Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Με γκολ στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός... βούλιαξε τον Πανιώνιο

Με γκολ στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός… βούλιαξε τον Πανιώνιο

Με γκολ του Μανώλη Μυλωνάκη στο τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 10-9 επί του Πανιωνίου στο κολυμβητήριο του Πειραιά, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πόλο της Α1 ανδρών. Με τη λήξη του ματς πάντως, δεν έλειψε η ένταση, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν.

Αν και αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του γκολκίπερ, Νίκο Δεληγιάννη, ο οποίος έπαθε τράβηγμα στο ζέσταμα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο σερί του στο ελληνικό πρωτάθλημα, το οποίο κρατά από τις 30 Απριλίου 2008.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 4-2, 6-4, 8-5, αλλά ο Πανιώνιος δεν κατέθεσε τα όπλα. Ο Ανδρέας Μιράλης ισοφάρισε με πέναλτι (8-8), 6 λεπτά πριν το τέλος και έδωσε και πάλι χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση. Ο Μανώλης Μυλωνάκης έκανε το 9-8, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Γιάννης Μπεριστιάνος. Τελικά ο Μανώλης Μυλωνάκης χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Με τη λήξη του αγώνα, ο Ανδρέας Μιράλης διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές, γεγονός που προκάλεσε την αντίδραση του Αντώνη Βλοντάκη, ο οποίος σηκώθηκε από τον πάγκο του Ολυμπιακού και πήγε να πει στον νεαρό πολίστα να σταματήσει τις διαμαρτυρίες. Μεταξύ τους υπήρξε ένταση, αλλά με την παρέμβαση των πιο ψύχραιμων τα πράγματα ηρέμησαν, χωρίς να ξεφύγουν.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-3, 3-2, 2-3.

Ολυμπιακός (Βαγγέλης Πάτερος): Χρ. Αφρουδάκης 3, Δελακάς 2, Μυλωνάκης 2, Κολόμβος 1, Κομάντινα 1, Ντόσκας 1.