Ήττα της Εθνικής από το Μαυροβούνιο με 3-2 σετ στον 1ο τελικό

Η Εθνική βόλεϊ Ανδρών ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 3-2 στον πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ, που διεξήχθη στον Εύοσμο της Θεσσαλονίκης. Ο αγώνας ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 26 Ιουλίου στην πόλη Μπούντβα.

Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου αν και ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα, με τη βοήθεια του κόσμου κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με 2-1 για να κριθούν όλα στο 23-23 του δ’ σετ όπου ο αρχηγός του Μαυροβουνίου με δύο πόντους έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10-10, όπου η χαμένη κόντρα του Τζούριτς ήταν η αρχή ενός σερί των Μαυροβούνιων που έφτασαν να προηγούνται με 12-16, αφού είχαμε πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων.

Η διαφορά έφτασε στο +5 (13-18) κι από τη στιγμή που η όποια προσπάθεια για πίεση από το σερβίς δεν απέδωσε το σετ κύλησε εύκολα για τους φιλοξενούμενους που το πήραν με 18-25.

Η εκκίνηση του β’ σετ ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 7-7 που έγινε όμως 10-7 χάρις σε δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων. Ο Μπόσκαν πήρα τάιμ άουτ αλλά η Εθνική έφτασε στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με τη μέγιστη διαφορά στο 16-12.

Μετά το τάιμ όυτ όμως το σκορ έγινε 18-17 και παρόλο που ο Τζούριτς με άσο έκανε το 21-18 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στον πόντο (21-20) και το ματς έγινε ντέρμπι. Ο αρχηγός όμως τελείωσε δύο φοβερές φάσεις, ο Τακουρίδης με μπλοκ στον Μίνιτς έκανε το 24-21 και η ισοφάριση ήρθε με χαμένο σερβίς του Μπόζιντραρ Τσουκ.

Στο τρίτο σετ η Εθνική ξέφυγε με 10-7 και φάνηκε να έχει βρει ρυθμό, αλλά ο Μπόσκαν έκανε διπλή αλλαγή με τους Τσούλαφιτς, Ντάμποβιτς, κι ο πρώτος με δύο άσους έφερε το σκορ στο 10-11.

Ο Τακουρίδης απάντησε με δύο μπλοκ για το 13-11 και μέχρι το 17-16 το ματς ήταν ντέρμπι. Εκεί ο Κοκκινάκης με άσο έκανε το 19-16, οι Μαυροβούνιοι έκαναν δύο σερί λάθη για το 21-16 και η Εθνική έκανε εύκολα το 2-1.

Στην εκκίνηση του δ’ σετ το Μαυροβούνιο ήταν καλύτερο και πήρε από νωρίς το προβάδισμα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 17-20. Εκεί η Εθνική προσπάθησε για την μεγάλη ανατροπή, ισοφάρισε σε 20-20, αλλά δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα και στο 23-23 ο Τσάτσις με δύσκολη επίθεση κι έναν φανταστικό άσο έκανε το 23-25.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με πολύ άσχημο τρόπο, αφού το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με 0-4 με τον Τζούριτς να σωριάζεται στο έδαφος αλλά να σηκώνεται μετά από δύο λεπτά μέσα σε αποθέωση.
Δυστυχώς όμως δεν μπορέσαμε να επανέλθουμε και το Μαυροβούνιο ξέφυγε με 3-1 φτάνοντας τελικά στη νίκη.