Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού νεανίδων η εθνική μας ομάδα βόλεϊ

Η μεγαλύτερη επιτυχία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ (μέχρι την επόμενη φυσικά) και μία από τις μεγαλύτερες του αθλήματος συντελέστηκε σήμερα στο Ταρτού της Εσθονίας. Η εθνική νεανίδων με τέσσερις νίκες σε πέντε ματς και σετ 12-4, πήρε πανάξια πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η «γαλανόλευκη» παρότι προκρινόταν ακόμα και με ήττα (σε περίπτωση ήττας της Τσεχίας από την Σερβία) δεν άφησε την τύχη της να την διαχειρίζονται άλλοι… Διέλυσε με 3-0 (25-15, 26-24, 25-16) την Ολλανδία και θα παρακολουθήσει άνετη τον επόμενο αδιάφορο πλέον αγώνα. Με αυτό το τρίποντο η ελληνική ομάδα «κλείδωσε» και μαθηματικά την 2η θέση του 1ου ομίλου και το Σάββατο θα αντιμετωπίσει στις 19:00 την Σλοβενία στον 2ο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν εντυπωσιακό. Με την Παπαδοπούλου στο σερβίς η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 5-0 με την διεθνή πασαδόρο να σημειώνει έναν άσσο και την Γιαννέλλου ένα μπλοκ. Οι καλές τοποθετήσεις στο μπλοκ ανάγκασαν τις Ολλανδέζες σε πολλά λάθη στην επίθεση και η διαφορά αυξήθηκε στο +7 (7-14). Η Ολλανδία μείωσε (10-14), αλλά όταν πήγε η Γιαννέλου στο σερβίς το σετ «κλείδωσε» για την «γαλανόλευκη», η οποία προηγήθηκε 11-18 και λίγο αργότερα 13-23 με άσσο της Φακοπουλίδου. Το σετ ολοκληρώθηκε με 15-25 με νέο άσσο από την Καλαντάτζε για το 1-0.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι να πάει στο σερβίς η Φακοπουλίδου. Η νεαρή ακραία με καλά χτυπήματα και έναν άσσο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (4-7) στην Εθνική. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση η Ανθή Βασιλαντωνάκη που με δυνατές επιθέσεις αύξησε την διαφορά στο +4 (10-14). Η Εθνική πέρασε μπροστά 14-17 μετά το τεχνικό ταιμ άουτ, αλλά με σερί 4-0 οι Ολλανδέζες επέστρεψαν στο σετ (18-17) και μάλιστα προηγήθηκαν 20-18 σε κρίσιμο σημείο. Τα κορίτσια της Εθνικής όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά αντέδρασαν άμεσα. Με την Παπαδοπούλου στο σερβίς, μπλοκ της Διάλλα και δύο επιθέσεις της Βασιλαντωνάκη ξέφυγαν με 20-23! Οι Ολλανδέζες ισοφάρισαν 23-23 και 24-24, αλλά η Εθνική «καθάρισε» και αυτό το σετ με 24-26 με επίθεση Βασιλαντωνάκη και άσσο Γιαννέλου.

Στο 3ο σετ η Ολλανδία προηγήθηκε 3-2, αλλά όχι για πολύ, αφού με κεκτημένη ταχύτητα η Γιαννέλου έδωσε ξανά λύσεις από το σερβίς και με έναν άσσο έδωσε προβάδισμα 3-6 στην ελληνική ομάδα. Η Εθνική πήγε στο +3 (5-8) και στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Παρά την αντίδραση της Ολλανδίας (7-8) οι διεθνείς μας με την Φακοπουλίδου να παίρνει δύο συνεχόμενους άσσους και πέρασμα της Καλαντάτζε, έφτασαν στο +5 (7-12) και λίγο αργότερα ξανά με επίθεση της Φακοπουλίδου προηγήθηκαν 13-19 (!) και «καθάρισαν» το σετ με 16-25 για το 0-3.