Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Η ΕΑΠ νίκησε στην Εσθονία και βλέπει πρόκριση στους «4»

Όταν ο Γιώργος Χριστόπουλος επέλεγε να μην χρησιμοποιήσει τους βασικούς του παίκτες για το ματς του Κυπέλλου με τον Άρη, τα πυρά που δέχτηκε ήταν έντονα. Μετά όμως την σπουδαία εμφάνιση των παικτών της ΕΑΠ στην Εσθονία, όπου επικράτησαν της Σέλβερ Ταλίν, για τη φάση των 8 του Challenge Cup, η επιλογή αποδείχθηκε σωστή.

Οι… σχετικά ξεκούραστοι Πατρινοί, έπειτα από ένα ταξίδι 11 ωρών στην πρωτεύουσα της Εσθονίας, αντιμετώπισαν χωρίς πρόβλημα την Σέλβερ και πλέον επιστρέφουν στην Πάτρα με το πολύτιμο 3-1 υπέρ τους, το οποίο θα κληθούν να υπερασπιστούν στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Παρά την… ψυχρολουσία του πρώτου σετ, στο οποίο ηττήθηκαν με 25-20, οι παίκτες της ΕΑΠ αντέδρασαν έγκαιρα και άκρως ικανοποιητικά, με αποτέλεσμα να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν τη νίκη. Πλέον καλούνται να ζευγαρώσουν τις νίκες την ερχόμενη εβδομάδα στην Πάτρα, προκειμένου να προκριθούν στους «4» της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-20, 23-25, 22-25, 15-25

ΕΑΠ ΛΟΥΞ (Χριστόπουλος): Ντέιβινσον 24, Ντορνέλας 22, Μαντέκας 13, Κουρνέτας 1, Σουλτανόπουλος 6 (2 μπλοκ), Ασπιώτης, λίμπερο ο Στεφάνου με 71%, (Μακρυγιάννης 3 με 2 μπλοκ, Πατρινός).

«Σημαντική νίκη, πρόκριση στην Πάτρα»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός της ΕΑΠ Λουξ, Γιώργος Χριστόπουλος, είπε: «Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη μέσα σε ένα γεμάτο γήπεδο κόντρα σε μια ομάδα που δεν είχε χάσει ούτε σετ μέσα στην έδρα της. Μετά το πρώτο σετ, βρήκαμε το ρυθμό μας και φτάσαμε στη νίκη. Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα, σήμερα κάναμε το πρώτο βήμα και η πρόκριση θα κριθεί στην ρεβάνς που θα γίνει στην Πάτρα».

* Η αποστολή της ΕΑΠ Λουξ έχει προγραμματιστεί να «πετάξει» το πρωί της Παρασκευής από την Εσθονία με προορισμό την Θεσσαλονίκη όπου και θα καταλύσει η αποστολή της ομάδας.

* Να σημειωθεί ότι στο πρώτο σετ, τραυματίστηκε ο Ακης Ασπιώτης και τον αντικατέστησε ο νεαρός Νίκος Μακρυγιάννης.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.