Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο Ολυμπιακός θριαμβευτής του Κυπέλλου Ελλάδος

Το Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών για 16η φορά στην ιστορία του κατέκτησε ο πολυνίκης Ολυμπιακός, καθώς στον τελικό του φάιναλ-4 στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης, νίκησε 3-1 την Κηφισιά.

Τα σετ: 25-13, 19-25, 25-22, 29-27

Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν με την αξία τους τον τελικό στην κατάμεστη σάλα του Αλεξανδρείου, όπου πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τσούπκοβιτς που τελείωσε το παιχνίδι με δύο διαδοχικούς άσους και κάτω από τους πανηγυρισμούς των φίλων της ομάδας του, πολλοί από τους οποίους είχαν έρθει σήμερα στην Θεσσαλονίκη για να την στηρίξουν στον τελικό.

Ομως και η Κηφισιά που έδωσε για δεύτερη στην σειρά σεζόν το παρών στον μεγάλο τελικό, δεν ήταν εύκολη λεία. Αγωνίστηκε με πείσμα και ζήτησε το καλύτερο δυνατό, τόσο στο δεύτερο σετ όταν και πέτυχε την ισοφάριση με 1-1 και 19-25 πόντους, αλλά και στο τελευταίο 4ο σετ όταν και προηγήθηκε 5-2 με τον Παπαγγελόπουλο και αγωνίστηκε ως το τέλος με δραματική εξέλιξη φτάνοντας πολύ κοντά στην ισοφάριση, που όμως δεν την πέτυχε.

Η ομάδα των βορείων προαστείων όμως δεν απέφυγε τα λάθη και ο Ολυμπιακός όχι μόνο ισοφάρισε 6-6 στο τελευταίο σετ, αλλά και προσπέρασε για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου έχοντας καλή ψυχολογία για την κατάκτηση της νίκης και του Κυπέλλου.

Στο καθοριστικό τελευταίο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το 13-13 του Κόστα, όταν ο Χριστοφιδέλης και ο Γιορντάνοφ έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά (16-13) για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Εκεί παίχτηκε και η τελική νίκη του Ολυμπιακού, που βρήκε αποθέματα δυνάμεων και κατάφερε να καλύψει και πάλι την διαφορά για να φθάσει μετά από σκληρή μονομαχία στο τελικό 29-27, που έδωσε και την μεγάλη νίκη στους Πειραιώτες. Το φινάλε ήταν θεαματικό με την Κηφισιά να φτάνει πολύ κοντά στο σετ-μπολ (24-22), αλλά ο Τσούπκοβιτς με μια επίθεση και ένα μπλοκ κατάφερε να ισοφαρίσει και αμέσως μετά ο Σέρβος με δύο διαδοχικούς άσους έδωσε το σετ και το κύπελλο στον Ολυμπιακό.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει στο πρώτο σετ μια διαφορά 4 πόντων με το 5-1 και η κυριαρχία τους συνεχίστηκε με τον ίδιο θετικό ρυθμό και με την καλή παρουσία των Κόστα και Σουλτανόπουλου έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά επτά πόντων (16-9), Μάλιστα ο δεύτερος έφερε τον Ολυμπιακό στα 11 σετ μπολ (24-13), και το σετ ολοκληρώθηκε με χαρακτηριστική άνεση για τους ερυθρόλευκους με 25-13.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με δύο πόντους (6-4) και με πρωταγωνιστή τον Γιορντάνοφ συνέχισε την απαιτητική παρουσία της στο παρκέ φτάνοντας και στο +7 (16-23). Το σετ δεν ήταν δυνατόν να χαθεί για την Κηφισιά που κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ με 25-19 και να ισοφαρίσει τα σετ σε 1-1.

Στο τρίτο σετ και πάλι ο Ολυμπιακός ήταν πρωταγωνιστής και πήρε νωρίς μια μικρή διαφορά (5-3) την οποία κατάφεραν να διατηρήσουν σε όλη την διάρκεια του σετ και στο +5 και το 23-18. Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Χριστοφιδέλη στο σερβίς μείωσαν στο 23-21 με τον Αγκάμεζ να δίνει την τελική λύση για τον Ολυμπιακό που πήρε το σετ με 25-22 κι έκανε τα σετ 2-1.

Τελικά παρά το θρίλερ που παίχτηκε στο 4ο σετ και την επίμονη αντίδραση της Κηφισιάς ο Ολυμπιακός αγκάλιασε τη νίκη με 3-1 και κατέκτησε δίκαια το 16 τρόπαιο Κυπέλλου Ελλάδος αποδεικνύοντας πως είναι η πιο ποιοτική ομάδα αυτή την εποχή στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα του φάιναλ-4 του Κυπέλλου ανδρών στο βόλεϊ, που διεξάγεται στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης:

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ

Ημιελικοί
ΑΟΠ Κηφισιάς-Ορεστιάδα 3-1 (25-20, 21-25, 25-19, 25-20)
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-1 (25-22, 23-25, 25-20, 25-16)

ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΜΑΡΤΙΟΥ
Τελικός

Ολυμπιακός-ΑΟΠ Κηφισιάς 3-1 (25-13, 19-25, 25-22, 29-27)

2017: Ολυμπιακός (Μπόσκαν)

– Για οικονομικούς λόγους, δεν διεξήχθησαν διοργανώσεις τα έτη 1986, 1988, 1991, 1995 και 1996.

– Το 1987 δεν συμμετείχαν οι ομάδες της Α΄ Εθνικής.

– Το 1994 δεν διεξήχθη Κύπελλο, αλλά ένα τουρνουά υπό τη μορφή φάιναλ-4 στο Λουτράκι, αφιερωμένο στη μνήμη της Μελίνας Μερκούρη. Στο τουρνουά αυτό δεν έλαβαν μέρος οι διεθνείς παίκτες που προετοιμάζονταν με την Εθνική ομάδα για το κοσμοβόλεϊ της Αθήνας.

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε