Συγκλονιστικό 3-2 σετ της Πολωνίας επί της Βραζιλίας

Στο Λοντζ και στην πρεμιέρα της γ’ φάσης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Βόλεϊ Ανδρών έμελλε να σπάσει το αήττητο σερί της Βραζιλίας καθώς η σελεσάο ηττήθηκε με 3-2 από την Πολωνία σε ένα ματς όπου το τάι μπρέικ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς!

Στο 5ο σετ η Πολωνία προηγήθηκε 7-2, αλλά η Βραζιλία ισοφάρισε 8-8 με κόκκινη κάρτα στον Κούμπιακ και το θρίλερ άρχισε. Η Πολωνία έφτασε σε ματς μπολ (14-13), για να απαντήσει η Βραζιλία (14-15 μπλοκ σε Βλάζλι). Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (16-15) κι ακολούθησε (ίσως) η φάση του τουρνουά. Ο Κλος κάρφωσε με τους διαιτητές να δίνουν αρχικά άουτ, ωστόσο ο Αντιγκά ζήτησε τη χρήση του βίντεο και δικαιώθηκε καθώς φάνηκε ότι η μπάλα βρήκε τα δάκτυλα του Σιντάο.

Το ματς έληξε με τους Πολωνούς να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς και τους Βραζιλιάνους σε έντονες διαμαρτυρίες που κατέληξαν στην αποχή προπονητή και αρχηγού από την συνέντευξη Τύπου.

Στο άλλο ματς (για τον 7ο όμιλο) η Γαλλία ‘μπλόκαρε’ τον Γκρόζερ (12/29 επιθέσεις και ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τον Νγκαπέ (20 πόντοι). Οι Γάλλοι έκαναν πάρτι στο πρώτο σετ, παραλίγο να κάνουν χαρακίρι στο δεύτερο (οι Γερμανοί έκαναν το 24-21, 24-24, αλλά ο Γκρόζερ στο 25-24 κάρφωσε άουτ) και πλέον είναι με το ένα πόδι στα ημιτελικά.

Στο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής οι αγώνες Ιράν – Γερμανία και Βραζιλία – Ρωσία έχουν χαρακτήρα τελικού για Γερμανία και Βραζιλία καθώς αν δεν κερδίσουν βγαίνουν οριστικά εκτός μεταλλίων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

7ος όμιλος
Γαλλία – Γερμανία 3-0 (25-15, 26-24, 25-22)
8ος όμιλος
Πολωνία – Βραζιλία 3-2 (25-22, 22-25, 14-25, 25-18, 17-15)

8ος όμιλος: Βραζιλία – Ρωσία

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.