Νέα νίκη και πρόκριση του ΠΑΟΚ στους «16» του CEV Cup

Την πρόκριση του στους «16» του CEV Cup πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ (16-25, 25-19, 19-25, 26-28) της Μλάντοστ Καστέλα μέσα στην Κροατία και σε συνδυασμό με την εντός έδρας νίκη του με 3-0 σετ εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Εκεί o ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Ραντνίτσκι από την Σερβία που την Τρίτη επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-23,26-28 ) της Αυστριακής Άμστεντεν και σε συνδυασμό με τον βαθμό που πήρε στο πρώτο ματς, προκρίθηκε στους «16».

Την πρόκριση του στους «16» του CEV Cup πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ (16-25, 25-19, 19-25, 26-28) της Μλάντοστ Καστέλα μέσα στην Κροατία και σε συνδυασμό με την εντός έδρας νίκη του με 3-0 σετ εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Εκεί ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Ραντνίτσκι από την Σερβία που την Τρίτη επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-23,26-28 ) της Αυστριακής Άμστεντεν και σε συνδυασμό με τον βαθμό που πήρε στο πρώτο ματς, προκρίθηκε στους «16».

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση δυνατά και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ. Πήρε μια διαφορά ασφαλείας και τελικά κράτησε το σετ. Βλέποντας την υπόθεση της πρόκρισης να χάνεται οι παίκτες της Μλάντοστ Καστέλα μπήκαν στο δεύτερο σετ αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα παίρνοντας προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι τέλος.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη πήραν από την αρχή το προβάδισμα το οποίο κράτησαν. Πιο δύσκολα κύλησε το τέταρτο σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 11-14 και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 19-19 και να παίρνουν πρωτοβουλία στο σκορ με 21-20 και 23-21. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 23-23 και προηγήθηκαν 25-24. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι και το 26-26 με τους ασπρόμαυρους να τελειώνουν το σετ με 26-28.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Στέλιος Καζάζης έδωσε χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους αθλητές του.

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΚΑΣΤΕΛΑ (Ράνσιτς): Κόλιτς 7 (3/6 επ. 1 άσος, 3 μπλοκ), Γκιγκλάνοβιτς 2 (42%υπ , 2/10επ. 3 μπλοκ), Σκόσιτς 13 ( 1 άσος, 5/10 επ. 7 μπλοκ), Άντριτς 21 (17/33 επ. 1 άσος, 3 μπλοκ), Στάνιτς 9 (8/25επ. 1 άσος), Σκερμπάκοβ 3 (3 μπλοκ) Γκλάουντιρτς (λ53%υπ-29% άρ), Μπόζιτς, Περβάν , Κορσίνι .

ΠΑΟΚ (Καζάζης): Παντακίδης 6 (2/7επ. 1 άσος, 3 μπλοκ), Ποτότσνικ 13 (11/17επ. 2 άσοι, 38%υπ), Στίγγας 11 (5/9επ. 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 6 (5/13επ. 1μπλοκ, 44%υπ) , Ντάμποβιτς 3 (1/2επ. 3 μπλοκ), Τζελάτης 20 (16/31 επ. 3 μπλοκ, 1άσος), Μπαμπαλιούτας (λ-57%υπ, 36% άρ.υπ), Στεφανίδης 1 (1/3επ, 71%υπ), Πιπέργιας , Νικηφορίδης 7 (7/13επ., 62%υπ).

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.