Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Στην «τετράδα» του Ευρωπαϊκού Λιγκ η Εθνική βόλεϊ γυναικών

Το είπαν και το έκαναν τα κορίτσια της Εθνικής βόλεϊ γυναικών! Νίκησαν 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-20) το Ισραήλ στο κλειστό γυμναστήριο «Μέτρογουεστ» της πόλης Ράανανα και πλέον βρίσκονται στην τετράδα του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Η νίκη της «γαλανόλευκης» χαρακτηρίζεται «επαγγελματική». Με άψογη τακτική, πίεσε τον αντίπαλό της στην υποδοχή και έφθασε στην επιβλητική νίκη.

Είναι η πρώτη φορά από το 2009 οπότε και ξεκίνησε η διοργάνωση του Ευρωπαϊκού Λιγκ που η ελληνική ομάδα προκρίνεται στις τέσσερις καλύτερες του θεσμού. Από το συγκρότημα του Καλμαζίδη δεν υπήρχε κοπέλα που να υστέρησε στην καλύτερη ίσως ελληνική εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό Λιγκ. Για την ελληνική ομάδα δεν αγωνίστηκε η Ανθή Βασιλαντωνάκη λόγω στομαχικών διαταραχών.

Αψεγάδιαστο πρώτο σετ

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ δυνατά. Με εξαιρετική υποδοχή και ανάπτυξη μετέτρεψε το ισόπαλο 6-6 σε 9-6. Η πίεση της Εθνικής ομάδας όσο κυλούσε το σετ αυξανόταν με αποτέλεσμα η διαφορά, με δύο λάθη της γηπεδούχου ομάδας, να φθάνει στο +6 (17-11). Οι Ισραηλινές πλησίασαν στους τρεις με παράβαση στο φιλέ για την ελληνική ομάδα αλλά το μπλοκ της Λαμπρούση στην Κολνογκόροφ και η άουτ επίθεση της Σάαντα έχρισαν για τα καλά «αφεντικό» του σετ την ελληνική ομάδα που προηγήθηκε με 22-17 για να το τελειώσει με 25-20 με πόντο της Γιώτα. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο έμπειρος, κατά τα άλλα, κόουτς του Ισραήλ, Άρι Σέλινγκερ πήρε το δεύτερο τάιμ άουτ στο 24-19!

Πάτησε γκάζι στα μισά

Στο δεύτερο σετ η Εθνική προηγήθηκε δύο φορές μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (7-6 με Μερτέκη και 11-10 με λάθος του Ισραήλ) ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα ελαχιστοποιώντας τα λάθη σε σχέση με το πρώτο σετ πήρε προβάδισμα τριών πόντων 16-13. Δύο πόντοι της Μερτέκη έφεραν την ισοφάριση για την Εθνική (16-16) που άρχισε να …θυμίζει πρώτο σετ. Η πίεση της Χριστοδούλου στο σερβίς γέμισε λάθη την υποδοχή του Ισραήλ και το 17-17 έγινε με άσσο της πασέρ του Ολυμπιακού και δύο μπλοκ της Λαμπρούση 22-17. Το σετ ολοκληρώθηκε 25-20 με πόντο της Χαντάβα.

Ανατροπή και πρόκριση

Η μεγάλη νίκη και πρόκριση της Εθνικής σφραγίστηκε με δυσκολία στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Ισραήλ έπαιξε το τελευταίο της χαρτί και πιέζοντας την Ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 13-10 και 16-14. Εκεί πήγε στο σερβίς η Χαντάβα και …τελείωσε το σετ. Με σερί 6-0 και με αποτελεσματική επίθεση από Μερτέκη, Χαντάβα και Κιόση η ομάδα του Καλμαζίδη προηγήθηκε 20-16 και πανηγύρισε την πρόκριση με 25-20.

Τα σετ: 20-25, 20-25, 20-25.

Ισραήλ (Σέλινγκερ): Γκλουκ 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Στάρικοφ 7 (7/22 επ., 80% υπ. – 47% άριστες), Πέχαμ Σ. 1 (1 μπλοκ), Ντέβας 11 (7/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ζοθρ 15 (13/41 επ., 2 άσοι), Κολνογκόρφ 3 (3/15 επ., 65% υπ. – 35% άριστες), Ζίνομερ -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Πέχαμ Ντ., Σάαντα 1 (1/2 επ.), Στέιν, Σεμποτάροφ.

Ελλάδα (Καλμαζίδης): Κιόση 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 45% άριστες), Γιώτα 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Χαντάβα 10 (9/28 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 08% άριστες), Χριστοδούλου 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (68% υπ. – 47% άριστες) / Βεργίδου, Κελεσίδου.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 28/8
Ισραήλ – Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 20-25)
19:00 Πολωνία – Ουγγαρία

Σαββάτο 29/8
19:30 Ισραήλ – Ελλάδα
19:00 Τουρκία – Γεωργία

Κυριακή 30/8

Η βαθμολογία:
1. Τουρκία (21-7) 19 βαθμοί (6 νίκες – 2 ήττες)
2. Ελλάδα (21-12) 19 βαθμοί (6 νίκες – 3 ήττες)
3. Ουγγαρία (16-12) 14 βαθμοί (5 νίκες – 3 ήττες)
4. Ισραήλ (16-19) 12 βαθμοί (4 νίκες – 5 ήττες)
5. Πολωνία (14-17) 10 βαθμοί (4 νίκες – 4 ήττες)
6. Γεωργία (3-24) 1 βαθμό (0 νίκες – 8 ήττες)

Ελλάδα και Ισραήλ έχουν από ένα παιχνίδι περισσότερο
*Πρώτο κριτήριο για την κατάταξη των ομάδων είναι ο αριθμός των νικών (ανεξαρτήτως σκορ)
**Δεύτερο κριτήριο είναι οι βαθμοί
***Τρίτο ο συντελεστής των σετ
****Τέταρτο ο συντελεστής των πόντων
*****Πέμπτο τα μεταξύ τους αποτελέσματα

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.