Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός πήρε στο τέλος το ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη

Με γκολ του Μπλάι Μάλιαρακ στο τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο «Παπαστράτειου», φτάνοντας στο 9-8 επί της Βουλιαγμένη στο πλαίσιο της 19ηςς αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών. Έτσι, οι Πειραιώτες όχι μόνο επιβλήθηκαν του μεγάλου αντιπάλου τους, αλλά τον έθεσαν πιθανότατα και εκτός δεύτερης θέσης, κάνοντας τον Εθνικός φαβορί.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-1, 2-1

Χίος – Εθνικός 8-12

Το προβάδισμα που έχει για την κατάκτηση της 2ης θέσης της Α1 στην κανονική περίοδο διατήρησε ο Εθνικός, που πέρασε νικηφόρα από το Ιωνικό κολυμβητήριο με 12-8 επί της Χίου. Η ομάδα του Πειραιά με καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει διαφορά 4 τερμάτων από τους νησιώτες κι έτσι κατάφερε να πάρει το ματς και να αυξήσει τη διαφορά της από τους Παναθηναϊκό και Βουλιαγμένη.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 1-4, 2-1, 2-3.

Υδραϊκός – Παναθηναϊκός 7-7

Σημαντικό έδαφος στη διεκδίκηση της 2ης θέσης έχασε ο Παναθηναϊκός, μετά την ισοπαλία που παραχώρησε στον Υδραϊκό (7-7) στη Γλυφάδα. Όπως και στον πρώτο γύρο (6-6), η ομάδα του Υδραϊκού «έκοψε» άλλους δύο βαθμούς από τους «πράσινους», που, πλέον, πολύ δύσκολα θα τερματίσουν πίσω από τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με εναλλαγές στο σκορ και φινάλε… θρίλερ. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 7-6, ωστόσο, 1.49 πριν το τέλος ο Υδραϊκός ισοφάρισε με γκολ του Νίκου Στελάτου.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 1-2, 2-2.

ΠΑΟΚ – Γλυφάδα 11-6

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο 8λεπτο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε… στροφές στη συνέχεια και επιβλήθηκε με 11-6 της Γλυφάδας στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 19ης αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αβραάμ Αληχανίδης, που πέτυχε 4 γκολ, ενώ 3 σημείωσε ο Σολανάκης.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-0, 1-0, 4-3.

Νηρέας Λαμίας-Παλ. Φάληρο 8-12

Το Π. Φάληρο επικράτησε δύσκολα του Νηρέα Λαμίας στα νότια προάστια, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών και ξέφυγε με +3 από την προτελευταία θέση, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των γηπεδούχων από τη δέκατη αγωνιστική.

Οκτάλεπτα: 1-1, 4-5, 3-3, 0-3

Πανιώνιος-Καλαμάκι 8-8

«Αυτοκτόνησε» ο Πανιώνιος, ο οποίος παραχώρησε 8-8 στη Νέα Σμύρνη στο αδιάφορο Καλαμάκι και βρέθηκε στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην παραμονή και θα κάνει «αγώνα δρόμου» για να σώσει την κατηγορία.

Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 4-1 και 7-3, αλλά οι Καλαμακιώτες δεν το έβαλαν κάτω. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Πανιώνιος ήταν μπροστά με 8-6, αλλά το τελευταίο οκτάλεπτο ανήκε στον Χριστόφορο Δερμιτζάκη, που τιμώρησε την πρώην ομάδα του. Στο 5.32 πριν από τη λήξη μείωσε σε 8-7 και στο 2.18 ισοφάρισε στο τελικό 8-8.

12. Νηρέας Λαμίας 110-269 -3

* Ο Νηρέας Λαμίας έχει έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς.

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.