Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Πρωτιά και πρόκριση στους «8» για τους Έφηβους στο πόλο

Την πρώτη θέση στον Α΄ όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου εξασφάλισε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των εφήβων. Το συγκρότημα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου νίκησε 14-11 τη Ρωσία, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, και εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς, ενώ περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του στους «8».

Την πρώτη θέση στον Α΄ όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου εξασφάλισε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των εφήβων.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου νίκησε 14-11 τη Ρωσία, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, και εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς, ενώ περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό του στους «8».

Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Γαρδίκας που πέτυχε 7 γκολ. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 4-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, ενώ η Ρωσία ισοφάρισε 4-4 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ακολούθησε ένα επιμέρους 6-1 μέχρι τη λήξη του οκταλέπτου και η εθνική προηγήθηκε 10-5 στο ημίχρονο και 11-5 στην τρίτη περίοδο.

Στη συνέχεια η Ρωσία «απάντησε» με δικό της 5-1 και μείωσε σε 12-10 με τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου, ωστόσο η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με τα γκολ των Γαρδίκα και Γκιουβέτση απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (14-10), με το οποίο «κλείδωσε» τη νίκη. Η εθνική ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο αύριο (10:00) με αντίπαλο την Κολομβία.

Τα οκτάλεπτα
: 4-2, 6-3, 2-5, 2-1.

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Μαντής, Χονδροκούκης, Γαρδίκας 7, Προσινικλής, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου, Γιαννόπουλος 1, Δελαγραμμάτικας 1, Γκιουβέτσης 2, Παπασηφάκης 1, Κουρούβανης.

Για τη Ρωσία σκόραραν οι Σείκιν 4, Μελέντεφ 2, Κουτσερένκο 2, Ζινούροφ, Πρόνιν, Κρουγκ.

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.