Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Η Εθνική βόλεϊ γυναικών πήρε τη... ρεβάνς από την Τουρκία

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών πήρε τη… ρεβάνς από την Τουρκία

Μεγάλη εμφάνιση και ανάλογης σημασίας νίκη σημείωσε η Εθνική Γυναικών, που ανασυντάχθηκε πολύ γρήγορα μετά τη χθεσινή ήττα (0-3) και επιβλήθηκε, ύστερα από μεγάλο ντέρμπι, της Τουρκίας με 3-1, στο «Χαλκιοπούλειο» γυμναστήριο της Λαμίας.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι όπου όλα τα σετ κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς, τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη έβγαλαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, ενώ καθοριστικές για την εξέλιξη του αγώνα υπήρξαν οι Χαντάβα, Λαμπρινίδου, Στράντζαλη, που ήρθαν όλες από τον πάγκο.

Το πρώτο σετ θύμισε αρκετά το δεύτερο σετ του πρώτου αγώνα, καθώς η Εθνική με την Μερτέκη στο σερβίς μετέτρεψε το 1-3 σε 11-3, αλλά ενώ φαινόταν να ελέγχεται ο ρυθμός, το ματς έγινε γρήγορα πάλι ντέρμπι. Η Τουρκία μείωσε σε 12-8 και ισοφάρισε 15-15. Ο Καλμαζίδης πέρασε την Χαντάβα αντί της Νομικού, η Εθνική κράτησε το προβάδισμα αλλά έχασε τρεις σημαντικές κόντρα επιθέσεις για να φτάσουμε στο 24-23, όπου με άουτ επίθεση της Μερτέκη το σκορ έγινε 24-24! Τα κορίτσια όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο 26-25 με εξαιρετική επίθεση στη μικρή διαγώνιο η Ελένη Κιόση τελείωσε το σετ.

Στο δεύτερο σετ και με το σκορ στο 21-21, που έγινε 23-21 με δύο άουτ επιθέσεις των φιλοξενούμενων, ο Γενγκίλ πήρε τάιμ άουτ και στην επιστροφή η αρχηγός της Τουρκίας, Μεριέμ Μποζ, με επίθεση και δύο άσους έκανε το 23-24 για να κλείσει το σετ με μπλοκ της Γιλμάζ. Παρά την ανατροπή η Εθνική αντέδρασε άμεσα και στο τρίτο σετ το 5-4 έγινε 12-7 καθώς με μπλοκ και τελειωμένες κόντρα επιθέσεις η ελληνική ομάδα έφτασε στο +7 (18-11).

Ο Τούρκος προπονητής έκανε πάλι διπλή αλλαγή και είδε την ομάδα του να μειώνει σε 18-15, όμως επίθεση της Χαντάβα και εκπληκτικό μπλοκ της Λαμπρούση έστειλαν τη διαφορά στο +5 (20-15), για να πλησιάσει ξανά η Τουρκία σε 21-19 και 23-22 και να ακολουθήσει η φάση του αγώνα: οι Τουρκάλες έβγαλαν εξαιρετική άμυνα, η Μποζ όμως δεν τελείωσε την κόντρα και από την εξαιρετική άμυνα της Μερτέκη η Κιόση με καταπληκτικό πλασέ έκανε το 24-22, για να κλείσει το σετ με μπλοκ της Χαντάβα.

Ο Τούρκος προπονητής ξεκίνησε το τέταρτο σετ με άλλη πασαδόρο, ενώ η διαγώνια Κεστιρενγκόζ έκανε μεγάλη ζημιά και οδήγησε την ομάδα της στο 7-12, όμως η Εθνική «μάζεψε» τη διαφορά (13-16), ενώ στο 14-17 ήταν η σειρά της Χαντάβα να αναλάβει δράση και το εξαιρετικό σερβίς της να φέρει την Ελλάδα στο +2 (19-17) για να γίνει το σκορ 23-20 με μπλοκ της Στράντζαλη, όμως με δύο κακές υποδοχές το σκορ έγινε 23-23 και 23-24 με μπλοκ της Γιλμάζ. Η Στράντζαλη ισοφάρισε με επίθεση και με άσο έφερε το παιχνίδι σε ματς-μπολ, ενώ με νέο απίθανο σερβίς χάλασε την υποδοχή των αντιπάλων για το 26-24.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-22, 26-24.

ΕΛΛΑΔΑ: Νομικού 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ, 22% υπ. – 22% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κιόση 17 (15/43 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (10/13 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 10 (8/32 επ., 2 άσοι, 47% υπ. – 13% άριστες), Γιώτα 1 (1/9 επ.), Αρτακιανού -λ (58% υπ. – 38% άριστες) / Βασιλαντωνάκη, Χαντάβα 11 (7/29 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ. – 09% άριστες), Παπαφωτίου, Λαμπρινίδου 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 5 (3/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ).

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γιλμάζ 8 (3/7 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γιλντιρίμ 9 (8/30 επ., 1 άσος, 42% υπ. – 24% άριστες), Μποζ 19 (17/46 επ., 2 άσοι), Γκουρκαϊνάκ 6 (4/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Αϊντινογκιουλαρί, Τσακίρογλου 7 (7/15 επ., 35% υπ. – 17% άριστες), Καϊτσάν -λ (47% υπ. – 35% άριστες) / Γκιουλέρ 2 (2/9 επ., 58% υπ. – 25% άριστες), Κεστιρενγκόζ 9 (9/17 επ.), Καρασόι 2 (2 άσοι).