Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
«Κλείδωσε» την πρόκριση ο Ολυμπιακός, 10-7 την Όρβοσι

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 10-7 της Ουγγρικής Όρβοσι στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Champions League. Φτάνοντας στην όγδοη νίκη του στον Α' Όμιλο, ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» την πρόκριση στο final-8 της Γένοβας και πλέον κοιτάζει να διατηρηθεί στην πρώτη θέση.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 10-7
της Ουγγρικής Όρβοσι στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά,
στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Champions League.

Φτάνοντας στην
όγδοη νίκη του στον Α’ Όμιλο, ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» την πρόκριση στο
final-8 της Γένοβας και πλέον κοιτάζει να διατηρηθεί στην πρώτη θέση.

Όποια όνειρα μπορεί να έτρεφαν οι Ούγγροι για θετικό αποτέλεσμα στον Πειραιά εξανεμίστηκαν από την πρώτη περίοδο. Απόλυτα συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση (εκτός των δύο επιθέσεων όπου βρέθηκαν με παίκτη παραπάνω και δεν κατάφεραν να σκοράρουν), οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκαν 4-0 και έβαλαν τις βάσεις για μία εύκολη νίκη.

Το τέταρτο γκολ, μάλιστα, ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου οκταλέπτου με ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ του Ομπράντοβιτς από τα 5μ. Το σκορ ανέβηκε στο 6-0, πριν η Ορβοσι πετύχει το πρώτο της τέρμα με τον Ραντζέλοβιτς (1΄42΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου), και η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία.

Οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν αρκετά στο δεύτερο μισό του αγώνα, αλλά το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν την έκταση της ήττας τους στο τελικό 10-7.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-1, 2-3, 1-3

Διαιτητές: Ραντίτσεβιτς (Κροατία), Βοεβίντιν (Ρωσία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 2, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος.

ΟΡΒΟΣΙ (Λάζλο Τοτ): Μπιστριτσάνι, Τοτ, Γκορ-Νάγκι 1, Ραντζέλοβιτς 1, Σάλαμον, Μπούριαν, Χέγκεντους, Σέμαν 2, Ερντελι 2, Γιούχαζ, Μπούντσουχ, Ούμποβιτς 1, Ζέντεσι.

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.