Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Τρίτη σερί ήττα της εθνικής βόλεϊ γυναικών, απομακρύνεται η πρόκριση

Η Εθνική βόλεϊ Γυναικών μπορεί να ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό και τελικά έχασε με 3-1 από την Ισπανία, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την 5η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη. Η ήττα αυτή θύμισε αυτή του πρώτου ματς την περασμένη εβδομάδα στην Ισπανία.

Κι όμως η Εθνική είχε 18 πόντους από μπλοκ (έναντι 8), είχε 5 άσους (έναντι 2), είχε 49% με 26% άριστες στην υποδοχή (έναντι 51% με 26%) και 33% στην επίθεση έναντι 35% της Ισπανίας.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε το πρώτο σετ, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 4-11, αφού με 8 μπλοκ έσβησε τα φώτα. Ισοφάρισε γρήγορα σε 14-14, προηγήθηκε 16-15 και το κατέκτησε εύκολα.

Ωστόσο στα άλλα τρία βρέθηκε με τα δικά της λάθη να κυνηγάει πάντα τις διαφορές και παρόλο που κατάφερνε να φέρνει το ματς στα ίσια, στους κρίσιμους πόντους δεν είχε το καθαρό μυαλό.

Στο β’ σετ το 8-12 και 12-16 έγιναν 11-12 και 17-18, αλλά στο 21-22 είχαμε πιαστό και λάθος για το 21-24. Στο τρίτο σετ το 15-20 έγινε 20-22, αλλά η αντεπίθεση έμεινε στη μέση.

Στο δ’ σετ είχαμε μάχη πόντο με πόντο με την Εθνική να προηγείται 23-22 με την Κιόση κι αυτός ήταν ο τελευταίος μας πόντος. Η Κολάρ ισοφάρισε, η Ισπανία με κόντρα επίθεση έκανε το 23-24 και με την υπέρβαση της Κιόση τελείωσε οριστικά ο αγώνας.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 22-25, 23-25

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Χριστοδούλου 4 (1/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κιόση 12 (10/36 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Διώτη 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Χαντάβα 17 (14/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 12% άριστες), Γιώτα 10 (4/14 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 45% άριστες) / Παπαφωτίου 1, Γενιτσαρίδη 2 (2/9 επ., 56% υπ. – 33% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρινίδου 6 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο)

Ισπανία (Σαουρίν): Κοράλ, Σάντσεζ 2 (2/7 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Κάρο 12 (7/15 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γκονζάλεθ 8 (7/28 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 28% άριστες), Κογιάρ 15 (12/16 επ., 3 μπλοκ), Σεγκούρα 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκεθ –λ (48% υπ. – 12% άριστες) / Κόστα, Ντελγκάδο 3 (2/19 επ., 1 άσο), Πορτέρο 12 (12/40 επ., 53% υπ. – 13% άριστες)