Ο ΠΑΟΚ κέρδισε το ντέρμπι, νίκες για ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, Εθνικό, Νηρέα και Χίο

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς επικράτησε στη Θεσσαλονίκη 7-5 της Βουλιαγμένης. Για ένα οκτάλεπτο πρόβαλε αντίσταση ο Υδραϊκός απέναντι στον Ολυμπιακό στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας. Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Εθνικός επικράτησε στον Πειραιά 12-5 της Γλυφάδας και παραμένει στην τρίτη θέση της κατάταξης. Ο Πανιώνιος επικράτησε 6-8 σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, απέναντι στον μαχητικό Νηρέα Λαμία, ο οποίος ήταν και τυπικά γηπεδούχος στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης. Ο ΝΟ Χίου κέρδισε 13-6 τον ΝΟ Καλαμακίου σε αγώνα που διεξήχθη στο Ιωνικό κολυμβητήριο. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 10-3 του Παλαιού Φαλήρου στο Ιλίσιο κολυμβητήριο χάρη στη φοβερή του άμυνα καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ επιθετικά.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς επικράτησε στη Θεσσαλονίκη 7-5 της Βουλιαγμένης.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 3-0 λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος και 4-1 στις αρχές της δεύτερης, όμως στη συνέχεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» βελτίωσε κατακόρυφα την απόδοσή του, κυρίως στην άμυνα, ισοφάρισε 4-4 στο ημίχρονο και στη συνέχεια πήρε το «πάνω χέρι».

Ο ΝΟΒ έχασε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο τελευταίο οκτάλεπτο και ο Κόλιανιν, περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη, «σφράγισε» τη νίκη των γηπεδούχων.

Η σημερινή ήττα απομακρύνει τη Βουλιαγμένη από τη διεκδίκηση της δεύτερης ή της τρίτη θέσης στην κανονική περίοδο, ενώ ο ΠΑΟΚ παραμένει μεν πέμπτος, δείχνει όμως ότι θα αποτελέσει δύσκολο αντίπαλο στα πλέι-οφ.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 2-1, 1-0

ΠΑΟΚ: Αληχανίδης 2, Μιτελούδης, Σαρησάββας, Σολανάκης, Βαχαρέλης, Κόλιανιν

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Μασμανίδης 2, Τίγκας 2, Καπότσης

Υδραϊκός-Ολυμπιακός 8-14

Για ένα οκτάλεπτο πρόβαλε αντίσταση ο Υδραϊκός απέναντι στον Ολυμπιακό στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν την ανωτερότητά τους και πήραν εύκολα τη νίκη με 14-8.

Ο Θοδωρής Βλάχος δεν είχε στη διάθεσή του τον Αλέξανδρο Γούνα, λόγω ίωσης.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-5, 1-4, 3-3

ΥΔΡΑΪΚΟΣ: Κοκκινάκης 3, Κούφαλης, Μπαγλατζής, Αργυρόπουλος, Βλοντάκης, Στελλάτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 4, Δερβίσης 3, Μάγιαρακ 2, Μυλωνάκης, Βλαχόπουλος, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος

Εθνικός-Γλυφάδα 12-5

Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Εθνικός επικράτησε στον Πειραιά 12-5 της Γλυφάδας και παραμένει στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα δύο πρώτα οκτάλεπτα, όμως στο δεύτερο μισό του ματς ο ΑΝΟΓ δεν κατάφερε να σκοράρει και ο «αυτοκράτορας» πήρε τη νίκη, πετυχαίνοντας μάλιστα πέντε αναπάντητα γκολ στην τελευταία περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-3, 1-0, 5-0

ΕΘΝΙΚΟΣ: Καρούντζος 4, Βουλγαράκης 2, Κόχειλας 2, Τζώρτζης, Τσαχειλίδης, Μπεριστιάνος, Αργυρόπουλος

ΓΛΥΦΑΔΑ: Αγγελίδης 2, Κουλιεράκης 2, Φούτρης

Νηρέας Λαμίας-Πανιώνιος 6-8

Νίκη μετά από ένα γύρο στην, πανηγύρισε ο Πανιώνιος, επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη του -τυπικά γηπεδούχου- Νηρέα Λαμίας με 8-6. Η ομάδα της Φθιώτιδας (ουραγός, χωρίς νίκη και με -3 βαθμούς) προηγήθηκε 4-1 στις αρχές της τρίτης περιόδου, όμως στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι» πέτυχαν πέντε αναπάντητα γκολ και τελικά έφτασαν στη νίκη. Να σημειωθεί ότι λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο παίκτης-προπονητής του Νηρέα Ζάχος Αναστασιάδης (για εξύβριση των διαιτητών), ενώ για τον ίδιο λόγο είδε κόκκινη κάρτα μετά το τέλος του ματς και ο Μπελέρης.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-0, 1-5-, 1-2

Νηρέας Λαμίας: Φλώρος 3, Αναστασιάδης 2, Καστανάκης 1

Πανιώνιος (Α. Βάσσος): Κοκκάλας 3, Φώσκολος 2, Δανούρδης 1, Θωμάκος 1, Καρακάσης 1

Χίος-Καλαμάκι 13-6

Η Χίος επιβλήθηκε εύκολα 13-6 του Καλαμακίου, σε αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, και αναρριχήθηκε στην ένατη θέση της βαθμολογίας. Οι νησιώτες ήταν πολύ καλύτεροι και έφτασαν άνετα στη νίκη απέναντι στο ΝΟΚ, ο οποίος διανύει περίοδο αγωνιστικής κάμψης και, εκεί που βρισκόταν σταθερά στην εξάδα, δεν αποκλείεται να… μπλέξει στη μάχη των πλέι-άουτ.

Τα οκτάλεπτα:4-1, 4-2, 2-3, 3-0

ΝΟ Χίου (Μ. Τζόρτζεβιτς):Ντούλος 4, Πρέκας 4, Γαβαλάς 2, Κανδιόγλου 1, Βιτέλλας 1, Φουντούλης 1

ΝΟ Καλαμακίου (Α. Σταϊκόπουλος):Ζ. Αφρουδάκης 3, Λιοτσάκης 2, Καφετζόπουλος 1

Παναθηναϊκός-Παλ. Φάληρο 10-3

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός στο Ιλίσιο κολυμβητήριο απέναντι στο Παλαιό Φάληρο, για τη 15η αγωνιστική. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 10-3 και παραμένουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενόψει των δύο κρίσιμων εκτός έδρας αναμετρήσεων που ακολουθούν με Βουλιαγμένη και Εθνικό.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 2-1, 3-1, 1-1.

Παναθηναϊκός (Κ. Λούδης): Αφρουδάκης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Παπαδόγκωνας 1, Δερμιτζάκης 1, Καλογεράκος 1, Γερακούδης 1.

Σε αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα πόλο της Α1 ανδρών, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΠΑΟΚ-Βουλιαγμένη 7-5