Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη πέρασαν στον τελικό

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε άνετα την παρουσία του για ακόμη μία φορά στους τελικούς της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, καθώς νίκησε στον Πειραιά 15-2 τον -τυπικά γηπεδούχο- Εθνικό και έκανε το 2-0 νίκες στους ημιτελικούς των πλέι-οφ. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε και ο δεύτερος ημιτελικός, μεταξύ της Γλυφάδας και της Βουλιαγμένης, που έγινε στο κολυμβητήριο του Λαιμού (αν και με τυπικά γηπεδούχο τον ΑΝΟΓ). Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένουν επιβλήθηκε πολύ εύκολα με 18-3, έκανε το 2-0 στις νίκες και προκρίθηκε για άλλη μία χρονιά στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε άνετα την παρουσία του για ακόμη μία φορά στους τελικούς της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών, καθώς νίκησε στον Πειραιά 15-2 τον -τυπικά γηπεδούχο- Εθνικό και έκανε το 2-0 νίκες στους ημιτελικούς των πλέι-οφ.

Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο final-4 της Euroleague, που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα (28-29 Απριλίου) στο Κίρισι.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 0-5, 2-3, 0-4

Τα γκολ:

ΕΘΝΙΚΟΣ: Αποστολίδου, Μπίσμπα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ασημάκη 4, Σώρα 2, Μαργ. Πλευρίτου 2, Ζοφώλη 2, Ελευθ. Πλευρίτου, Εμολο, Β. Πλευρίτου, Σμιτ, Νίνου

Με… περίπατο στον τελικό η Βουλιαγμένη, 18-3 τη Γλυφάδα

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε και ο δεύτερος ημιτελικός, μεταξύ της Γλυφάδας και της Βουλιαγμένης, που έγινε στο κολυμβητήριο του Λαιμού (αν και με τυπικά γηπεδούχο τον ΑΝΟΓ).

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένουν επιβλήθηκε πολύ εύκολα με 18-3, έκανε το 2-0 στις νίκες και προκρίθηκε για άλλη μία χρονιά στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η Γλυφάδα, από την πλευρά της, θα διεκδικήσει απέναντι στον Εθνικό την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης.

Τα οκτάλεπτα: 0-6, 1-4, 1-4, 1-4

Τα γκολ:

ΓΛΥΦΑΔΑ: Νιαρχάκου 2, Κολτσίδα

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Ξενάκη 5, Τσουκαλά 4, Πρωτοπαπά 2, Πάτρα 2, Αντωνιάδη 2, Χυδηριώτη, Μαστρόκαλου, Κοντογιάννη

Ισοφάρισε τον Ηλυσιακό ο Τρίτωνας, τη Δευτέρα ο «τελικός» παραμονής

Παράταση αγωνίας για Ηλυσιακό και Τρίτωνα Αμαρουσίου, στη μάχη της παραμονής στην Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών. Ο Τρίτωνας επικράτησε σήμερα στο Μαρούσι 8-6, στον δεύτερο αγώνα των πλέι-άουτ, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πλέον τα πάντα θα κριθούν τη Δευτέρα (21:00) στο Ιλίσιο, όπου ο νικητής της τρίτης και καθοριστικής αναμέτρησης θα μείνει στην κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα υποβιβαστεί.

Ο Ηλυσιακός φάνηκε ότι θα μπορούσε να «καθαρίσει» από σήμερα την παραμονή, καθώς από τη δεύτερη περίοδο πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε 6-5 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Οι γηπεδούχες όμως, με πρωταγωνίστρια την Χατζηκυριακάκη, «γύρισαν» το ματς με σερί 3-0 στην τελευταία περίοδο, πήραν τη νίκη και… παράταση ζωής, τουλάχιστον ως τη Δευτέρα.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 1-3, 3-3, 3-0

Τα γκολ:

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ: Χατζηκυριακάκη 4, Μουλάκη 2, Τζελέπη, Αργυρού

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Χαραλαμπίδου 2, Σαμαρά, Κανάκη, Λυμπεροπούλου, Γρηγοριάδη

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.