Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έγινε ο πρώτος φιναλίστ στο Κύπελλο Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στον ημιτελικό το διοργανωτή του φάιναλ 4, ΑΟ Θήρας, με 3-1 και το Σάββατο θα παίξουν για τον όγδοο τίτλο στη διοργάνωση, απέναντι στο νικητή του αγώνα Ηλυσιακός-Πανναξιακός.

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρώτος φιναλίστ στο Κύπελλο Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στον ημιτελικό το διοργανωτή του φάιναλ 4, ΑΟ Θήρας, με 3-1 και αύριο θα παίξουν για τον όγδοο τίτλο στη διοργάνωση, απέναντι στο νικητή του αγώνα Ηλυσιακός-Πανναξιακός.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με καλό σερβίς, προηγήθηκαν 5-3, αλλά όταν ο Ολυμπιακός άρχισε τα… «πυρά» από τη θέση «1» έτρεξε σερί 5-0 και πέρασε με 8-5, συντηρώντας το προβάδισμα των τριών πόντων ως το β΄ τεχνικό τάιμ άουτ (10-7, 13-10, 16-13) και διατηρώντας τον τελευταίο πόντο, που ήρθε με επίθεση της Μέρκοβα στο φιλέ.

Το 2ο σετ βρήκε τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως το 20-20, αφού η Θήρα είχε βελτιώσει την απόδοσή της και είχε γίνει άκρως ανταγωνιστική.

Το παιχνίδι πήγε στο 23-23, για να ακολουθήσουν: πρώτος χρόνος της Εμμανουηλίδου (23-24), επίθεση της Χίππε (24-24), μπλοκ της Νιέμερ στην Εμμανουηλίδου (25-24), επίθεση της Μέρκοβα (25-25), άουτ της Χίππε (25-26), άουτ της Πότοκαρ (26-26), μπλοκ στην Πότοκαρ (27-265) και άσος της Νιέμνερ (28-26).

Στο 10-10 του 3ου σετ σερί 4-0 των «ερυθρόλευκων» έφερε το +4 για την ομάδα του Κοβάτσεβιτς. Τα σερβίς της Λαμπούση έκαναν το 18-13 και το παιχνίδι φαινόταν χωρίς επιστροφή για τον ΑΟ Θήρας, ειδικά όταν το σκορ έγινε 21-15.

Στο σημείο εκείνο όμως οι αθλήτριες του Ρούση «σημάδεψαν» την Πολ, άρχισαν να μειώνουν και εν τέλει με απίστευτο επιμέρους σκορ 10-1 (!) έγιναν η πρώτη ομάδα στην Ελλάδα που κατακτά σετ απέναντι στον Ολυμπιακό φέτος!

Με καλή δουλειά στο σερβίς και την Χίππε σταθερά κορυφαία, η πειραϊκή ομάδα προηγήθηκε 13-8 και 16-11, αλλά μαζεμένα λάθη και πάλι επέτρεψαν στη Θήρα να φτάσει στο -2 (14-16) και ύστερα να ισοφαρίσει (17-17), με τον Κοβάτσεβιτς να μην πιστεύει στα μάτια του.

Τη λύση στο σημείο εκείνο για τον Ολυμπιακό έδωσαν τα σερβίς της Χριστοδούλου. Οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με 21-17, 23-20 και τελείωσαν σετ και αγώνα με επίθεση της Πολ (24-20) και μπλοκ άουτ της ίδιας (25-21).

Τα σετ: 25-21, 28-26, 22-25, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Χίππε 30, Γιώτα 1, Λαμπρούση 12, Χριστοδούλου7, Νιέμερ 13, Πολ 10, Χριστοδούλου 8, Κονόμη (λίμπερο), Νομικού.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 6, Εμμανουηλίδου 17, Μέρκοβα 15, Μεταξά 7, Πότοκαρ 10, Τσοχατζή 3, Αρτακιανού (λίμπερο), Κοσμίδου, Καλανταρίδου.

*Πριν την έναρξη του αγώνα την παράσταση έκλεψε ένα τεράστιο πανό που σχεδόν κάλυψε την εξέδρα του ΔΑΠΠΟΣ, με σύνθημα (στα αγγλικά): «Η Μακεδονία είναι ελληνική».

**Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού και διοικητικό στέλεχος της ΠΑΕ, Μιχάλης Κουντούρης και η γενική διευθύντρια του πειραϊκού σωματείου, Χριστίνα Τσιλιγκίρη.

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι