήρας.

Τα αποτελέσματα:

Ελπίς Αμπελοκήπων – Αίας Ευόσμου 3-2 (25-27, 25-21, 25-16, 14-25, 15-12)

Μαρκόπουλο – ΑΕΚ 3-0 (25-10, 25-14, 25-13)

Θέτις Βούλας – Παναθηναϊκός 1-3 (12-25, 25-22, 18-25, 13-25)

Μακεδόνες Αξιού – Άρης 3-0 (25-16, 25-22, 25-19)

Ολυμπιακός – Α.Ο. Θήρας 3-1 (25-19, 23-25, 25-22, 25-22)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Με... βιντεοκλήση στον Παπανικολάου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός - Ο Λαρεντζάκης του αφιέρωσε τη νίκη (vid)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί είναι οικογένεια, καθώς μετά το τέλος του παιχνιδιού πήραν μέσω Face Time τον Κώστα Παπανικολάου.